WIĘCEJ

    Radzenie sobie z pandemią

    Warto przeczytać

    Radzenie sobie z pandemią

    Pandemia wzbudziła w nas poczucie straty i niepewności, która jest wszechobecna. Dotyczy ona każdego aspektu naszego życia: gospodarki, pracy, finansów, zdrowia psychicznego i fizycznego. Pragniemy poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad swoim życiem i dobrym samopoczuciem. Wszyscy znamy uczucie zestresowania, niepokoju, bezsilności wobec nagłej zmiany naszego życia. A taka właśnie zupełnie nieoczekiwanie nastąpiła. Nie przygotowaliśmy się do niej, bo nikt nie przewidział tak rozległych skutków rozprzestrzeniającej się w niespotykanym tempie i zakresie pandemii COVID-19. Wszechogarniający lęk o przyszłość bardzo wpłynął na jakość naszego życia, relacje w rodzinie czy służbowe. Staliśmy się rozdrażnieni, pełni niepokoju, nieufności, desperacko poszukujący poczucia bezpieczeństwa. Choćby w komunikatach o spadku zakażenia koronawirusem. Zamiast tego narasta i kumuluje się niepewność, dokąd zaprowadzi rozwój pandemii, której końca nie widać.

    Właściwie poczucie niepewności i straty znane są nam dobrze nie od dziś. Są częścią naszego życia. Jednak pojawiły się w nowej, nieznanej dotychczas sytuacji, stąd musimy nauczyć się specyfiki radzenia sobie z tymi stanami poprzez zbudowanie i pielęgnowanie poczucia wiary w przezwyciężenie kryzysu, odczuwania mocy poradzenia sobie w nowej sytuacji.

    Pomocą w przezwyciężeniu poczucia niepokoju, lęku i obaw o codzienność i przyszłość w czasie pandemii może okazać się przeanalizowanie i stworzenie własnego systemu zasad, którymi będziemy się kierować i dzięki którym sami zadbamy o naszą kondycję psychiczną w czasie pandemii  COVID-19. Być może kilka wskazówek, które zaproponowaliśmy poniżej pomoże w tym procesie.

    Wskazówka 1

    Skoncentrowanie na sprawach, które są zależne od nas i nierozmyślanie o tych, na przebieg których nie mamy żadnej możliwości wpływu

    Może warto skupić się na kontrolowaniu spraw, które jesteśmy w stanie kontrolować i nimi zarządzać ?Chodzi o te, które zależą od nas. W obecnej sytuacji wiele spraw pozostaje niepewnych i przez to nie mamy na nie wpływu. I choć sami nie mamy możliwości kontrolowania rozprzestrzeniania się wirusa, ożywienia gospodarki ani tego, czy  pensja wpłynie na konto w pełnej wysokości, to jednak nie oznacza naszej bezradności. Niezależnie od swoich obaw lub osobistych okoliczności, zamiast martwić się o to, co niekontrolowalne może warto ponownie skupić swój umysł na podejmowaniu działań dotyczących spraw, którymi jesteśmy w stanie zarządzać i nad którymi przejmować kontrolę. Warto spróbować kreować swoją moc oddziaływania na sprawy, które można zmienić i którymi możemy pokierować  w korzystną dla nas i naszej rodziny stronę . Czas poświęcony na niepokój warto poświęcić na realne sprawy, co pomoże w zbudowaniu i utrzymaniu poczucia bezpieczeństwa i naszej stabilności.

    Wskazówka 2

    Zaakceptowanie niepewności jako immanentnej części naszego życia

    Tu warto spróbować zbudować w sobie poczucie tolerancji, akceptacji samego stanu niepewności jako integralnej części naszego życia. Bądźmy dobrzy i mili dla siebie i dla innych.

    Życie w pandemii jest trudne. Wielu z nas nigdy nie doświadczyło podobnej, w sensie skutków, niewiadomych i ogromu oddziaływania zewnętrznego, sytuacji. Nie mamy wypracowanych na takie sytuacje zasad, bo brakuje doświadczenia i wzorów do naśladowania, sytuacji do których przez analogię moglibyśmy się odwołać. Przyszło nam rozwiązywać problemy na bieżąco, niejednokrotnie żywiołowo i nieoczekiwanie dla siebie. Możemy czuć się zagubieni, niespokojni, zmartwieni. Jednak pamiętajmy, że nie tylko my tak czujemy. Taki stan przeżywają też inni. Skutki pandemii objęły wszystkich. Emocje zagubienia, nerwowości, zmartwienia i niepokoju towarzyszą też innym. Podejmijmy więc wyzwanie sprostania temu poczuciu niepewności. Zaakceptujmy je i pozwólmy sobie przeżywać to odczucie, ale znajdźmy sposób na radzenie sobie z nim. Będzie wówczas łatwiej.

    Wskazówka 3

    Skupienie się na teraźniejszości

    Bądźmy realistami i zwyczajnie obniżmy swoje oczekiwania. Czas pandemii to nie jest czas realizacji ambicji swojego życia. To czas na przetrwanie i działania, które w najlepszy sposób pomogą nam żyć z ograniczeniami, jakie wprowadziła pandemia.

    Perfekcjonizm i jego wady ujawniają się właśnie w trudnych czasach. Przyjmijmy, że myślenie, że można wszystko ogarnąć i zrealizować na najwyższym poziomie w tym trudnym okresie nie jest możliwe: wspomóc dzieci w zdalnym nauczaniu, zdalna praca w pełnym wymiarze czasu pracy, utrzymywanie doskonałego: czystego i uporządkowanego domu. Starajmy się nie poddać się władaniu perfekcjonizmu, bo sytuacja wymaga przewartościowania naszego podejścia do realizacji bieżących spraw.

    Zamiast podejmowania próby robienia wszystkiego perfekcyjnie, co nieosiągalne, może warto nadać priorytet jednej lub dwóm rzeczom i pozwolić innym trochę odpocząć i znaleźć własne sposoby na odnalezienie się w pandemii, nie narzucać swojego perfekcjonizmu. Zatroszczyć się o siebie. W ten sposób może znajdą się siły na zmaganie się z rzeczywistością, będzie można więcej spraw zorganizować i poradzić sobie z większym obciążeniem, jakie przyniosła pandemia.

    Wskazówka 4

    Zarządzanie stresem i poczuciem niepokoju

    Warto zrobić wszystko, żeby zmniejszyć poziom niepokoju i stresu. Pomyślmy, jak wykorzystać najlepiej tę sytuację. Tutaj przydatne będzie wcześniejsze już odróżnienie spraw, które podlegają naszej kontroli od spraw, na które absolutnie nie mamy wpływu. Z pewnością jednak mamy pełną kontrolę nad swoją reakcją na daną sytuację. Zaakceptowanie niepewności przyszłości, a jednocześnie identyfikacja obszarów w swoim życiu, które można kontrolować, to dobry początek.

    Wskazówka 5

    Przestrzeganie swojego dotychczasowego rytmu (tzw. rutyny)

    Sen jest niezwykle ważnym aspektem naszego życia, jednak lepiej nie spać codziennie do południa. Ważne jest przestrzeganie swoich harmonogramów i procedur, które mieliśmy wcześniej, z modyfikacjami dostosowanymi do nowego rytmu życia. Miejmy ustalone godziny pracy, pory  posiłków, zajęć i stosunkowo regularną porę snu.

    Wskazówka 6

    Przestrzeganie zachowania odstępu fizycznego od innych, ale nie społecznego

    Tu zadbajmy o kontakty z innymi, okażmy im czułość, swoje zainteresowanie, a wzajemnie otrzymamy podobną atencję.

    Wskazówka 7

    Korzystanie z wiarygodnych źródeł informacji

    Warto wybrać jedno lub dwa źródła informacji, którym ufamy. Jeśli media społecznościowe powodują, że czujemy się niespokojni i w złym nastroju, unikajmy groźby „zakażenia siecią/infekcji mediami społecznościowymi” i zróbmy sobie przerwę. Istnieje wiele negatywnych skutków ubocznych korzystania z mediów społecznościowych, zwłaszcza zawierających negatywne opinie, więc rozważmy ograniczenie czasu spędzonego na surfowanie w Internecie do np. 30 minut dziennie.

    Czytajmy artykuły specjalistyczne, bierzmy udział w bezpłatnych szkoleniach online i znajdźmy forum wsparcia. Projekt Polska360.org to również doskonała możliwość nawiązania kontaktów, zetknięcia się z analogicznymi problemami, z którymi borykają się inni, dzielenia się swoimi dobrymi praktykami i zdobytym już doświadczeniem. Bowiem jest on pomyślany jako źródło wiedzy m.in. o różnorodnych problemach pandemii i inspiracja do poszukiwania naszych własnych sposobów radzenia sobie w tej trudnej sytuacji. Nie jesteśmy sami!

    Autor : Stella Wiktorczyk

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Nieznana historia warszawskiej Pragi

    Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

    Zobacz także

    Skip to content