Każda epoka ma swoją unikalną specyfikę. A jak wygląda świat, w którym teraz żyjemy? Postępująca cyfryzacja życia, ekspansja technologiczna, globalizacja i automatyzacja procesów. Współcześnie doświadczamy dynamicznych zmian, a wszystko to znajduje swoje odzwierciedlenie na rynku pracy. W związku z dokonującą się transformacją społeczną i gospodarczą zmienia się także struktura zatrudnienia. Część tradycyjnych profesji w sposób naturalny zanika lub zostają zastąpione przez roboty lub nowsze alternatywne rozwiązania. Na stronie “Will robot take my job?” (https://willrobotstakemyjob.com) możesz wpisać nazwę swojego stanowiska i sprawdzić, jak wyglądają perspektywy zawodowe w Twojej branży.
W odpowiedzi na nieistniejące wcześniej potrzeby, a także możliwości technologiczne, tworzą się nowe profesje. Nie jesteśmy tak naprawdę w stanie przewidzieć, jakie nowe zawody powstaną w przyszłości. Nie wiemy, co będzie możliwe i jak zmieni się świat. Niemniej, można prognozować, że będą one związane m.in. z takimi obszarami jak media społecznościowe, machine learning, cyberbezpieczeństwo oraz sztuczna inteligencja, a także opieka nad osobami starszymi. W tym artykule przedstawię najnowsze, niezwykłe propozycje tzw. profesji przyszłości. Te, które już istnieją oraz te, które prognozuje się, że powstaną w niedługiej przyszłości. Zawody, o których nie śniło się naszym rodzicom. A i nas mogą wprawić w osłupienie.
1. Trener robotów
Obecnie zatrudniani są oni przy robotach przemysłowych — instalują oprogramowanie i wdrażają je w obowiązki, a następnie nadzorują ich pracę, a gdy trzeba także konserwują. Z czasem jednak, gdy wraz z rozwojem sztucznej inteligencji autonomiczne roboty staną się naszymi towarzyszami w realnym świecie, trenerzy robotów będą ich nauczycielami codzienności. Metodą nauczania maszynowego, poprzez tzw. cyfrowy coaching, wprowadzą je w katalog ludzkich zachowań. Tak, by jak najbardziej przypominały ludzi.
2. Manager zespołu ludzko-maszynowego
W świecie, w którym ludzie i roboty będą razem pracować i współpracować, potrzebna będzie osoba, która skoordynuje ich pracę. Zadaniem managera będzie zarządzanie talentami, ustalenie mocnych stron maszyn oraz ludzi i jak najefektywniejsze kierowanie takim zespołem.
3. Etyczny haker
Etyczni hakerzy nazywani są także “white hakerami”. I choć samo słowo haker kojarzy się przede wszystkim z cyberprzestępczością, to tak jak w Star Wars, mogą oni opowiedzieć się po jasnej stronie mocy. Ich zadanie polega wtedy na tym, by za zgodą firm, włamać się do ich systemów w poszukiwaniu luk i słabych punktów. Wszystko to, by stworzyć “szczepionkę” i zapobiec faktycznym cybernetycznym atakom.
4. Walker/Talker (“Spacerowicz / Rozmówca”)
W krajach uprzemysłowionych na całym świecie obserwuje się systematyczny wzrost udziału osób powyżej 60 roku życia w ogólnej populacji. Zjawisko to jest określane jako starzenie się społeczeństwa. Wynika ono z tego, że pomimo wzrostu długości życia, równocześnie zmniejsza się liczba urodzeń. Średnia długość wieku się wydłuża. W społeczeństwie mamy zatem coraz więcej osób starszych. Przewiduje się, że proces ten będzie postępował. Zadaniem osoby zatrudnionej jako “Walker/Talker” będzie towarzyszenie osobie starszej. Chodzenie na spacery, rozmawianie z nią — wszystko po to, by nie czuła się samotna.
5. Kurator pamięci osobistej i wspomnień
Istnieje obawa, że pomimo tego, że długość życia będzie wzrastać, to sprawność ludzkiego mózgu nadal będzie ulegać degradacji. Remedium na to mają być wirtualne obrazy i wizualizacje stworzone z naszych wspomnień. Korzystając z technik rzeczywistości wirtualnej (VR: Virtual Reality) oraz rzeczywistości rozszerzonej (AR: Augmented Reality), kurator pamięci będzie tą osobą, która przy współpracy z pacjentem stworzy mu wirtualny świat wypełniony realistycznymi symulacjami z jego życia.
6. Twórca podróży w rozszerzonej rzeczywistości
Korzystając z tych samych narzędzi co kurator pamięci i wspomnień, twórca podróży dostarczy nam rozrywki nowej generacji. Podejmowane są już próby wykorzystania do tego także tzw. technologii haptycznej. Dzięki temu możliwe byłoby symulowanie nie tylko doznać wzrokowych, ale również odczuć. Oznacza to, że będąc w goglach VR/AR, będziemy w stanie w przestrzeni wirtualnej „dotykać” przedmiotów i odczuwać to niemal tak, jak w świecie realnym. Zadaniem twórcy podróży VR/AR będzie zaprojektowanie i zaplanowanie nam ciekawych przeżyć podczas naszej “wycieczki”.
7. Koordynator żałoby
Niestety, jedną z konsekwencji starzejącego się społeczeństwa jest także to, że coraz częściej spotykamy się z tematem kresu życia. Koordynator żałoby ma za zadanie w sposób profesjonalny przekazać rodzinie smutną informację o śmierci lub stanie agonalnym bliskiej osoby. Spotkać ją można m.in. w szpitalach, hospicjach oraz domach paliatywnych. Niewątpliwie jest to zawód wymagający ogromnej odporności psychicznej.
8. Pośmiertny zarządca cyfrowy
Co zrobić z profilami społecznościowymi po zgonie właściciela? W przyszłości będziemy mogli zatrudnić tzw. menadżera śmierci cyfrowej, by o to zadbał. Po naszym odejściu zaopiekuje się on naszym kontem zgodnie z przedśmiertnym życzeniem właściciela. Jeśli tak ustalimy, będzie on mógł usunąć nasze konto lub nadal je prowadzić w naszym imieniu lub by nasze imię upamiętnić.
9. Twórca organów
Chociaż żyjemy coraz dłużej, a rozwój technologiczny jest bardzo dynamiczny, nadal nie znamy sposobu na to, by wyprodukować ludzką krew, tkanki czy organy. Niedobór narządów do przeszczepów sprawi, że w tym celu powstaną specjalne zespoły twórców organów, które składać się będą z biotechnologów, biologów molekularnych i inżynierów biomedycznych.
10. Osobisty kurator cyfrowy programowy (Personal Digital Curator)
Wielość opcji sprawia, że coraz trudniej dokonać wyboru, prawda? Tak dzieje się również w przypadku oprogramowania i aplikacji. Przy takim ogromie dostępnych rozwiązań, nie sposób się zdecydować. Z pomocą przyjdzie nam osobisty doradca cyfrowy. Jego rola polega nie tylko na dobraniu nam najbardziej efektywnych aplikacji, sprzętu, oprogramowania i źródeł informacji. Doradca podpowie, z jakich aplikacji i urządzeń wypada korzystać w naszym zawodzie i kręgach znajomych, by stworzyć wizerunek zgodny z naszą osobowością i karierą.
11. Wizażysta społecznościowy
Media społecznościowe stały się już powszechnym, a dla coraz większej rzeszy ludzi wręcz nieodłącznym elementem codzienności. Wizażysta społecznościowy, podobnie jak kurator cyfrowy, ma na celu dbać o wizerunek zleceniodawcy. Podpowiada co, gdzie i kiedy opublikować, do jakich sieci społecznościowych lub grup należeć, a jeśli trzeba – poratuje z wizerunkowych tarapatów.
12. Terapeuta ds. detoksu cyfrowego (Digital Detox Therapist)
Analizując to, w którą stronę zmierza współczesny świat, zawód ten będzie miał ogromny potencjał. Detoks cyfrowy polega na odcięciu pacjenta od dostępu do smartfonów i komputerów oraz innych nowoczesnych urządzeń. Wszystko to, by pomóc mu na nowo odkryć uroki życia offline i zaprowadzić równowagę do jego/jej życia.
13. Detektyw danych
Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie miała za zadanie prześwietlić wszystkie nasze dane dostępne w sieci, np. w celu przekazania ich naszemu potencjalnemu pracodawcy. Wraz z postępem technologicznym, będzie on dysponować coraz bardziej zaawansowanymi narzędziami, a co za tym idzie — możliwościami pozyskania informacji.
14. Inspirator ciekawości (Curiosity Tutor)
W pędzie codzienności, coraz częściej nie mamy czasu lub siły na zachwyt nad światem. Inspirator ciekawości ma na nowo rozbudzić w nas umiejętność dostrzegania i doceniania piękna dookoła. Osobisty doradca ma za zadanie inspirować, stymulować naszą ciekawość, wrażliwość kulturalną i estetyczną. Wszystko po to, by wzmocnić nasze kompetencje innowacyjnego i kreatywnego myślenia.
15. Doradca ds. migracji
Globalizacja i zwiększona mobilność ułatwią decyzję o zmianie miejsca zamieszkania. Przeprowadzki, transfery i relokacje będą odbywały się częściej, zarówno ze względów zawodowych, osobistych, jak i z powodu zmian klimatycznych. Z pomocą przyjdzie nam doradca ds. migracji, który zajmie się całą logistyką tego przedsięwzięcia.
16. Optymalizator ruchu dronów
Przewiduje się, że w przyszłości wzrośnie użycie dronów, a co za tym idzie, także “ruch dronowy”. Optymalizator ruchu będzie miał zadania podobne do kontrolera ruchu lotniczego: zapewnienie bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej, usprawnianie i utrzymywanie uporządkowanego przepływu ruchu, ustalanie tras lotów oraz zapobieganie wypadkom.
Jeżeli zainteresował Ciebie ten temat, zachęcam do przeczytania również Raportu firmy Cognizant – amerykańskiej międzynarodowej korporacji, która świadczy usługi informatyczne, w tym usługi cyfrowe, technologiczne, konsultingowe i operacyjne. (https://www.cognizant.com/whitepapers/21-jobs-of-the-future-a-guide-to-getting-and-staying-employed-over-the-next-10-years-codex3049.pdf)
Jak mówi Thomas Frey, amerykański futurolog i celebryta, “60% najlepszych zawodów przyszłej dekady nie zostało jeszcze wynalezionych”. Być może czeka na nas świat, w którym oprócz programistów, webmasterów, trendsetterów, influencerów, bloggerów i vlogerów, znajdzie się miejsce także dla wielu innych, ciekawych zawodów.
foto: Unsplash.com