Nasi eksperci 2022-2023
Anna Popek
Polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Dyrektor programowa Polska360TV, prowadzi webinary w ramach portalu polsa360.org Pełniła rolę prowadzącej między innymi w takich programach jak „Kawa czy herbata?”, „Świat się kręci” czy „Wielkie Testy TVP”. Prowadziła również audycje radiowe w Radiu Plus, Vox FM i Programie I Polskiego Radia. Dała się także poznać jako uczestniczka „Tańca z gwiazdami” oraz programu „Gwiazdy tańczą na lodzie”. Anna Popek ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz zaoczne podyplomowe Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę rozpoczęła jako prezenterka TVP Katowicach. Później prowadziła „Fakty” we wrocławskim oddziale TVP. Wkrótce trafiła do stacji TVP2, gdzie została prowadzącą oraz dziennikarką południowego wydania ekonomicznego „Panoramy”. W 1999 roku została prezenterką TVP1 i prowadzącą program „Kawa czy herbata?”. W późniejszych latach prowadziła programy „Świat się kręci”, „Zatrzymaj chwilę” oraz „Po prostu zdrowie”. Popek występowała również w roli prowadzącej w programach „Załóż się”, „Takty i Nietakty” oraz „Dzień dobry, Polsko!”. Znana jest także z „Halo Polonia” i „Wstaje dzień”. Od 2017 roku współprowadzi „Wielkie Testy TVP”.
Anita Budziszewska
Pracownik naukowy w Katedrze Dyplomacji i Instytucji Międzynarodowych, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Obszar specjalizacji: kultura w stosunkach i prawie międzynarodowym; organizacje międzynarodowe. Absolwentka SGH, Europejskiej Akademii Dyplomacji; Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW oraz Podyplomowych Studiów Prawa Międzynarodowego UW. Stypendystka na University of Nottingham. Staże naukowe i zawodowe m in. w Polskim Przedstawicielstwie przy ONZ w Genewie, studyjno-szkoleniowe m.in.: w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu, University of Oxford i University of Zurych. Autorka polskich i międzynarodowych publikacji z zakresu kulturalnych praw człowieka/prawa do kultury. W latach 2011-2020 koordynator ds. mobilności, wymiany i współpracy międzynarodowej na WNPiSM UW. W latach 2016-2020 r.: Pełnomocnik Dziekana Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych ds. współpracy międzynarodowej w ramach programu Erasmus (EU). Zaangażowana w wiele projektów polskich i międzynarodowych, w tym m.in. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDoc (w latach 2014 – 2018), w tym udział w Jury konkursowym; członek Komitetu Organizacyjnego pierwszego w Polsce 8. Paneuropejskiego Kongresu Stosunków Międzynarodowych współorganizowanego z European International Studies Association; uczestnik grantu pt. Increase of EU’s economic potential in relations with China. Uczestnik licznych wykładów zagranicą, w tym m.in. w Austrii, Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Indii, Grecji, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Węgier, Rumunii itd. Pozazawodowo pasjonatka koni i jeździectwa.
Denis Zwonik
Działacz polskich patriotycznych środowisk młodzieżowych na Białorusi współpracujący ze Związkiem Polaków na Białorusi. Organizator obozów sportowych dla młodzieży z Białorusi na terenie Polski oraz koordynator warsztatów edukacyjnych i historycznych dla w/w młodzieży. Organizator uroczystości historycznych i patriotycznych, opiekun polskich miejsc pamięci na Białorusi (odpowiedzialny m.in. za renowację mogił żołnierzy AK poległych w trakcie bitwy pod Surkontami). Organizator corocznego letniego wypoczynku dzieci i młodzieży z Białorusi na terenie Polski oraz koordynator warsztatów edukacyjnych i historycznych dla ww. młodzieży. Absolwent Szkoły głównej gospodarstwa wiejskiego, medalista AZS w dyscyplinie "trójbój". Aktywny współpracownik realizowanej dwa razy do roku akcji charytatywnej “Polacy Kresowym Rodakom”. Odznaczony medalem “Pro Patria” i "PRO BONO POLONIA" przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Koordynator edukacyjnych i kulturalnych projektów publicznych.
Irena Biernacka
Członek Zarządu Związku Polaków na Białorusi oraz Prezes Oddziału Lida ZPB; wieloletnia organizatorka działalności środowisk polskich na Nowogródczyźnie na Białorusi, dyrektor polskiej Szkoły Społecznej w Lidzie, więzień reżimu Łukaszenki; po uwolnieniu przebywając w Polsce
Jacek Barczak
Absolwent ATK w Warszawie, uczeń prywatnej szkoły aktorskiej Haliny i Juliusza Machulskich. Konferansjer, aktor, spiker, moderator, animator. Od 15 lat na małej i większej scenie, na koncie zawodowym: kilkaset imprez rozrywkowo- kulturalnych: gale, konferencje, uroczystości państwowe, koncerty, pikniki plenerowe, imprezy sportowe, eventy firmowe, targi itp. Bierze udział w serialach, filmach fabularnych, reklamach telewizyjnych, internetowych. Od 2015 roku współpracuje ze Stowarzyszeniem Łagierników Żołnierzy AK, prowadząc uroczystości patriotyczne jako "mistrz ceremonii", opracowując scenariusz danego wydarzenia. Koordynator międzynarodowego konkursu wokalnego pieśni patriotycznych dla młodych artystów realizowanego od 2017 jako wydarzenie towarzyszące Festiwalowi "Walczącym o Niepodległość". Organizator i pomysłodawca szeregu międzypokoleniowych spotkań artystycznych kombatantów AK z młodzieżą polską z Kraju i dawnych Kresów Wschodnich II RP.
Jacek Wiśniewski
Kustosz w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Autor książek i artykułów poświęconych architekturze drewnianej oraz piłce nożnej drugiej połowy XX wieku.
Jarosław Jabłoński-Kryszczukajtis
Dziennikarz, reporter, wolontariusz. Od 20 lat mieszka w Niemczech. Wraz z grupą przyjaciół założył własną telewizję podróżniczą. Od wielu lat, jeżdżąc po świecie i zwiedzając najdalsze zakątki, przekazuje swoim odbiorcom interesujące relacje z podróży. Szczególne miejsce w sercu Jarka mają podróże do Polski i za pośrednictwem wielu mediów ukazywanie jej jako pięknego, wyjątkowego i wartego odwiedzenia kraju.
Dr Kazimierz Krajewski
Polski historyk specjalizujący się w historii Polski i powszechnej XX wieku, główny specjalista Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie. 26 czerwca 2012 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie. W 1997 otrzymał Nagrodę Krajową „Przeglądu Wschodniego, w 2010 nagrodę im. Jerzego Śląskiego przyznawaną przez Światowy Związek Żołnierzy, w 2015 był nominowany do Nagrody Historycznej Identitas, został laureatem nagrody historycznej prezydenta Olsztyna im. Bohdana Jerzego Koziełko- Poklewskiego, laureatem nagrody „Źródło” VII Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” a także laureatem nagrody jury w konkursie Książka Historyczna Roku, za najlepszą książkę naukową poświęconą dziejom Polski i Polaków w XX wieku. 27 września 2009 za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. października 2017 za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, za działalność kombatancką i społeczną został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Łukasz Budzyński
Od 20 lat związany z rynkiem sportowym w Polsce jako agent piłkarski FIFA, organizator imprez sportowych i specjalista od marketingu sportowego. Pracował przy organizacji takich wydarzeń sportowych jak: igrzyska olimpijskie, mistrzostwa Europy w koszykówce mężczyzn, puchar świata w skokach narciarskich, mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów, mistrzostwa świata shortracku czy puchar świata w judo. Zarządzał projektami sponsoringowymi i marketingowymi wielu polskich i międzynarodowych firm oraz organizacji sportowych. Obsługiwał projekty sponsorów Mistrzostw Świata w piłce nożnej (2006) oraz Mistrzostw Europy w piłce nożnej (2008 i 2012). W latach 2008-2014 jako licencjonowany menadżer FIFA reprezentował interesy kilkunastu zawodników grających w polskiej Ekstraklasie oraz za granicą. Obecnie prowadzi własna działalność gospodarczą w obszarze edukacji sportowej.
Maciej Lewandowski
Absolwent warszawskiego AWF, triathlonista, trener personalny, dietetyk, specjalista od przygotowania motorycznego w wielu dyscypliknach sportu.
Magdalena Barczak
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Koordynator szeregu dużych imprez kulturalnych i eventowych. Posiada ponadto doświadczenie zawodowe jako aktorka, prezenterka tv, trenerka personalna, konferansjer.
Martyna Magdalena Rokita
Niezależna dziennikarka, związana z polskim show-biznesem. Jest właścicielką agencji prasowej Marimar Studio. Współpracowała z wieloma tytułami prasy ogólnopolskiej. Od 2015 roku w „Super Expressie” pełni funkcję reporterki i dziennikarki w dziale rozrywki, tworząc gazetowe i internetowe wydania dziennika. Z pasji i zainteresowań modą i urodą prowadzi portal internetowy www.beautyfashionhealth.pl oraz zajmuje się doradztwem ds. wizerunku w mediach i stylizacjami do sesji zdjęciowych. Autorka m.in. tomiku poezji „Tańczę z wiatrem”, opowieści biograficznej o Zenonie Martyniuku „Życie to są chwile” i „Ja gnam przed siebie”, książki o życiu i zwyczajach w Holandii „Polak z wiatrakami”, będącej wywiadem rzeką z Krisem Florkiem. Laureatka wielu nagród w konkursach literackich i prozatorskich.
Robert Roguski
Przewodniczący Komisji Kultury, Dziedzictwa Narodowego i współpracy z Samorządami, Rady Powiatu Wołomińskiego. Menadżer, samorządowiec, doradca w zakresie pozyskiwania funduszy UE. burmistrz 3 kadencji Miasto 2006-2018 Kobyłka, z sukcesem realizował projekty w Partnerstwie Publiczno- Prywatnym, współpraca z Związkiem Miast Polskich w charakterze doradcy miast. 2021-2022 własna działalność gospodarcza. Związany z samorządem szczebla powiatowego na Mazowszu.