WIĘCEJ

    FORUM MŁODZIEŻOWE „GŁOS MŁODZIEŻY W MIĘDZYNARODOWYM DIALOGU”

    Warto przeczytać

    W dniach 15-17 października br. w Żytomierzu odbył się Forum Młodzieżowe „GŁOS MŁODZIEŻY W MIĘDZYNARODOWYM DIALOGU”. Do udziału w Forum została zaproszona młodzież z różnych obwodów Ukrainy (Rówieńskiego, Winnickiego, Ługańskiego i Żytomierskiego) oraz Polski.

    Głównym celem Forum jest realizacja wstępnych inicjatyw młodzieży obu krajów dot. planowania i budowania Międzynarodowej platformy do otwartego i stałego dialogu, trwałego wzajemnego porozumienia oraz mocnej współpracy między sobą.

    Przez trzy dni młodzież miała możliwość prowadzenia swobodnej dyskusji na interesujące tematy przyszłości z przedstawicielami władz lokalnych Żytomierza i organizacji pozarządowych w celu formowania zdolności do osiągnięcia swoich celów. W ramach Forum odbyły się szkolenia, które zapewnili niezbędną wiedzę i umiejętności dla młodzieży. Szkolenia prowadził doświadczony certyfikowany mediator, członek Narodowej Asocjacji Mediatorów Ukrainy, trener ds. zapobiegania przemocy, trener ds. partnerstwa sportowego na rzecz zmian społecznych Witalij SKOROCHOD. Dużo rozmawialiśmy z młodzieżą o pojęciach „Spojrzenia i fakty”, o konfliktach jako fenomenu i resursu. Szkolenia odbywały się w Centrum Artystyczne „Gnatyuk Art. Center”.

    W czasie Forum na wszystkich uczestników czekała niespodzianka – wszyscy otrzymali książkę autorstwa Witalija Skorochoda „Dość realnie, aby było prawdą”. Dziękujemy Panu Witalemu za taką niespodziankę.

    W drugim dniu Forum, grypa wyjechała do Centrum Kulturalno-Artystyczne „Poliska chata” (m. Horodskie, rejon Korostyszowski), gdzie w ramach tematu Forum, rozmawialiśmy o wspólnych tradycjach Ukraińców i Polaków. Dziękujemy serdecznie dla Dyrektor Centrum Pani Inni WELICZKO i Panu Juriju KAMYSZNOMU za przepiękną atmosferę, bardzo poznawcze spotkanie.

    Zwiedzając Muzeum Starożytności na Żytomierskim Uniwersytecie im. Iwana Franki, również rozmawialiśmy o wspólnych tradycjach pobytu Ukraińców i Polaków. W tym Muzeum zebrano wielką kolekcję unikatowych starych rzeczy, którzy byli i zostają integralną częścią życia Ukraińców i Polaków oraz innych narodowości, które zamieszkiwały w różne czasy na Żytomierszczyźnie. Dyrektor Muzeum Pani Maria MASŁOWSKA zapoznała nas z różnym stylem haftowania, zwracając wielką uwagę na to, że haftowanie jest kodem nacji, dla tego każdy kraj ma swoje kolory, swój styl, swoje tradycji.

    W centrum konferencyjne na Uniwersytecie uczestników Forum przywitała Rektor Uniwersytetu pani Galyna KYRYCZUK. Pani Rektor dużo mówiła o współpracy polsko-ukraińskiej między uczelniami dwóch krajów, o stałym rozwoju Uniwersytetu. Dalej głos zabrała Dyrektor Domu Polskiego w Żytomierzu dr Irena PERSZKO, opowiadając o działalności polskich organizacji w Żytomierzu i obwodzie oraz o współpracy polsko-ukraińskiej.

    Trzeci dzień Forum Młodzieżowe, również był bardzo ważnym i znaczącym. Uczestnicy Forum przez połączenie online mieli możliwość porozmawiać z przedstawicielami Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady imienia Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego, zapoznać się z działalnością Brygady, która jest przykładem współpracy o porozumienia między trzema krajami. Z całego serca dziękuję dla dowódcy Brygady płk Dmytra Bratishko za możliwość współpracy.

    W spotkaniu z przedstawicielami Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady wzięła udział zastępca attache obrony przy Ambasadzie RP na Ukrainie płk Agnieszka Malczewska oraz burmistrz miasta Żytomierza Pan Sergij Suchomlyn. Spotkanie odbyło się w Centrum prasowym Żytomierskiej Rady Miejskiej.

    Dalej Forum Młodzieżowe przeniosło się do Gnatyuk Art. Center, gdzie wszyscy uczestnicy wzięli udział w otwarciu wystawy fotograficznej „Polskie ślady na Żytomierszczyźnie”.

    Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w Forum, wszystkim kto przyczynił się do organizacji tego przedsięwzięcia oraz dziękuję wszystkim naszym partnerom.

    Życzę nam wszystkim, aby niezależnie od sytuacji, pragnęliśmy do prowadzenia dialogu, do porozumienia i aby zawsze pamiętali hasło Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady „trzy punkty widzenia, jeden cel”.

    Organizatorem Forum jest Studencki Klub Polski w Żytomierzu. Partnerami Forum wystąpiły – Żytomierska Rada Miejska i Żytomierski Państwowy Uniwersytet Imienia Iwana Franki. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach wsparcia Polonii i Polaków za granicą przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Nieznana historia warszawskiej Pragi

    Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

    Zobacz także

    Skip to content