poniedziałek, 19 kwietnia, 2021
WIĘCEJ

  Stefan Niedorezo – polski rzeźbiarz z Chicago

  Warto przeczytać

  Czas na zmianę: bezpłatne szkolenia online

  Czas na zmianę: bezpłatne szkolenia online W tym artykule dowiesz się o licznych stronach...

  Czy dwujęzyczność dzieci ma sens?

  Rozważania na temat dwujęzyczności warto rozpocząć w październiku. Dlaczego? Od 2015 roku corocznie właśnie w tym miesiącu...

  Karta pobytu na terenie Polski. Decyzja negatywna – jak się skutecznie odwołać?

  Dotykając tematu legalizacji, mówimy przede wszystkim o dokumentach potwierdzających prawo do pobytu długoterminowego na terytorium państwa osoby...
  Hubert Gorczyca
  Absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Społecznych ze specjalizacją dziennikarską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1998). Twórca, autor, scenarzysta. Producent filmów dokumentalnych i reklamowych. Również producent muzyczny. Laureat nagród i wyróżnień. W ponad 20-letnim dorobku zawodowym dominują filmy o tematyce społecznej, kulturalnej i religijnej. W 2015 roku Hubert Gorczyca zapoczątkował w Oslo serię „Taste of Emigration" o Polakach mieszkających w Norwegii. Szybko na listę jego filmowych bohaterów trafili Polacy mieszkający na Litwie, w Stanach Zjednoczonych, w Austrii, na Ukrainie i na całym świecie, przyłączając się do oddolnej budowy wspólnych mediów. Współzałożyciel Internetowej Telewizji Polonijnej www.itvp.tv określanej telewizją polskich i polonijnych przedsiębiorców.

  Wchodzimy od zakrystii i od razu z marszu pokazuję Ci główny ołtarz, który w ciągu ostatnich dwóch lat został odrestaurowany przez Jakuba i przez Ross. Oni oboje restaurowali ten ołtarz. Robili przemalowania, oczywiście konserwowali drewno. Brakujące detale zostały odtworzone. Wszystko jest pokryte dwudziestokaratowym złotem według najstarszych receptur, jakie można sobie wyobrazić”.

  Te słowa w kościele p.w. św. Stanisława Kostki w Chicago wypowiada do kamery rzeźbiarz Stefan Niedorezo – wybitny artysta i niezwykły człowiek.

  Kościół wybudowali Polacy, polscy emigranci, Zmartwychwstańcy, oczywiście mówię tu o Zgromadzeniu Ojców Zmartwychwstańców, którzy tą parafią zawiadują już 150 lat. To najpiękniejszy kościół nie tylko w Chicago, ale i w całej metropolii” – kontynuuje pan Stefan.

  Sposób, w jaki artysta się wypowiada, jego gesty i ekspresja świadczą, że mamy do czynienia z prawdziwym entuzjastą swojego zawodu. Faktycznie wnętrza kościoła robią wrażenie, a oprócz ołtarza dostrzec można przy ścianach bocznych kolejne arcydzieła sztuki, których nie można minąć obojętnie. Wiele z nich pan Stefan wykonał własnoręcznie. Zatrzymujemy się na chwilę przy figurce polskiej zakonnicy, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Błogosławionej Kunegundy, czcigodnej służebnicy Bożej – Marii Teresy Dudzik, urodzonej  w 1860 r. w Płociczu koło Kamienia Krajeńskiego, a zmarłej w 1918 w Chicago. O tej figurce wykonanej z drzewa lipowego, jak i o wielu innych dziełach pan Stefan mógłby opowiadać całymi godzinami.

  Stefan Niedorezo najbardziej dumny  jest z  monstrancji  usytuowanej  w tylnej, prawej części kościoła. Poświęcił jej 3 lata swojego życia. Artysta cały warsztat rzeźbiarski, całe doświadczenie wyniesione z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych wykorzystał przy realizacji tego właśnie dzieła, które nazwał projektem swojego życia.

  Przed monstrancją pan Stefan pozwolił sobie na chwilę refleksji i wynurzenia natury egzystencjalnej. Dla niego czas w tym chicagowskim kościele nie istnieje.

  3 lata produkcji na amerykańskie warunki to bardzo dużo. Tutaj wszyscy się spieszą, a efekt ich pracy jest czasami mierny. Mi się udało. Efekt trzeba zobaczyć, stanąć bliżej, posiedzieć i popatrzeć. Dzisiaj ludzie nie potrafią patrzeć długo. Ludzie na wszystko patrzą bardzo szybko i powierzchownie. Trudno ich zmusić nawet w teatrze czy kinie do jakiejś refleksji. Ten kościół jest otwarty 24 godziny na dobę i można obcować właśnie z tym wnętrzem i z tą atmosferą. Przekraczasz próg tej świątyni i ta przestrzeń już wystarcza do tego, aby mieć różne przemyślenia na temat życia, na temat czasu, na temat przyjaźni”.

  Stefan Niedorezo w Stanach Zjednoczonych przebywał od 1990 roku, wcześniej mieszkał w Tarnowie. Jego wielkim marzeniem, które częściowo zrealizował, było własne studio i własna galeria. W budynku przyległym do kościoła na trzecim piętrze, właściwie na poddaszu, gościliśmy w jego pracowni. Przez uchylone okno widać było trzypasmową autostradę i w tle najwyższy budynek Chicago – Willis Tower, do 2009 r. funkcjonujący pod bardziej znaną nazwą Sears Tower. W wyciszonej pracowni pan Stefan pokazywał  kilka rozpoczętych projektów, o których opowiadał jak zwykle z wielkim entuzjazmem. Naszą uwagę przykuło popiersie papieża Jana Pawła II. „Nad tym teraz pracuję, będzie pięknie” – cieszył się artysta.

  Po realizacji reportażu Stefan Niedorezo zaprosił nas do domu na poczęstunek i gorącą herbatę. Od samego progu biło ciepło oraz gościnna i rodzinna atmosfera. Pojawiła się żona artysty, pani Basia, która zaprosiła nas do środka. Na kredensie uwagę przykuwały galerie rodzinnych zdjęć w ramkach. W wywiadach dla polonijnej prasy w Chicago Stefan Niedorezo podkreślał często, że rzeźbą jego życia była rodzina: żona Basia oraz synowie Jakub i Maciej. Z nimi prowadził Artorium – centrum kształcące dzieci i dorosłych w rozmaitych dziedzinach sztuk plastycznych, m.in. rysunku, malarstwie i rzeźbiarstwie.

  Rzeźbiarz, rysownik, pochodzący z Morąga, absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, który zmarł w sierpniu 2019 roku, pozostawił po sobie wielki dorobek artystyczny. Wykonane przez niego rzeźby sakralne, m.in. figury świętych, wystroje ołtarzy i krzyże, do dziś zdobią kościoły w polonijnych parafiach i są podsumowaniem jego 30-letniej działalności w Stanach Zjednoczonych.

  Na profilu Szkoły Pułaskiego w Chicago widnieje wpis:

  Są takie osoby, po których odejściu będziemy czuć pustkę przez długi czas … Pani Basi Niedorezo, synom i całej rodzinie składamy najszczersze wyrazy współczucia z powodu śmierci męża śp. Stefana Niedorezo. Pan Stefan Niedorezo, wspaniały człowiek o ogromnym sercu, polonijny artysta rzeźbiarz, plastyk, twórca wielu dzieł sakralnych, bliski naszym sercom jako prowadzący od kilku lat w naszej szkole wraz z żoną Barbarą zajęcia Kółka Plastycznego. Lekcje sztuki z panem Stefanem, zabawy z gliną pozostaną na zawsze w pamięci naszych uczniów i nauczycieli.

  Panie Stefanie będzie nam bardzo Pana brakowało.
  Grono Pedagogiczne i Zarząd Polskiej Szkoły im. gen. K. Pułaskiego.

  Stefan Niedorezo zmarł 21 sierpnia 2019 r. po ciężkiej chorobie w wieku 66 lat. Zadaniem Polonii i mediów polonijnych powinno być kultywowanie pamięci o takich wybitnych osobach. Mamy nadzieję, że nasz portal  się do tego przyczyni.

  Polecamy do obejrzenia wywiad z Panem Stefanem Niedorezo :

  Niech pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci.

  Autor : Hubert Gorczyca

  foto: iTVP

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Spotkanie online dla polskich eksporterów zainteresowanych rynkiem brytyjskim “100 dni po brexicie”, 22.04.2021 r.

  Spotkanie dla polskich eksporterów zainteresowanych rynkiem brytyjskim. Poznaj nowe zasady eksportu do Wielkiej Brytanii po brexicie. 22.04.2021,...

  II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia” – 15–18 kwietnia 2021

  W tej edycji spotykamy się w formule ON-LINE. Zarejestruj się na totalitaryzmy.pl Świat przepełniony jest ideami, które mogą się...

  Perły kresowego futbolu

  Śmigły Wilno, Cresovia Grodno, Pogoń, Czarni i Hasmonea Lwów, Kotwica Pińsk, Pogoń Stryj, WKS Brześć, PKS Łuck,  Junak Drohobycz, Rewera Stanisławów i wiele,...

  Krzysztof Penderecki – koncert w pierwszą rocznicę śmierci

  Mija rok od śmierci Krzysztofa Pendereckiego – najwybitniejszego polskiego kompozytora współczesnego, dyrygenta, świetnego pedagoga i ambasadora polskiej kultury. Z tej okazji zachęcamy...

  Bank Gospodarstwa Krajowego partnerem portalu Polska360.org !

  Z przyjemnością pragniemy poinformować, iż portal Polska360.org podjął współpracę ekspercką z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Bank powstał w 1924 r....

  Zobacz także