WIĘCEJ

    Pamięć w Loreto o polskich żołnierzach 2 Korpusu

    Warto przeczytać

    Bożena Krasoń
    Bożena Krasoń
    Certyfikowana dietetyczka, promotorka zdrowia, trenerka osobista, mentor tutor, działaczka polonijna, współorganizatorka wielu eventów, współzałożycielka i koordynatorka Spotkań Polonijnych. We Włoszech od 15 lat

    Dzień Zaduszny jest wyjątkowym dniem dla wszystkich Polaków niezależnie od miejsca, w którym mieszkają na świecie. W dniu 02.11.2020 r. hołd polskim żołnierzom 2 Korpusu oddała Polonia Włoska, uczestnicząc we mszy świętej na cmentarzu wojennym  u stóp sanktuarium w Loreto.

    2 Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa poprzez swe działania w kampanii włoskiej w 1944 r. otworzył Aliantom drogę na Rzym. Odegrał również główną rolę w wyzwoleniu nadadriatyckiej części Włoch (regiony : Marche i Emilia Romagna).

    Polski Cmentarz Wojenny w Loreto (jeden z czterech poza Monte Cassino, cmentarzem w Bolonii i Casamassima) zbudowany został w okresie od stycznia 1945 r. do maja 1946 r. według projektu mjr. inż. Mariana Hernika. Rzeźby i płaskorzeźby na cmentarzu wykonał Sanzio Blasi. Spoczywa tu 1090 oficerów i żołnierzy 2 Korpusu Polskiego poległych w walkach o wyzwolenie regionu Marche w okresie od czerwca do września 1944 r. W większości spoczywają tu żołnierze wyznania katolickiego, choć na cmentarzu znajduje się również 5 grobów żołnierzy wyznania prawosławnego, 10 ewangelickiego, 11 mojżeszowego i 1 grób żołnierza polskiego wyznania muzułmańskiego. Dodatkowo w czterech grobach pochowanych zostało ośmiu poległych żołnierzy, których nazwisk nie udało się ustalić.

    Duchowymi strażniczkami polskich mogił na Polskim Cmentarzu Wojennym w Loreto są Siostry Najświętszej  Rodziny z Nazaretu, zwane Siostrami Nazaretankami, mające swój klasztor i dom pielgrzyma nieopodal cmentarza. Każdemu, kto chce nawiedzić i pomodlić się za młode i bohaterskie dusze spoczywające u stop Bazyliki Loretańskiej, Siostry udostępniają klucz do bramy cmentarnej.

    W dniu 02.11.2020 r. przedstawiciele Polonii Włoskiej wraz z przedstawicielami polskich służb dyplomatycznych i lokalnych władz włoskich uczestniczyli w Mszy Świętej z okazji święta zmarłych , by uczcić również poległych żołnierzy. Msza celebrowana była w dwóch językach – polskim i włoskim. Następnie zebrani zapalili na cmentarzu znicze i złożyli wiązanki kwiatów.

    Pamiętamy!!!

    Autorka tekstu i zdjęć : Bożena Krasoń

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    “Historia Jednej Piosenki oraz Wspomnień Bohatera”- edycja 2023

    Szanowni Państwo! Fundacji Polska360 zaprasza na cykl „Historia Jednej Piosenki oraz wspomnień Bohatera” - edycja 2023. Projekt ten to historyczno-muzyczna...

    Zobacz także

    Skip to content