WIĘCEJ

  11 listopada – Święto Niepodległości Polski „Historia jednej piosenki”

  Warto przeczytać

  W tradycji każdego państwa istnieją święta narodowe, ważne dla każdego obywatela. Nie inaczej jest w przypadku Polski. Narodowy Dzień Niepodległości 11.11 obchodzony jest uroczyście przez Polaków na całym świecie. Łączymy się wówczas wokół symboli narodowych – polskiej flagi, hymnu – i wspominamy okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918. Wspominamy także inne wydarzenia z polskiej historii, w tym roku w sposób szczególny wydarzenia Bitwy Warszawskiej i Operacji Niemeńskiej 1920 r.

  Jeszcze jeden element łączy nas Polaków w czasie różnych wydarzeń kulturalnych i patriotycznych, ale także edukacyjnych czy nawet towarzyskich. To nasze polskie pieśni i piosenki patriotyczne – często znane od dawna, lubiane, chętnie śpiewane przez kolejne pokolenia. Pokolenia Polaków w Kraju i za granicą. W chwilach radosnych, ale także smutnych dla naszych rodzin, naszego narodu.

  Z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pragnę zachęcić Państwa do posłuchania cyklu muzycznego przygotowanego przez Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej z Warszawy pod wspólną nazwą „Historia jednej piosenki”. W kilkunastominutowych odcinkach filmowych poznają Państwo historie powstania oraz losy autorów ośmiu bardzo znanych pieśni i piosenek patriotycznych, a także usłyszą je w wykonaniu młodych polskich artystów.

  Przekonajcie się Państwo, kim byli i jakie były losy autorów utworów takich jak : „My, Pierwsza Brygada”, „Pałacyk Michla”, „Mała dziewczynka z AK”, „Marsz Sybiraków”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Białe róże”, „Modlitwa obozowa” czy „Mury”. Zaśpiewajcie razem z młodymi wykonawcami te wyjątkowe, stale poruszające – polskie piosenki.

  Cykl „Historia jednej piosenki” dostępny jest na YouTube :

  Odcinek I – „My, Pierwsza Brygada”, wykonawca : Michał Steciak

  Odcinek II – „Pałacyk Michla”, wykonawca : Ewa Smerecka

  Odcinek III – „Marsz Sybiraków”, wykonawca : Dominik Fijałkowski

  Odcinek IV – „Mała dziewczynka z AK”, wykonawca : Weronika Zdzieborska

  Odcinek V – „Modlitwa obozowa”, wykonawca : Michał Steciak

  Odcinek VI – „Czerwone maki na Monte Cassino”, wykonawca : Ewa Smerecka

  Odcinek VII – „Mury”, wykonawca : Dominik Fijałkowski

  Odcinek VIII – „Białe róże”, wykonawca : Weronika Zdzieborska

  Poznawajcie Państwo wraz ze swymi dziećmi historię poprzez polskie pieśni i piosenki patriotyczne. Naprawdę warto !

  Autor : Aneta Hoffmann

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Nieznana historia warszawskiej Pragi

  Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

  Zobacz także

  Skip to content