WIĘCEJ

  Festiwal PolArt, Sydney, 27.12.2022-06.01.2023

  Warto przeczytać

  Polska360.org
  Polska360.org
  Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

  Od 27 grudnia 2022 r. Sydney po raz kolejny gości jeden z najstarszych i największych festiwali kultury polskiej na świecie – PolArt. Jego 15 edycja znów umożliwi publiczności poznanie bogatego dziedzictwa polskiego poprzez taniec, muzykę, sztukę, teatr czy literaturę.

  Festiwal PolArt powstał w Sydney z inicjatywy Federacji Polek w Australii i Nowej Zelandii w roku 1975 pod nazwą ArtPol. Jego celem od początku jest szeroka promocja polskiej kultury wśród społeczeństwa australijskiego. Kolejne edycje festiwalu odbywają się co 3-4 lata w różnych miastach Australii. W Sydney gościł on w latach 1975, 1991 i 2003, w Adelajdzie w latach 1981, 1994 i 2009, w Brisbane w latach 1988, 2000 i 2018, Melbourne – w latach 1984, 1997 i 2015, Hobart w 2006 r. i w Perth w 2012 r.

  Z każdą kolejną edycją Festiwal PolArt staje się coraz większym i popularniejszym wydarzeniem. Tegoroczny jego program jest przebogaty. Jest nie tylko szansą na zaprezentowanie polskiej kultury, ale co niezwykle ważne także bogatego dorobku Polonii Australijskiej i Nowozelandzkiej. Dorobku tworzonego przez kolejne pokolenia Polaków, często wielopokoleniowo.

  Pierwszy dzień Festiwalu 27.12.2022 r. zainaugurował koncert kolęd, który odbył się w kościele katolickim Our Lady of Częstochowa Queen of Poland w Marayong na północny zachód od Sydney z udziałem 70 wykonawców. Tego samego dnia odbyło się także przedstawienie Teatru Fantazja w Konsulacie Generalnym RP w Sydney oraz „Jasełka z Humorem” Sceny’98 w John Paul II Hall w Marayong. Kolejne dni przynoszą dalsze interesujące wydarzenia – koncerty, spotkania literackie, wernisaże i spotkania z artystami w galeriach sztuki, dyskusje, przedstawienia teatralne, kabaretowe i filmowe, warsztaty artystyczne, a nawet warsztaty genealogiczne.

  29.12.2022 r. odbyła się także wersja dziecięca PolArtu – Youthfest PolArt Sydney 2022. Jak sami organizatorzy ją nazywają „minifestiwal w ramach festiwalu” zebrał rodziny z dziećmi w wyjątkowym miejscu – Sydney Town Hall. W czasie sześciogodzinnej imprezy czekały na uczestników ciekawe warsztaty, konkursy, występy taneczne i muzyczne, głośne czytanie polskich książek, by wymienić tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Z pewnością była to niezwykła, polska przygoda i szansa na integrację polskich rodzin, a także obywateli australijskich innych narodowości.

  Szczegółowy program Festiwalu PolArt 2022 jest dostępny na stronie internetowej wydarzenia:

  https://polartsydney.com.au/events/?v=6cc98ba2045f

  Szczególnie wyczekiwany jest przez publiczność koncert polonijnych zespołów folklorystycznych pod tytułem „The Grand Tour of Poland: a tapestry of dance”. Odbędzie się on w dniu 3 stycznia 2023 r. w wyjątkowej sali Darling Harbour Theatre, ICC w Sydney. Wydarzenie to, podobnie jak wiele innych działań w trakcie Festiwalu, zorganizowane będzie w jęz. polskim i angielskim. W jego trakcie autorzy pragną zabrać publiczność w taneczną podróż po Polsce, jej różnych regionach od morza po góry. Ukazać bogactwo polskiej twórczości muzycznej – pieśni i tańców, prawdziwą etnograficzną ucztę. Na koncercie zaprezentuje się aż 14 polonijnych zespołów tanecznych. Będzie to na pewno wyjątkowe wydarzenie i widowisko.

  Oto zwiastun wydarzenia:

  Zachęcamy do udziału w PolArt Festival w Sydney trwającym do 6 stycznia 2023 r.

  Redakcja Polska360.org życzy Państwu wspaniałych przeżyć, a organizatorom i wszystkim wykonawcom gratuluje ogromu inicjatyw i ważnej promocji polskiej i polonijnej twórczości i oraz rodzimej kultury. Wszystkiego dobrego !

  autor: Aneta Hoffmann

  źródło zdjęć: polartsydney.com.au

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Nieznana historia warszawskiej Pragi

  Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

  Zobacz także

  Skip to content