WIĘCEJ

    SZYBKIE ZAŁATWIENIE SPRAW URZĘDOWYCH I ADMINISTRACYJNYCH W POLSCE – PROFIL ZAUFANY EPUAP

    Warto przeczytać

    apl. radc. Anna Filipek
    apl. radc. Anna Filipek
    Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Aktualnie w trakcie realizowania aplikacji radcowskiej. Doświadczenie zdobywa, pracując w kancelariach radców prawnych i adwokatów w Warszawie. Angażowała się w działalność Fundacji Academia Iuris, pomagającej osobom niezamożnym oraz Fundacji Centrum Praw Kobiet walczącej o prawa kobiet pokrzywdzonych przestępstwami. Głównymi obszarami zainteresowań i praktyki jest prawo cywilne, rodzinne i karne. Poza życiem zawodowym, miłośniczka muzyki, śpiewu, gry na fortepianie i podróży.

    Profil Zaufany to elektroniczny podpis poświadczający naszą tożsamość. Dzięki niemu, przebywając za granicą, mamy możliwość zdalnego załatwienia szerokiego wachlarza spraw administracyjnych i urzędowych w Polsce. Dzięki serwisowi EPUAP, na którym rejestrujemy swój Profil Zaufany możemy złożyć szereg wniosków, deklaracji, a także korespondować z urzędami, co znacznie ułatwia i przyspiesza załatwienie wielu naszych spraw.  

    ZAKRES PODMIOTÓW I SPRAW, KTÓRE ZNAJDZIEMY NA PLATFORMIE EPUAP.

    Przykładowe urzędy, które udostępniają swoje usługi na platformie EPUAP i sprawy, które możemy załatwić posiadając Zaufany Profil na platformie EPUAP:

    • Samorządy, w tym urzędy gminy 

    > złóż wniosek o dowód dla siebie lub dziecka; sprawdź, czy dowód jest gotowy do odbioru, zgłoś utratę lub zniszczenie dowodu albo prawa jazdy; zawiadom o sprzedaży samochodu; dopisz się do spisu wyborców

    • USC (urzędy stanu cywilnego) 

    > uzyskaj odpisy aktów: małżeństwa, urodzenia, zgonu lub innych dokumentów; zgłoś urodzenie dziecka,

    • ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych

    > sprawdź, czy pracodawca cię ubezpieczył i jaką dostaniesz emeryturę; przejrzyj swoje zwolnienia lekarskie i składki,

    • NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) 

    > odbierz przed wyjazdem za granicę kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego),

    • US (urzędy skarbowe)

    > sprawdź swoje rozliczenia podatkowe; zgłoś spadek lub darowiznę,

    • KRK (Krajowy Rejestr Karny) 

    > pobierz zaświadczenie o niekaralności,

    • Rejestr PESEL i Rejestr Dowodów Osobistych 

    > sprawdź swoje dane i dokumenty,

    • Inne urzędy administracji publicznej (centralne, regionalne i lokalne) oraz instytucje publiczne à zarejestruj działalność gospodarczą;; wyślij pismo ogólne, gdy nie ma formularza do załatwienia twojej sprawy.

    Powyższy katalog urzędów i spraw nie wyczerpuje możliwości, jakie daje nam EPUAP. Zakres spraw, które możemy załatwić mając Profil Zaufany stale się powiększa, obecnie jest ich ponad 200! Warto więc sprawdzić, czy w naszym przypadku możemy skorzystać z możliwości, jakie daje nam EPUAP. Rozpoczęcie korzystania z platformy z pewnością zaoszczędzi nasz czas i usprawni proces załatwianych spraw.

    W JAKI SPOSÓB ZAŁOŻYĆ PROFIL ZAUFANY?

    Do założenia Profilu Zaufanego w najszybszy sposób, od ręki, potrzebne jest posiadanie dostępu do polskiej bankowości elektronicznej. Profil zakładamy zgodnie z instrukcją na wskazanej stronie: https://pz.gov.pl/pz/index.

    W przypadku braku takiego dostępu, utworzenie Profilu Zaufanego na platformie EPUAP będzie wymagało 2 etapowego działania:

    1. rejestracji na stronie: https://pz.gov.pl/pz/register.

    2. następnie, w terminie 14 dni musimy potwierdzić swoją tożsamość za pomocą dowodu osobistego bądź paszportu w punkcie potwierdzającym. Za granicą potwierdzeniem tożsamości w celu założenia profilu zajmują się placówki dyplomatyczne, które możemy znaleźć na stronie: https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList.

    W przypadku braku możliwości założenia Profilu Zaufanego według powyższych reguł, możliwe jest założenie tymczasowego Profilu Zaufanego poprzez rozmowę telefoniczną z urzędnikiem. Profil taki jest ważny przez 3 miesiące, daje tożsame możliwości załatwienia spraw jak zwykły Profil Zaufany i wymaga jedynie posiadania:

    • numeru PESEL,
    • ważnego dowodu osobistego lub paszportu,
    • pełnej zdolności  do czynności prawnych.

    Szczegółowe informacje i instrukcje założenia tymczasowego Profilu Zaufanego można znaleźć na stronie: https://zielonalinia.gov.pl/-/tymczasowy-profil-zaufa-1

    ISTOTNE INFORMACJE:

    Założenie Profilu Zaufanego jest bezpłatne!

    Złożenie dokumentu do urzędu poprzez EPUAP skutkuje wydaniem elektronicznego UPO – Urzędowego Potwierdzenia Odbioru, co jest równoznaczne ze skutkami awizo, stanowi więc dowód złożenia wniosku, dokumentu czy deklaracji.

    Autor : Anna Filipek

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Nieznana historia warszawskiej Pragi

    Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

    Zobacz także

    Skip to content