XXI wiek to czas dynamicznych przemian. Na naszych oczach dokonuje się tzw. czwarta rewolucja przemysłowa i ma to realny wpływ na strukturę zawodową. Najważniejsze czynniki współcześnie modelujące popyt na rynku pracy to postępująca automatyzacja i algorytmizacja, ekspansja technologiczna oraz cyfrowa, nowe formy komunikacji, nowe struktury organizacji, wydłużający się czas życia i pracy, a także alarmujące zanieczyszczenie środowiska. Wszystko to sprawia, że na niektóre profesje brakuje już zapotrzebowania, natomiast inne dopiero powstają. Zastanawiasz się może, jakie zawody są najbardziej perspektywiczne? Jacy pracownicy są poszukiwani? To artykuł dla Ciebie.
Sytuacja na rynku pracy na różnych kontynentach i w poszczególnych państwach oczywiście jest zróżnicowana. Można jednak zauważyć dominujące trendy, związane ze wspomnianymi wcześniej globalnymi procesami. Od lat obserwuje się stały wzrost zatrudnienia w branży IT, automatyki i robotyki, biotechnologii, analizy danych czy przy opiece (także medycznej) nad osobami starszymi.
Na początku zerknijmy na dane dostępne na stronie Michael Page (https://www.michaelpage.co.uk/minisite/most-in-demand-professions/), która jest europejskim liderem w obszarze doradztwa personalnego i rekrutacji. Firma ta powstała w Wielkiej Brytanii prawie 40 lat temu, a obecnie działa już w 36 krajach świata. Eksperci Michael Page przeanalizowali informacje i raporty dostępne na stronach Ministerstw Pracy poszczególnych krajów, Komisji Unii Europejskiej oraz CIA. Na tej podstawie przygotowano bardzo ciekawe zestawienie.
Wynika z niego, że obecnie w rozwiniętych krajach świata najbardziej poszukiwani są wykwalifikowani specjaliści, m.in. inżynierowie oprogramowania, inżynierowie elektronicy, pielęgniarki, lekarze, inżynierowie budownictwa lądowego, elektrycy, księgowi oraz analitycy danych IT. Odpowiada to wcześniej postawionym tezom. Współczesny świat stawia na technologie IT, a jednocześnie ciągle rozbudowuje swoją infrastrukturę. Demografia jest jednak nieubłagana, a zatem potrzebne są osoby, które zaopiekują się coraz liczniejszą grupą seniorów. A skąd w tym wszystkim księgowi? Pieniądze jak wiadomo rządzą światem, pieczę nad nimi dobrze powierzyć specjalistom, szczególnie w świecie ciągle zmieniających się przepisów i regulacji prawnych. Dane Michael Page możemy przejrzeć z podziałem na poszczególne kontynenty lub państwa, a także sprawdzić, w których krajach nasz zawód jest pożądany.
Click image to open interactive version (via Michael Page).
Dla porównania, pracownicy, którzy są obecnie poszukiwani na niemieckim rynku pracy to:
- Twórcy oprogramowania, architekci danych, programiści
- Inżynier elektronik
- Inżynier mechanik
- Inżynier elektryk, monter
- Spawacz
- Inżynier przemysłowy
- Specjalista obróbki metali
- Hydraulik
- Inżynier systemów produkcji
- Pracownik budowlany
Jak widać dominują tu zawody techniczne, głównie związane z rozwojem przemysłu oraz branży budowlanej. Jeśli mieszkasz w Niemczech, prawdopodobnie zainteresuje Cię także raport serwisu Gehalt.de: https://cdn.personalmarkt.de/cms/trendberufe-2020.pdf.
Trochę inny obraz wyłania się z raportu przedstawionego przez Nesta, fundację innowacji, która na podstawie badań przeprowadzonych we współpracy z firmą Pearson oraz Oxford Martin School, prognozuje jacy pracownicy będą poszukiwani w USA oraz Wielkiej Brytanii w 2030 roku.
https://media.nesta.org.uk/documents/the_future_of_skills_employment_in_2030_0.pdf
Zawody, na które będzie zapotrzebowanie według Nesta to:
- Nauczyciele, m.in. języka angielskiego, filozofii oraz umiejętności społecznych, gdyż nie sposób zastąpić ich robotami;
- Trenerzy sportowi — dietetycy, trenerzy personalni, fizjoterapeuci, którzy zadbają o naszą formę;
- Lokalni rzemieślnicy oferujący regionalne produkty spożywcze, ceramikę lub tekstylia;
- Wykwalifikowani rzemieślnicy, tacy jak stolarze, szklarze i dekoratorzy wnętrz, których trudno zastąpić robotami;
- Specjaliści z branży hotelarskiej i gastronomicznej: szefowie kuchni, barmani i bariści, którzy zadbają o nasze podniebienia i dostarczą wspaniałych doznań kulinarnych;
- Inżynierowie.
Co do tego wszystkie raporty chyba będą zgodne. Inżynierowie nie muszą martwić się o zatrudnienie. Zarówno Ci, którzy zajmują się budownictwem lądowym, odnawialnymi źródłami energii, oprogramowaniem i rozwiązaniami SMART czy elektryką. Nowością jest bardzo wysokie zapotrzebowanie na przedstawicieli handlowych z wykształceniem technicznym. - Pracownicy służby zdrowia
Będziemy żyli coraz dłużej, dlatego zwiększy się popyt na zatrudnienie lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów oraz pracowników opieki. - Weterynarze
Obecnie 44% domostw w Wielkiej Brytanii oraz 62% w USA posiada przynajmniej jednego zwierzaka, a w związku z tym konieczni będą specjaliści, którzy zadbają o ich zdrowie. - Przedstawiciele handlowi i sprzedawcy
- Zawody kreatywne: artyści, projektanci mody, pisarze, projektanci gier, których także nie sposób (póki co) zastąpić robotami.
Rynek pracy ulega ciągłym transformacjom. Zmieniają się potrzeby konsumentów, pojawiają się nowe przepisy, a także coraz to nowocześniejsze technologie i rozwiązania, których istnienia teraz nawet nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jeśli rozważasz przebranżowienie lub rozpoczęcie edukacji, na pewno warto rozważyć profesje takie, jak : inżynier, programista, webmaster, analityk danych (Big Data Analytics), operator drukarki 3D, SEO specialist, e-commerce manager, lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta lub opiekun osoby starszej. Są to zawody, na które niewątpliwie będzie popyt w kolejnych latach. Eksperci zwracają jednak uwagę, że wejście do tych zawodów nie jest proste. Często wiąże się z długą edukacją lub posiadaniem określonego talentu. Nie wystarczy ukończyć jednego kursu, by zostać programistą u najlepszego pracodawcy. Dopiero zdobycie doświadczenia i obycia, a także ciągłe udoskonalanie swoich umiejętności zapewni nam sukces.
Trzeci raport, na który chciałam zwrócić Twoją uwagę to prognozy LinkedIn (https://business.linkedin.com/talent-solutions/blog/trends-and-research/2020/most-in-demand-jobs) – powszechnie znanego międzynarodowego serwisu społecznościowego, specjalizującego się w kontaktach zawodowo-biznesowych. Po przeanalizowaniu ogłoszeń pracy z całego świata zamieszczonych tam w lipcu i sierpniu 2020 roku, wskazał on te, na które w dobie pandemii COVID-19 jest największy popyt. Kryzys spowodowany koronawirusem wymusił określone transformacje na rynku pracy. Znacząco wzrosło zatrudnienie zdalne oraz usługi online. Supermarkety i sklepy ogólnospożywcze szukają nowych rozwiązań, by trafić do klientów indywidualnych. Część firm natomiast wykorzystuje czas wymuszonego zastoju na poprawę marketingu, by w momencie, gdy kryzys zostanie zażegnany, ruszyć z większą mocą i efektywnością. Sytuacja związana z pandemią sprowokowała także powstanie nowych profesji, które wcześniej nie pojawiały się w ogłoszeniach o pracę. Z dnia na dzień zaistniała paląca potrzeba zatrudnienia menadżera ds. COVID, specjalisty ds. przestrzegania zasad walki z epidemią oraz kontrolera realizacji zaleceń sanitarnych.
Na podstawie analizy globalnych danych LinkedIn wskazał, jakie ogłoszenia o pracę pojawiały się najczęściej w ich serwisie w okresie lipiec-sierpień 2020 r. Poszukiwani pracownicy to:
- Osobisty doradca sprzedaży
- Pracownik obsługi klienta
- Kierownik apteki
- Kurier / dostawca
- Asystent ds. sprzedaży detalicznej
- Specjalista ds. rozwoju biznesu
- Doradca Obsługi Klienta
- Kierownik sklepu
- Dyrektor ds. Sprzedaży
- Customer Success Manager (CSM)
Zatrzymajmy się chwilę przy tej ostatniej pozycji. Customer Success Manager (CSM), czyli osoba, która w dosłownym tłumaczeniu dba o sukces klienta. Jest to podejście pro-aktywnego budowania długoterminowej i satysfakcjonującej relacji. W dobie obecnego kryzysu gospodarczo-społecznego, to nabywca jest poniekąd towarem deficytowym. Zadaniem Customer Success Manager (CSM) będzie jak najlepsze poznanie klienta oraz swoistego “user experience” danej branży — jak kupuje, jak dokonuje wyboru o zakupie i jak z danego produktu korzysta. Analizując potrzeby, cele i sposoby działania użytkownika, firmy będą w stanie zaproponować dodatkowe produkty dostosowane do oczekiwań, co pozwoli utrzymać klienta oraz zwiększyć sprzedaż. Specjaliści z tego zakresu są szczególnie poszukiwani w firmach sprzedających usługi lub produkty, w modelu SaaS (Software as a Service, subskrypcja narzędzi internetowych). CSM wprowadza użytkownika w świat usługi, edukuje na temat przydatnych opcji, a następnie dba o to, by klient dowiadywał się o tym, jak produkt się rozwija i docelowo zwiększał posiadany pakiet o kolejne rozszerzenia lub moduły.
Jeżeli zainteresował Cię ten temat, zachęcam do przejrzenia bogatego katalogu danych dostępnych na stronie amerykańskiego Ministerstwa Pracy: https://www.bls.gov/emp/tables/occupational-projections-and-characteristics.htm oraz zapoznania się z rankingiem najlepiej płatnych zawodów wg U.S.News: Best paying jobs https://money.usnews.com/careers/best-jobs/rankings/best-paying-jobs. Raporty dotyczące poszczególnych europejskich rynków pracy stworzone w ramach strategii UE “Europa 2020” są dostępne na stronie Cedefop (Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego), które jest jedną z agencji zdecentralizowanych Unii Europejskiej, z siedzibą w Grecji. https://www.cedefop.europa.eu/en/publications-and-resources/country-reports
Natomiast o tym, jak wygląda sytuacja na polskim rynku pracy, dowiesz się także z badania przeprowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i polityki Społecznej, tzw. “barometru zawodów”: https://barometrzawodow.pl/userfiles/Barometr/2020/BAROMETR_ZAWODOW_Polska_2020.pdf.
Zapraszam także do udziału w prowadzonych przeze mnie webinarach. Do zobaczenia.
Autor : Katarzyna Kamińska
foto: Pexels.com