WIĘCEJ

    Stres w pracy – jak sobie z nim radzić?

    Warto przeczytać

    Każdy z nas na pewno go zna i miał bądź ma z nim do czynienia. Być może, nawet w tym momencie się z nim zmagacie. Jeśli tak jest, to warto poznać techniki, dzięki którym łatwiej będzie Wam przejść przez ten okres, opanować nerwy i w łagodny sposób zapanować nad kłębiącymi się myślami czy reakcjami organizmu. Stres to nic innego jak reakcja organizmu w odpowiedzi na sytuacje, które obciążają lub przekraczają zdolności do skutecznego poradzenia sobie z nimi. Jest to efekt zaburzenia homeostazy, czyli równowagi organizmu. Dzieje się tak, gdy jesteśmy narażeni na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne, gdy zmagamy się z chorobą.

    Co to jest ten stres?

    Każdy z nas jest inny. Mamy różny stan zdrowia, tryb życia, odporność psychiczną
    i wrażliwość. Stres może dopaść każdego i nie będzie to błędem, jeśli założymy, że każdy z nas przynajmniej raz odczuł jego objawy. Gorzej, gdy musimy zmagać się z jego skutkami. Osoby narażone na długotrwały stres mogą bowiem zmagać się z ciężkimi chorobami, które doprowadzą do wyniszczenia organizmu lub do jego śmierci. Dlatego nie można ignorować żadnych objawów, a z pewnością trzeba nauczyć się z nimi radzić. To co dzieje się z nami podczas sytuacji stresowych można nazwać przystosowaniem organizmu do warunków ekstremalnych.

    Nasze ciało od razu zaczyna reagować potliwością, zaciśniętym gardłem – mamy poczucie tzw. guli w gardle, odczuwamy bóle brzucha, skurcze żołądka, bije nam szybciej serce, oddech jest szybszy i bardziej płytki. Niektórzy nawet odczuwają suchość w gardle. Łamie się nam głos, mamy zmienioną postawę, a czasem mówimy i zachowujemy się nienaturalnie. Przyczyn takiego zachowania może być wiele,
    a wszystkie zachowania idą z naszego mózgu, a raczej z układu nerwowego.

    Stres może na nas zadziałać mobilizująco, kiedy musimy coś pilnie wykonać albo załatwić, dobiec do autobusu czy nie spóźnić się na pociąg lub dziecko do szkoły. Nasz organizm pracuje wtedy na wysokich obrotach, a mózg zalewa fala hormonów od adrenaliny po dopaminę, kortyzol i serotoninę. Jak widać jest to cała mieszanka wybuchowa emocji i zachowań.

    Takie tornado dla organizmu mogą wywołać różne zdarzenia losowe – zarówno pozytywne, jak i negatywne. W artykule skupimy się na jednym z elementów, który może wywoływać stres, mianowicie część z osób podchodzi zbyt emocjonalnie do swoich codziennych obowiązków wynikających z pełnienia funkcji zawodowych. Często nadmiar obowiązków lub duża odpowiedzialność, jaką ponosimy na stanowiskach może powodować, że jesteśmy narażeni na sytuacje stresowe.

    Przyczyny stresu w pracy

    Przeciążenie wynikające z nadmiaru obowiązków i terminowość, praca zadaniowa lub wymagająca dużej odpowiedzialności może być przyczyną stresu. Utrata lub długotrwałe poszukiwanie pracy również jest przyczynkiem do zaburzeń równowagi organizmu. Podobnie jak praca nie spełniająca naszych oczekiwań, panująca w niej atmosfera czy nawet jedna osoba, która wywołuje u nas określone stany emocjonalne. Wszystkie te sytuacje mogą wpływać na to, czy będziemy narażeni na stres czy nie. Jednym słowem każda osoba, każde stanowisko i każdy charakter pracy może wywołać u nas taki stan. Nieważne, czy to jest lekarz, który jest odpowiedzialny za cudze życie, czy osoba wykonująca zawód zaufania publicznego, polityk, celebryta, czy specjalista w korporacji. Ważne jest to, jak sobie z nimi radzić. Jednak by to zadziałało, musimy odnaleźć przyczyny stresu, a to może być sprawa złożona. Dlatego jeśli nie umiemy sami zdefiniować, dlaczego nasz organizm reaguje niestandardowo, powinniśmy udać się do specjalisty np. psychoterapeuty, który pomoże w odnalezieniu przyczyn takiego stanu umysłu.

    Metody radzenia sobie w ekstremalnych sytuacjach

    Stres może być  mobilizujący – załóżmy, że czeka nas wykonanie jakiegoś zadania, a my musimy się do niego odpowiednio przygotować. Jest on pozytywny i zachęca nas do działania. Poprzez te działania wydziela się hormon zwany adrenaliną, który ułatwia nam jego wykonanie.

    Jednak przedłużający się stres lub stale występujące bodźce stresowe (tak zwane stresory) wyczerpują nas fizycznie i psychicznie. Ten rodzaj stresu źle wpływa na nasz cały organizm i stres przechodzi w stan negatywny. Jego skutkami są: rozdrażnienie czy załamanie psychiczne, czasem nawet depresje, choroby serca i układu krążenia, bóle głowy, kręgosłupa, problemy z wagą, kłopoty z cerą, wypadanie włosów itp. Lista niestety jest długa.

    To chyba wystarczający powód, aby zastanowić się jak można w prosty sposób radzić sobie ze stresem…

    1. Na początek, usiądź i zastanów się, co tak naprawdę wpływa na Twoje stresujące myśli. Jeżeli stresujesz się na przykład rozmową z daną osobą – przemyśl, co możesz dokładnie powiedzieć i jak się zachować. Dzięki temu możesz odnieść wrażenie bardziej pewnego siebie. Tylko spokój jest nas w stanie uchronić od popadania w paranoje. Pamiętaj, aby regulować swój oddech. Bardzo dużo rzeczy wymaga czasu i poświęcenia. W końcu nie od razu Rzym zbudowano!

    2. Posłuchaj muzyki. To ona pozytywnie wpływa na nasz cały układ nerwowy. Włączenie swojej ulubionej piosenki może przynieść Ci ukojenie. Nieważne czy jest to rap czy jazz. Możesz nawet włączyć szum fal i poleżeć oddychając głęboko. Liczy się zabawa i radość. Możesz również zacząć tańczyć i wydzielać endorfiny! Badania pokazały, że na dłuższą metę muzyka zwalcza nawet stres chroniczny.

    3.Bądź aktywny!  Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na cały nasz organizm. Wiadomo to nie od dziś. Również ma zbawienny wpływ na radzenie sobie ze stresem. Nałóż słuchawki i idź pobiegaj. Weź przyjaciela i idźcie na siłownię. Warto  pamiętać, aby nie zmuszać się do aktywności, gdyż dodatkowo generujemy stres, który przecież chcemy zwalczyć. To ma być przyjemność i wyładowanie złych emocji! Podczas aktywności fizycznej wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia.

    Na początku możesz mieć lenia, możesz nie mieć motywacji, ale uwierz mi – warto! Ruch ma pozytywny wpływ nie tylko na sferę fizyczną, ale i na psychikę. Dzięki niemu możemy zapomnieć chociaż na chwilę o problemach. 

    4. Skorzystaj z pomocy – rozmowa z bliską osobą jest w stanie zmienić nasze nastawienie i podnieść nas na duchu. Kiedy masz jakiś problem – zwróć się do ukochanej osoby. Jeżeli takowej nie posiadasz, możesz również skorzystać z porady psychologa lub psychoterapeuty. Nie jest to nic złego. Czasami sami byśmy nie wpadli na dane rozwiązanie. Chłodna głowa drugiej osoby może nam pomóc w zwalczaniu przeciwności i opresji życiowych. Podczas rozmowy tak samo ważna jest umiejętność przekazania informacji, jak i słuchania.

    5. Śpij!  Sen jest jedną z najbardziej potrzebnych rzeczy w naszym życiu i nie możemy tego zaniedbywać! Potrzebujesz około 7-8 godzin snu. Warto kłaść się spać i wstawać o tej samej godzinie. Dzięki temu, nauczysz swój organizm pewnego nawyku. Pamiętaj o higienie snu – wywietrz pokój, odłóż telefon pół godziny przed snem. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zasypiać, a spanie 7-8 godzin pomoże Ci w regeneracji i walce ze stresem.

    6. Zmień to, co Ci nie odpowiada. Jeżeli źródłem stresu jest praca – może czas ją zmienić? Często przyzwyczajamy się do jakiś sytuacji w życiu i nie chcemy zmian, które mogłyby nam wyjść na lepsze. Nie bójmy się próbować nowych rzeczy. Jeżeli w twoim otoczeniu są osoby, które ściągają Cię w dół i wprowadzają negatywne emocje do twojego życia – odetnij się od nich. Nie ma sensu się z nimi męczyć. Nie bierz na siebie zbyt dużo obowiązków, ale bądź ambitny i wypełniaj powierzone Ci zadania bardzo dokładnie i rzetelnie. Jeżeli twoje życie nie do końca wygląda tak, jakbyś chciał, to warto się zastanowić co możesz zmienić. Chcieć to móc.

    7. Zrób coś co Cię uszczęśliwi. Idź na kawę/herbatę, do kina, na zakupy.  Daj się porwać chwili. Czasami takie proste i banalne rzeczy, o których zapominamy na co dzień, są w stanie diametralnie poprawić humor, sprawić, że przestaniemy się zamartwiać i przejmować mało istotnymi sprawami. Zacznij myśleć również o sobie, gdyż inaczej długo nie wytrzymasz.

    8. Pij dużo wody oraz odpowiednio się odżywiaj.  To jak się odżywiamy ma wpływ na całe nasze życie. Kiedy będziemy jeść „śmieciowe” jedzenie, również dodatkowo będziemy się źle czuć.

    Brak odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych to kolejny czynnik mający ogromny wpływ na samopoczucie.

    Picie wody może też pomóc w zwalczeniu stresu. Kiedy dojdzie do sytuacji, kiedy jesteśmy nawet w małym stopniu odwodnieni, produkuje się kortyzol – hormon stresu. Dokładamy sobie dodatkowych problemów. Omijanie posiłków również będzie wpływało na zwiększenie zdenerwowania i rozdrażnienia.

    9. Uśmiechaj się. Okazuje się, że każdy rodzaj uśmiechu pozytywnie wpływa na organizm. Często nawet wymuszony uśmiech może załagodzić sytuację. Uśmiech zmniejsza szybkość bicia serca podczas stresujących sytuacji. Dzięki temu uwalnia stres i pozytywnie wpływa na cały organizm. Jeden duży uśmiech może nam dać niesamowicie dużo energii i motywacji!

    Nadmierna ilość stresu, zdenerwowanie oraz poczucie bezradności mogą prowadzić do różnych schorzeń lub poważnych chorób. Skutkami stresu może być depresja lub inne zaburzenia psychiczne. Choroby autoimmunologiczne np. Hashimoto, objawy psychosomatyczne, takie jak bóle pleców, brzucha i głowy. Bezsenność, nerwobóle, a nawet choroby serca, które mogą doprowadzić do ciężkich powikłań, a nawet śmierci. Stosując powyższe porady możemy zniwelować objawy. Natomiast jeśli to nie pomoże, należy udać się do specjalisty.

    Autor : Katarzyna Matejak

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Nieznana historia warszawskiej Pragi

    Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

    Zobacz także

    Skip to content