Czas na zmianę: bezpłatne szkolenia online
W tym artykule dowiesz się o licznych stronach i platformach anglojęzycznych, które oferują dostęp do bezpłatnych szkoleń online. Często są to renomowane uniwersytety, a prowadzącymi są wybitni specjaliści. Daje Ci to niepowtarzalną szansę, by poznać najnowsze trendy, podszlifować branżowe słownictwo, a przede wszystkim zdobyć porządny kawałek wiedzy z zakresu nieomal każdej dziedziny. Dodatkowo ukończenie szkolenia w języku angielskim uwiarygodni Twoje umiejętności językowe w oczach potencjalnego pracodawcy.
W obliczu ciągle zmieniającego się świata i nieustannie wprowadzanych innowacji, kształcenie ustawiczne (czyli przez całe życie) stało się nieodłącznym elementem rozwoju zawodowego. Jeśli myślisz o zmianie pracy, chcesz bardziej i skuteczniej zaangażować się w swoje obowiązki albo po prostu dostrzegasz potrzebę uzupełnienia wiedzy lub szukasz inspiracji, znajdziesz tu wiele przydatnych adresów. Pracodawca przyszły lub obecny na pewno doceni fakt, że nie stoisz w miejscu i stawiasz na samorozwój.
E-learning to wygodny sposób na to, by podnieść lub odświeżyć swoje kompetencje. Fakt, może metoda online nie jest najlepsza do nauki np. spawania lub obsługi wózka widłowego, ale na pewno umożliwia Ci zdobycie wiedzy z wielu innych, różnorodnych dziedzin. Poniżej znajdziesz adresy stron, które oferują darmowe szkolenia z zakresu umiejętności interpersonalnych, programowania, grafiki komputerowej, marketingu, zarządzania, prawa, rachunkowości, prowadzenia własnej działalności i wiele, wiele innych. Jeśli myślisz o przebranżowieniu, kurs online to także dobry sposób na to, by sprawdzić czy dana tematyka jest naprawdę tym, co Cię interesuje i w czym się odnajdujesz.
Przy wyborze kursu warto zwrócić uwagę na jego czas trwania, rodzaj oferowanych materiałów (notatki, broszury, zestawienia, materiały video, testy) oraz na to jak długo dany kurs będzie dostępny od momentu rozpoczęcia. Nie zapomnij zerknąć na plan oraz na przykładową lekcję. Warto upewnić się, czy po ukończeniu szkolenia uzyskasz zaświadczenie lub certyfikat. Część platform oferuje bezpłatne kursy, a certyfikaty są dostępne tylko za dodatkową opłatą. Zanim przystąpisz do jakiegokolwiek szkolenia, zapoznaj się z regulaminem danej usługi, by mieć pewność, że nadal jest bezpłatna.
Któż z nas nie słyszał o Uniwersytecie Harvarda? To pierwszy uniwersytet, który powstał na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej. Od wielu lat zajmuje pozycję lidera w Akademickim Rankingu Uniwersytetów i jest również najbogatszym uniwersytetem na świecie. Wyobraź sobie jak zareaguje Twój potencjalny pracodawca, gdy zobaczy Harvard University w Twoim CV! Wybierz spośród aż 112 bezpłatnych kursów online (opcja “audit the course”) i skorzystaj z wiedzy oraz doświadczenia wybitnych światowych specjalistów. Certyfikat ukończenia dostępny jest za opłatą.
Ten renomowany uniwersytet badawczy, mieszczący się w Dolinie Krzemowej, w Akademickim Rankingu Uniwersytetów plasuje się zaraz za Uniwersytetem Harvarda. Uczelnia jest podzielona na 4 szkoły: Stanford Graduate School of Business, Stanford Law School, Stanford University School of Medicine oraz Stanford University School of Engineering i w tym zakresach oferuje ok. 130 bezpłatnych szkoleń online.
University of California, Berkeley
Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley został założony 23 marca 1868 r. Od czasu, gdy fizycy z tej uczelni odegrali kluczową rolę w programie budowy amerykańskiej bomby atomowej podczas II wojny światowej oraz bomby wodorowej, zarządza on laboratoriami nuklearnymi w Los Alamos i Livermore. Naukowcy z Berkeley są autorami wielu kluczowych odkryć naukowych, takich jak np. wynalezienie wielu pierwiastków chemicznych, wyizolowanie wirusa polio, przyczynienie się do stworzenia lasera oraz wyjaśnienie procesów zachodzących podczas fotosyntezy. Jednak na uniwersyteckiej platformie e-learningowej znajdziesz nie tylko szkolenia z zakresu chemii, biotechnologii czy inżynierii, ale również szkolenia dotyczące biznesu, zarządzania, nauczania, komunikacji oraz sztuki.
Jeżeli poważnie myślisz o zmianie pracy, na pewno założyłeś już profil na platformie LinkedIn. Może nie zauważyłeś natomiast, że oprócz opcji zamieszczenia swojego CV online i ofert pracy, w zakładce My Learning znajdziesz kursy online prowadzone w pięciu językach. Korzystając z bezpłatnego miesiąca próbnego, zyskujesz dostęp do ponad 30 tysięcy (!) szkoleń o bardzo zróżnicowanej tematyce, długości i stopniu trudności. Dodatkowo, portal sam podpowiada kursy najbardziej dopasowane do Twojego profilu zawodowego oraz te cieszące się największą popularnością, a niektóre z nich dostępne są także offline (opcja “view offline”).
Firmy Google nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jej specjaliści przygotowali bezpłatne materiały edukacyjne w trzech kategoriach: Marketing internetowy, Rozwój kariery oraz Dane i technologie. Są one dostępne także w wersji polskojęzycznej. To Ty decydujesz czy chcesz ukończyć cały kurs czy tylko wybrane, interesujące Cię moduły. W czasie nauki będziesz korzystać z nagrań video, ćwiczeń praktycznych oraz innych pomocnych materiałów, a na koniec każdego modułu czeka Cię test sprawdzający zdobytą wiedzę. Certyfikat uzyskasz bezpłatnie, ale tylko wtedy, gdy zdobędziesz odpowiednią ilość punktów z kursu.
Platforma, z której korzystają nawet znane korporacje. W obliczu kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19, Coursera znacznie poszerzyła zakres bezpłatnych szkoleń, a ponadto na niektórych z nich udostępniła możliwość uzyskania certyfikatu bez dodatkowej opłaty. Skorzystaj z okazji i tak, jak już miliony innych użytkowników, weź udział w kursach prowadzonych przez pracowników uniwersytetów i instytutów naukowych z całego świata. Trwają one około dziesięciu tygodni i choć większość z nich prowadzona jest w języku angielskim, znajdziesz też kursy w języku chińskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim, portugalskim oraz kilku innych.
Skillshare to drzwi do świata kreatywności. Jak nazwa wskazuje, skupia się na umiejętnościach — tych związanych z rękodziełem, projektowaniem, pisaniem, fotografią i filmem, biznesem, a to tylko wycinek z morza ponad 17 tysięcy możliwości. Platforma bazuje na pracy projektowej, oferuje również możliwość interakcji z innymi kursantami. Cóż rzec więcej? Ich hasło to: Join Skillshare to watch, play, learn, make and discover. I do tego właśnie Cię zachęcam. Uzyskaj miesiąc bezpłatnego dostępu, rozwijaj się pod bacznym okiem instruktora i ubogać swoje portfolio.
HubSpot to amerykański deweloper i twórca oprogramowania software. Firma ta została założona na prestiżowym Massachusetts Institute of Technology (MIT) w 2006 roku. HubSpot Academy to zatem doskonałe miejsce, by rozwinąć swoje kompetencje w zakresie marketingu, sprzedaży i obsługi klienta. Wszystkie lekcje oraz testy są całkowicie bezpłatne. Ciekawym dodatkiem na zakończenie szkolenia jest odznaka, którą można zaimplementować do swojego profilu LinkedIn i która potwierdza nasze umiejętności przed potencjalnym pracodawcą.
Światowy lider na rynku edukacji online. Kompleksowe szkolenia, zarówno płatne jak i darmowe, są na bardzo dobrym poziomie. Ich program jest szczegółowo opisany, a dostęp do nich otrzymujesz najczęściej dożywotnio. W odróżnieniu od innych platform, takich jak wspomniana Coursera czy platformy uniwersyteckie, prowadzącym na Udemy może zostać każdy. Zerknij zatem na ocenę kursu oraz na lekcję próbną, by sprawdzić, czy odpowiada Ci dany instruktor. Jeśli nie — masz ponad osiem tysięcy innych bezpłatnych szkoleń, z których możesz skorzystać. Rozwój osobisty, biznes, IT i oprogramowanie, design i grafika komputerowa, marketing, fotografia, muzyka, a nawet tresura psów. Jest z czego wybierać.
Na koniec parę dodatkowych, przydatnych adresów, jeśli interesuje Cię wyłącznie przebranżowienie zawodowe do świata IT lub podniesienie umiejętności z zakresu programowania.
Całkowicie bezpłatna platforma e-learningowa przygotowana przez światowego giganta. Ponad tysiąc interaktywnych kursów dotyczy tematów takich jak Azure, aplikacje biznesowe, SQL, AI czy bazy danych. Obejrzyj video i dowiedz się więcej: https://channel9.msdn.com/Blogs/One-Dev-Minute/What-is-Microsoft-Learn
Porządne, 300-godzinne kursy z zakresu programowania zakończone certyfikatem dla tych, którzy przygotują pięć projektów i zdadzą testy. Organizatorzy zapewniają, że ukończenie ich szkoleń było przepustką do świata IT już dla ponad 40 tysięcy uczestników, a część z nich pracuje teraz dla takich gigantów jak Google czy firma Microsoft.
Bezpłatne interaktywne ćwiczenia i codzienne lekcje. Szeroki zakres języków programowania, m.in. Python, Java Script, Ruby, C++, SQL, HTML & CSS. Wersja pro, która umożliwia uzyskanie certyfikatu, jest dodatkowo płatna.
Szkolenia z zakresu programowania w języku SQL oraz wykorzystania programu Excel do analizy danych. Nauka prowadzona jest poprzez interaktywne lekcje oraz studia przypadku.
Na koniec przedstawiam Ci jeszcze jedno miejsce. Ta platforma działa jak wyszukiwarka bezpłatnych szkoleń online, także tych certyfikowanych. Jeżeli nie zdołałeś wyszukać tego, czego potrzebujesz na wspomnianych wcześniej portalach – zajrzyj na digitaldefynd.
Znajdziesz tu między innymi 8 najlepszych szkoleń Google (https://digitaldefynd.com/best-google-courses/) oraz bardzo przydatne zestawienie 100 bezpłatnych szkoleń oferowanych przez prestiżowe amerykańskie uniwersytety należące do tzw Ivy League, czyli osiem najbardziej uznanych uniwersytetów z północno-wschodniej części USA: https://digitaldefynd.com/best-free-ivy-league-courses/.
Warto także sprawdzić listę 20, zdaniem digitaldefynd, najlepszych szkoleń, po ukończeniu których otrzymasz certyfikat: https://digitaldefynd.com/best-free-certification-course-training-online/ Jestem pewna, że znajdziesz tu coś dla siebie.
Szkolenia online stają się coraz popularniejszą formą nauki. Umożliwiają wygodny sposób pozyskania wiedzy, często od uznanych autorytetów z całego świata. Coś, co jeszcze jakiś czas temu było nieosiągalne, teraz jest możliwe. Bez wątpienia e-learning wymaga dużej samodyscypliny, ale warto skorzystać z szansy, którą daje Ci współczesny świat i odmienić swoje życie zawodowe.
foto: Unsplash.com