WIĘCEJ

    Czy zmiana pracy w czasie pandemii jest dobrym pomysłem? Dylematy teraźniejszości

    Warto przeczytać

    Polska360.org
    Polska360.org
    Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

    Żyjemy w niepewnych czasach. Wiele firm zostało mocno dotkniętych pandemią COVID-19, niektóre przestały istnieć, nieodwracalnie zniszczone lockdownem. Każdy kraj w swoisty dla siebie sposób odpowiadał na wyzwania pandemii: wprowadzał różne formy pomocy zarówno firmom, jak i pracownikom, prowadził politykę skrojoną na potrzeby swojego kraju. Niezależnie od form pomocy, jaką nasz kraj dla nas przygotował, to jednak my sami musimy podjąć decyzję, co dalej z naszym życiem zawodowym, jak nim pokierować i dostosować się do sytuacji, na którą nie mieliśmy wpływu, ani nie będziemy mieli wpływu w przyszłości ze względu na globalny charakter skutków pandemii. Możemy jednak sami, w oparciu o wspólne doświadczenia, zbudować nasze plany na przyszłość, uwzględniającą zmienione pandemią warunki funkcjonowania.

    Istnieje wiele badań ankietowych, które próbują przewidzieć, w jaki sposób COVID-19 wpłynie na rynek pracy w przyszłości. Jednak już dziś gołym okiem widać, że wszyscy walczą o przetrwanie i utrzymanie pracy. Odnosi się to zarówno do absolwentów wyższych uczelni, którzy chcieliby zatrudnić się w wyuczonych specjalnościach, jak i pracowników aktualnie zatrudnionych w branżach, które podupadły w czasach pandemii. COVID-19 nie będzie dominować na zawsze.

    Pandemia nie tylko naraziła zdrowie społeczeństw na całym świecie, ale również wpłynęła na wszystkie obszary naszego funkcjonowania. W szczególności dotyczy to obszaru naszego zatrudnienia, w którym zmieniła się nasza rola jako pracowników. To, co kiedyś było wyjątkowością – praca zdalna – okazało się koniecznością i na długie miesiące zamknęło nas w domach, nieoczekiwanie zmieniając nasze życie zawodowe. I tak samo niespodziewanie  wpłynęło na konieczność przewartościowania naszego podejścia do pracy, zatrudnienia i postawiło nas przed dylematem, co dalej i jak ma wyglądać nasze życie. Najpierw buntujemy się, że nie tak miało być. Ale nikt nie chciał pandemii. I od nas samych zależy jak szybko przystosujemy się do nowej sytuacji i jak szybko uda nam się zapewnić poczucie bezpieczeństwa zawodowego, warunek konieczny dla poczucia bezpieczeństwa rodzinnego. Przygotujmy więc swój powrót do pracy.

    Każda sytuacja jest specyficzna, każdy przypadek utraty pracy lub konieczności jej zmiany jest odrębny, jednak uniwersalna jest nasza wspólna potrzeba wzajemnego wsparcia i dzielenia się doświadczeniami trwania i poszukiwania nowych możliwości zatrudnienia i szybkie przystosowanie się do nowej rzeczywistości. Obejmuje to zarówno przeanalizowanie naszych dotychczasowych umiejętności, kwalifikacji, możliwości zdobycia nowych umiejętności gwarantujących nam odnalezienie się w nowej sytuacji, ale także wytypowanie nowych branż, w których moglibyśmy realizować nasze cele zawodowe.

    Spójrzmy na skutki pandemii na naszą pracę również w innym świetle. Kryzys to również szansa na zmianę i przewartościowanie swojej dotychczasowej kariery zawodowej. Przyjrzyjmy się temu, co nam dotychczas sprawiało radość w pracy, co było inspiracją. Chodzi o to, żeby budować na tych wartościach, emocjach, które były dla nas ważne i które sprawiały, że do pracy chodziliśmy z chęcią. Odrzucajmy w analizie te elementy, które były źródłem naszej frustracji i sprawiały, że myśleliśmy już wcześniej o zmianie pracy.

    Szukajmy branż, które nie zwalniają pracowników, a zatrudniają. Są przecież branże, które się rozwinęły w czasach pandemii. Technologie informacyjne, rozrywka cyfrowa, edukacja online, służba zdrowia. To są branże, które aktywnie poszukują pracowników. Otwierajmy się na nowe możliwości i poszukujmy możliwości rozwoju zawodowego w oparciu o dotychczasowe doświadczenie, które może mieć zastosowanie w nowych kierunkach rozwoju zatrudnienia.

    Poszukiwanie pracy w dobie pandemii to nadal poszukiwanie pracy, która jest zajęciem na pełny etat. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, które być może pomogą w tym procesie.

    • Wytypowanie branż, w których chcielibyśmy pracować

    Może warto przyjrzeć się branżom, które nie zatraciły się, ale wręcz rozrosły w czasie pandemii. Tutaj przydatna będzie analiza naszych kwalifikacji i umiejętności, które być może okażą się przydatne w nowej rzeczywistości. Przy zmianie branży warto może spróbować swoistego ewolucyjnego podejścia poprzez stworzenie grupy networkingowej, w oparciu o swoje wcześniejsze kontakty i wspólnie poszukiwać nowych projektów. Pomysł rodzi pomysł, a więcej pomysłów to spotęgowana nasza szansa na zmianę.

    • Aktywne podejście.

    Może warto wrócić do swoich wcześniejszych kontaktów i zainspirować wymianę doświadczeń na temat samego wpływu pandemii na pracę (dyskusja na temat wpływu pandemii na poszczególne firmy może stanie się inspiracją do szukania specyficznych możliwości rozwoju i szans dla swojej branży). Jeśli podejmiemy wysiłek, aby aktywnie szukać kontaktów wśród swoich wcześniejszych znajomych, to może się to okaże trafionym kierunkiem naszego rozwoju w czasach pandemii. Przecież dzielą ten sam los i są w takiej samej sytuacji. Można więc przewidzieć, że również chętnie będą wchodzić w interakcję, a mając więcej czasu, poświęcą go na wspólną analizę problemów i sytuacji, wymianę myśli i pomysłów na przyszłość. Może pojawią się wspólne projekty dla społeczności lokalnej? Po wielu miesiącach kwarantanny i lockdownu wiele osób wydobywa w sobie ukryte pokłady chęci wzajemnej pomocy i zwyczajnie pomaga sobie nawzajem w procesie poszukiwania pracy.

    • Uzbrojenie się w cierpliwość

    Pamiętajmy, że nawet w normalnych warunkach, niezakłóconych pandemią, poszukiwanie pracy to długotrwały proces. Nadal jest to poszukiwanie pracy, więc musimy oswoić się z myślą, że osiągnięcie celu będzie wymagać od nas wiele wysiłku, więc ważne, abyśmy wydobyli z siebie cierpliwość i pamiętali, że bez niej nie zmienimy swojej rzeczywistości.

    • Motywacja

    Sytuacja jest trudna dla wszystkich, ale razem można wiele osiągnąć i przekwalifikować się tak, aby spełnić wymogi branży, o której nigdy nawet nie myśleliśmy. Ważne jest aby otworzyć się na nowe myślenie, stworzyć przestrzeń dla siebie i nowych możliwości. Praca nad przekonaniem siebie o sukcesie i skuteczności swoich wysiłków bardzo nam pomoże w tym trudnym okresie. Dbajmy o siebie i kierujmy się pozytywnymi przykładami. Sukces branży zrodzi i mój sukces.

    • Strategiczne myślenie i analiza otoczenia, w którym funkcjonujemy

    Ważne, aby śledzić prognozy gospodarcze Twojego kraju, regionu, sytuacji politycznej i zamiarów zmiany regulacji pandemicznych (tarcze kryzysowe, wsparcie branż, pracowników). Ważne jest tu śledzenie tendencji branży, kierunków rozwoju agencji pośrednictwa pracy, dostępnych bezpłatnych kursów online i warsztatów specjalistycznych, stworzenie swojego własnego planu strategicznego na czas kryzysu.

    Zmiana pracy jest zwykle procesem, do którego przygotowujemy się długo, wypadkową przemyśleń dotyczących naszego życia zawodowego. Zwykle długo zastanawiamy się, czy warto coś zmieniać, czy nadszedł ten właściwy czas i czy to dobry krok. W dobie pandemii COVID-19 wszystko wygląda inaczej. Wśród wielu problemów, z którymi przyszło nam się borykać, stanęliśmy również przed dylematem, co dalej z naszą dotychczasową pracą i jak pokierować naszą karierą zawodową w całkowicie zmienionej skutkami pandemii rzeczywistości. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą w procesie podejmowania decyzji, co dalej z naszym życiem zawodowym i będą inspiracją do aktywnego poszukiwania sposobów na sprostanie nieznanym dotychczas wyzwaniom zawodowym. Nie jesteśmy sami. Z podobnymi problemami i dylematami zmagają się też inni!

    Zespół portalu Polska360.org

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Nieznana historia warszawskiej Pragi

    Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

    Zobacz także

    Skip to content