WIĘCEJ

  „Szkoła Polskojęzycznego Przewodnika” w Żytomierzu

  Warto przeczytać

  W dniu 27 listopada br. w Narodowym Muzeum Kosmonautyki imienia Sergieja Korolowa odbyło się zakończenia projektu „Szkoła polskojęzycznego przewodnika”. Do uroczystości dołączyli online prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski oraz Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński.

  Gościom przedstawiono absolwentów szkoły, a w ramach spotkania uczestnicy szkoły przeprowadzili fragmenty wycieczek – „Program badania Księżyca” i „Życie na orbicie”.

  Zajęcia w Szkole przewodników prowadziła Pani Natalii Misiac – dr. PhD, docent, założyciel Centrum Polonistyki na Uniwersytecie Państwowym w Żytomierzu oraz redaktor czasopisma „Українська полоністика” (Ukraińska Polonistyka), członek Polskiego Towarzystwa Naukowego w Żytomierzu, członek Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów obwodu żytomierskiego. Pani Natalia jest wyróżniona medalem «Pro memoria», srebrnym medalem «Wspólnoty Polskiej», odznaką Konsula Generalnego RP w Łucku.

  W podsumowaniu Pani Natalia Misiac przypomniała co obejmował projekt: „Zajęcia w szkole zawierały teoretyczne i praktyczne części. Słuchacze zapoznali się z szczegółami pracy przewodnika w Muzeum Kosmonautyki, jego historią i teraźniejszością, wyposażeniem i lokalizacją. Na zajęciach praktycznych słuchacze prezentowali fragmenty wycieczek, a na zakończenie szkoły – wycieczki w całości. Cenne, moim zdaniem, było to, że u słuchacze szkoły dodawali od siebie ciekawostki, na przykład historyczne komentarze pani Julii Nowickiej, filozoficzne pomysły o niebie pani Snieżany Czerniuk, metodyczne uwagi pani Oleny Denysewycz. W przerwach między zajęciami piłyśmy kawę i herbatę, rozmawiałyśmy o kosmosie, o życiu i losie Korolowa, o pracy przewodnika w muzeum. W imieniu naszej szkoły dziękujemy pani Walentynie Jusupowej za ideę projektu „Szkoła polskiego przewodnika”, a pani dyrektor muzeum Irini Diaczuk za możliwość nauczania. Od siebie osobiście, dziękuję słuchaczom szkoły za ciepłą atmosferę, za zainteresowanie kosmosem, Korolowem. Mam nadzieję, że nasze absolwentki będą pomagać prowadzić muzeum ekskursji dla gości z Polski oraz dla dzieci, które uczą się języka polskiego”.

  Wszyscy absolwenci Szkoły otrzymali certyfikaty oraz bardzo potrzebne dla przewodników upominki.

  Zajęcia w szkole już się zakończyły, do końca roku powinien powstać folder w języku polskim o Muzeum Kosmonautyki, który jest opracowywany w ramach tego projektu.

  Organizatorzy bardzo cieszą się, że udało się zrealizować tak wspaniały projekt. Liczą również, że będzie kontynuowany w przyszłym roku. Również o projekcie bardzo ciepło wypowiadają absolwenci.

  „Dużo nowej wiedzy, wspaniała praca dla umysłu, cudowna atmosfera w zacnym gronie” – o projekcie mówi Sniżana Czerniuk.

  „Bardzo się cieszę, że udało mi się uczestniczyć w projekcie „Szkoła polskojęzycznego przewodnika”. Zajęcia, które dla nas prowadzili pracownicy naukowi muzeum, rzuciły światło na osobowość wybitnego konstruktora Sergiusza Korolowa, jego trudne życie, jego ciężką pracę, jego marzenia i zamiłowanie kosmosem. Popatrzyłyśmy także na eksponaty muzealne od wnętrza muzeum, od jego serca. Fascynujące jest to, że każdy przedstawiony w muzeum przedmiot ma swoją historię, żyję własnym życiem, przemawia własnym głosem. Przez ten niezwykły punkt widzenia dotknęłyśmy nigdy nie poznawalnej tajemnicy kosmosu i wszechświata. Bardzo dziękuję organizatorom projektu, pracownikom i administracji muzeum i mam nadzieje na przedłużenie tego projektu w już innej, nie mniej ciekawej postaci” – powiedziała uczestnik projektu Tatiana Pawlinczuk.

  Organizatorzy dziękuję za owocną współpracę Pani Natalii Misiac, dyrektorowi Muzeum Irenie Diaczuk oraz uczestnikom projektu – Julii Nowickiej, Natalii Szczerbakowej, Oksanie Litwak, Sniżanie Czerniuk, Tatianie Pawlinczuk, Lilii Jaworskiej, Olenie Denysewicz i Wiktorii Oleksiuk.

  Inicjatorem i realizatorem projektu jest Studencki Klub Polski we współpracy z Narodowym Muzeum Kosmonautyki im. S. Korolowa. Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Nieznana historia warszawskiej Pragi

  Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

  Zobacz także

  Skip to content