WIĘCEJ

    Optymizm przed Paryżem

    Warto przeczytać

    Polska360.org
    Polska360.org
    Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

    Imponujące 50 medali – 13 złotych, 19 srebrnych i 18 brązowych – oraz dwie kwalifikacje olimpijskie wywalczyli polscy sportowcy na zakończonych niedawno Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023. To o 16 trofeów więcej niż biało-czerwoni zdobyli łącznie w dwóch poprzednich edycjach tej imprezy … Wydaje się, że to dobry prognostyk przed przyszłorocznymi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

    W poprzednich dwóch Igrzyskach Europejskich – w Baku w 2015 i w Mińsku w 2019 roku biało-czerwoni sięgnęli w sumie po 34 medale: pięć złotych, dziewięć srebrnych i 20 brązowych. 50 wywalczonych w tegorocznej edycji, która od 21 czerwca do 2 lipca rozgrywana była w Polsce, to bezsprzecznie znakomite osiągnięcie. Tym  bardziej, że konkurencja była mocna, bowiem do naszego kraju przyjechało wielu znakomitych sportowców, w tym m.in. aktualni mistrzowie olimpijscy: kajakarka górska Niemka Ricarda Funk, skoczek wzwyż Włoch Gianmarco Tamberi czy pięcioboista nowoczesny Brytyjczyk Joe Choong. Wynik ten dał biało-czerwonym szóste miejsce w tabeli medalowej, na której czele znaleźli się Włosi ze 100 trofeami, w tym rekordową liczbą aż… 35 złotych krążków. Żaden inny kraj nawet nie zbliżył się do tego imponującego osiągnięcia. Pozostałe państwa, które uzupełniły podium tego zestawienia, czyli Hiszpania – 57 medali i Ukraina – 41, sięgnęły bowiem „jedynie” po 21 medali z najcenniejszego kruszcu.

    W Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska, trzecich w historii, ale pierwszych goszczących na terenie Unii Europejskiej, Polacy sięgali po medale w 15 dyscyplinach. Najwięcej wywalczyli w lekkoatletyce – dziewięć (3-5-1) i w kajakarstwie – osiem (3-4-1), w tym pięć (3-1-1) w jego klasycznej odmianie i trzy w górskiej (0-3-0). Ponieważ obie te dyscypliny znajdują się w programie olimpijskim, pozwala to z optymizmem patrzeć w przyszłość, szczególnie pod kątem czekających nas w przyszłym roku Igrzysk w Paryżu.

    Wiele radości dostarczyły polskim kibicom także debiutujące na Igrzyskach Europejskich kick-boxing, teqball i wspinaczka sportowa. W tej pierwszej dyscyplinie biało-czerwoni pięciokrotnie stawali na podium, w tym raz na jego najwyższym stopniu. W łączącym elementy piłki nożnej i tenisa stołowego teqballu, który m.in. ze względu na widowiskowość przyciągał wielu obserwatorów, Polacy sięgnęli po cztery medale: srebrny w indywidualnych zmaganiach (Adrian Duszak) i trzy brązowe – w rywalizacji deblowej kobiet i mężczyzn oraz w mikście. Natomiast we wspinaczce sportowej, która w odróżnieniu od teqballu i kick-boxingu zadebiutowała już na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (rozegranych ze względu na pandemię covid-19 w 2021 r.), wywalczyli trzy trofea, po jednym każdego koloru. Wszystkie zanotowali w rywalizacji na czas. Najwięcej emocji dostarczyły przede wszystkim zmagania pań, w których bezkonkurencyjne były dwie Polki. Niespodziewanie triumfowała Natalia Kałucka, pokonując rekordzistkę świata i główną faworytkę, Aleksandrę Mirosław. W rywalizacji panów trzecie miejsce zajął Marcin Dzieński. Zapewne wszyscy polscy kibice marzą, aby podobny scenariusz powtórzył się w przyszłym roku na Igrzyskach w Paryżu. Tam, podobnie jak w IE, wspinaczka na czas będzie osobną konkurencją, a nie – jak miało to miejsce w tokijskich zmaganiach – elementem „trójboju”.

    Z 370 polskich sportowców, którzy wystąpili w III Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023, aż dziesięciu sięgnęło po dwa medale. Najlepszym wynikiem mogą się pochwalić kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska, które wywalczyły po dwa złote trofea w konkurencjach K-2 500 m oraz K-4 500 m (wraz z Adrianną Kąkol i Dominiką Putto). Obie zapisały na swoim koncie laury także na poprzednich Igrzyskach Europejskich. Naja – jako jedyna osoba z Polski – stawała na podium w każdej z trzech dotychczas rozegranych edycji tej imprezy, zdobywając w sumie cztery medale. W Baku (2015) wywalczyła brąz w K-4 500 m, natomiast w Mińsku (2019) – wraz z m.in. Puławską – srebro w tej samej konkurencji.

    Oprócz medali polscy sportowcy zdobyli w IE 2023 także dwie kwalifikacje olimpijskie na przyszłoroczne Igrzyska w Paryżu. Jedną z nich – dla kraju – wywalczyła w strzelectwie Natalia Kochańska, sięgając po srebrny medal w konkurencji karabinu w trzech postawach. Drugą – imienną – zapewnił sobie zajmując ósme miejsce w finałowej rywalizacji w pięcioboju nowoczesnym Łukasz Gutkowski.

    „Pod względem sportowym wyszło rewelacyjnie. […] Mam nadzieję, że to, co polscy sportowcy osiągnęli na Igrzyskach Europejskich, potwierdzą na Igrzyskach Olimpijskich” – podsumował występy biało-czerwonych na III Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023 Radosław Piesiewicz, pełniący od kwietnia br funkcję prezesa PKOl.. Nie trzeba dodawać, że na podobne sukcesy polskich sportowców liczymy  w przyszłorocznych olimpijskich zmaganiach w Paryżu.

    Według szefa szef komitetu organizacyjnego Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, Marcina Nowaka, zakończyły się one sukcesem: „Stworzyliśmy w 2023 roku największą imprezę sportową w historii Polski, a także najlepiej zorganizowaną w Europie. Byliśmy pewni, że igrzyska będą wielkim świętem. Była to impreza, która pokazała całemu światu, że Polska potrafi organizować spektakle na najwyższym poziomie. Poziomem sportowym i organizacyjnym zawiesiliśmy poprzeczkę bardzo wysoko” .

    Polska była już areną mistrzostw Europy, mistrzostw świata, ostatnio igrzysk europejskich. Może więc czas najwyższy pomyśleć o organizacji w naszym kraju igrzysk olimpijskich?

    Marta Marek

    • III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 trwały 12 dni.

    • Zmagania toczyły się na 26 obiektach w 13 miastach na południu Polski, a na trybunach śledziło je ponad 170 tys. osób.

    • Uczestniczyło w nich 6432 sportowców –  w tym 370 z Polski (182 kobiety i 188 mężczyzn) – w 29 dyscyplinach.

    • Wręczono 253 komplety medali.

    • Organizację imprezy wspierało 4,5 tys. wolontariuszy, 1 tys. pracowników straży pożarnej i policji oraz 14 tys. pracowników służb porządkowych.

    • Przy obsłudze technicznej pomagało 1,2 tys. osób.

    • Sportową rywalizację relacjonowało na żywo blisko 800 dziennikarzy, przeprowadzono ponad 500 godz. transmisji w telewizji. 

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Nieznana historia warszawskiej Pragi

    Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

    Zobacz także

    Skip to content