WIĘCEJ

  SZYBKIE ZAŁATWIENIE SPRAW URZĘDOWYCH I ADMINISTRACYJNYCH W POLSCE – PROFIL ZAUFANY EPUAP

  Warto przeczytać

  apl. radc. Anna Filipek
  apl. radc. Anna Filipek
  Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Aktualnie w trakcie realizowania aplikacji radcowskiej. Doświadczenie zdobywa, pracując w kancelariach radców prawnych i adwokatów w Warszawie. Angażowała się w działalność Fundacji Academia Iuris, pomagającej osobom niezamożnym oraz Fundacji Centrum Praw Kobiet walczącej o prawa kobiet pokrzywdzonych przestępstwami. Głównymi obszarami zainteresowań i praktyki jest prawo cywilne, rodzinne i karne. Poza życiem zawodowym, miłośniczka muzyki, śpiewu, gry na fortepianie i podróży.

  Profil Zaufany to elektroniczny podpis poświadczający naszą tożsamość. Dzięki niemu, przebywając za granicą, mamy możliwość zdalnego załatwienia szerokiego wachlarza spraw administracyjnych i urzędowych w Polsce. Dzięki serwisowi EPUAP, na którym rejestrujemy swój Profil Zaufany możemy złożyć szereg wniosków, deklaracji, a także korespondować z urzędami, co znacznie ułatwia i przyspiesza załatwienie wielu naszych spraw.  

  ZAKRES PODMIOTÓW I SPRAW, KTÓRE ZNAJDZIEMY NA PLATFORMIE EPUAP.

  Przykładowe urzędy, które udostępniają swoje usługi na platformie EPUAP i sprawy, które możemy załatwić posiadając Zaufany Profil na platformie EPUAP:

  • Samorządy, w tym urzędy gminy 

  > złóż wniosek o dowód dla siebie lub dziecka; sprawdź, czy dowód jest gotowy do odbioru, zgłoś utratę lub zniszczenie dowodu albo prawa jazdy; zawiadom o sprzedaży samochodu; dopisz się do spisu wyborców

  • USC (urzędy stanu cywilnego) 

  > uzyskaj odpisy aktów: małżeństwa, urodzenia, zgonu lub innych dokumentów; zgłoś urodzenie dziecka,

  • ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych

  > sprawdź, czy pracodawca cię ubezpieczył i jaką dostaniesz emeryturę; przejrzyj swoje zwolnienia lekarskie i składki,

  • NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) 

  > odbierz przed wyjazdem za granicę kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego),

  • US (urzędy skarbowe)

  > sprawdź swoje rozliczenia podatkowe; zgłoś spadek lub darowiznę,

  • KRK (Krajowy Rejestr Karny) 

  > pobierz zaświadczenie o niekaralności,

  • Rejestr PESEL i Rejestr Dowodów Osobistych 

  > sprawdź swoje dane i dokumenty,

  • Inne urzędy administracji publicznej (centralne, regionalne i lokalne) oraz instytucje publiczne à zarejestruj działalność gospodarczą;; wyślij pismo ogólne, gdy nie ma formularza do załatwienia twojej sprawy.

  Powyższy katalog urzędów i spraw nie wyczerpuje możliwości, jakie daje nam EPUAP. Zakres spraw, które możemy załatwić mając Profil Zaufany stale się powiększa, obecnie jest ich ponad 200! Warto więc sprawdzić, czy w naszym przypadku możemy skorzystać z możliwości, jakie daje nam EPUAP. Rozpoczęcie korzystania z platformy z pewnością zaoszczędzi nasz czas i usprawni proces załatwianych spraw.

  W JAKI SPOSÓB ZAŁOŻYĆ PROFIL ZAUFANY?

  Do założenia Profilu Zaufanego w najszybszy sposób, od ręki, potrzebne jest posiadanie dostępu do polskiej bankowości elektronicznej. Profil zakładamy zgodnie z instrukcją na wskazanej stronie: https://pz.gov.pl/pz/index.

  W przypadku braku takiego dostępu, utworzenie Profilu Zaufanego na platformie EPUAP będzie wymagało 2 etapowego działania:

  1. rejestracji na stronie: https://pz.gov.pl/pz/register.

  2. następnie, w terminie 14 dni musimy potwierdzić swoją tożsamość za pomocą dowodu osobistego bądź paszportu w punkcie potwierdzającym. Za granicą potwierdzeniem tożsamości w celu założenia profilu zajmują się placówki dyplomatyczne, które możemy znaleźć na stronie: https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList.

  W przypadku braku możliwości założenia Profilu Zaufanego według powyższych reguł, możliwe jest założenie tymczasowego Profilu Zaufanego poprzez rozmowę telefoniczną z urzędnikiem. Profil taki jest ważny przez 3 miesiące, daje tożsame możliwości załatwienia spraw jak zwykły Profil Zaufany i wymaga jedynie posiadania:

  • numeru PESEL,
  • ważnego dowodu osobistego lub paszportu,
  • pełnej zdolności  do czynności prawnych.

  Szczegółowe informacje i instrukcje założenia tymczasowego Profilu Zaufanego można znaleźć na stronie: https://zielonalinia.gov.pl/-/tymczasowy-profil-zaufa-1

  ISTOTNE INFORMACJE:

  Założenie Profilu Zaufanego jest bezpłatne!

  Złożenie dokumentu do urzędu poprzez EPUAP skutkuje wydaniem elektronicznego UPO – Urzędowego Potwierdzenia Odbioru, co jest równoznaczne ze skutkami awizo, stanowi więc dowód złożenia wniosku, dokumentu czy deklaracji.

  Autor : Anna Filipek

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Nieznana historia warszawskiej Pragi

  Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

  Zobacz także

  Skip to content