WIĘCEJ

  Światełko dla Bohatera z AK – dołącz do akcji

  Warto przeczytać

  Polska360.org
  Polska360.org
  Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

  Wraz z żołnierzami polskich Wojsk Obrony Terytorialnej redakcja portalu Polska360.org zaprasza Państwa do zapalenia światełka na grobie lub miejscu pamięci żołnierzy Armii Krajowej. Wielu z nich przebywało po roku 1945 na emigracji, a także pozostało na dawnych Kresach Wschodnich II RP. Okażmy Im naszą pamięć. Niech nie zabraknie światełek na Ich grobach także w odległych krajach – Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie czy Australii, by wymienić tylko niektóre z nich, ale także na Litwie czy Ukrainie.

  Dla Polaka to duma i honor być spadkobiercą tradycji walki o wolność oraz niezależność – państwową i osobistą. Od początku formowania Wojsk Obrony Terytorialnej pewne było, że tradycje formacji lokowane będą w Armii Krajowej.

  W przededniu 80. rocznicy wydania rozkazu Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego, o przemianowaniu Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, w niedzielę 13 lutego, o godzinie 14.00 – żołnierze Obrony Terytorialnej postawią w swoich miejscowościach w Polsce światełko na grobach Bohaterów z AK lub miejscach Ich pamięci. Zapraszamy do dołączenia do tej inicjatywy i odwiedziny cmentarza, gdzie leżą Bohaterowie tamtych czasów. Może na malutkim cmentarzu w Państwa miejscowości, jest zapomniany grób żołnierza AK? Niech w tym dniu, w przededniu 80 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, nie zabraknie symbolu naszej pamięci w miejscach uświęconych krwią Bohaterów oraz na miejscach Ich wiecznego odpoczynku.

  14 lutego 2022 r., w dniu 80 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, już o godzinie 10.00 złożony zostanie w Warszawie wraz z kombatantami oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy AK panią Teresą Stanek, przez żołnierzy WOT znicz i wieniec pamięci pod pomnikiem pierwszego Komendanta Armii Krajowej, gen. Stefana Roweckiego ps. „Grot” (stąd także nazwa karabinka dedykowanego żołnierzom OT – MSBS „GROT”), chwilę potem pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego spotkają się obecni żołnierze z kombatantami Armii Krajowej i członkami Światowego Związku Żołnierzy AK. Kombatanci ze ŚZŻAK wspierają merytorycznie WOT w zakresie edukowania żołnierzy, uczestniczą w procesie wyboru patronów poprzez czynne doradztwo oraz wspierają budowanie polityki historycznej w WOT prowadząc zajęcia wśród żołnierzy. Na mocy podpisanego w 2018 roku, dokumentu żołnierze AK uczestniczą w życiu WOT biorąc udział w przysięgach wojskowych i innych przedsięwzięciach o charakterze patriotycznym.

  Dowództwo WOT kontynuuje tradycje Komendy Głównej Armii Krajowej. Opieka nad miejscami spoczynku, ale także troska o pozostających wśród nas kombatantów, to szczególna rola, jaka przypisana została żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie żołnierze OT mają pod swoją opieką blisko 900 kombatantów, żołnierzy AK i bohaterów wojennych w Polsce. Ta najmłodsza formacja polskich Sił Zbrojnych, integralna część polskiej armii, dziedziczy tradycje, dorobek, dzielność i nieustępliwość żołnierzy Armii Krajowej. Terytorialsi, jak niegdyś AK-owcy, mają bardzo silną motywację do służby i kierują się tymi samymi przekonaniami, gotowością obrony własnej Ojczyzny. Na wniosek dowódcy WOT, gen. broni Wiesława Kukuły, już na początku tworzenia się WOT, Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) jednogłośnie zaakceptowało prośbę o wyrażenie zgody na umieszczenie na tarczy Orła WOT, Znaku Polski Walczącej („Kotwicy”) oraz na dziedziczenie tradycji przez Dowództwo oraz Brygady Obrony Terytorialnej. 28 czerwca 2017 – Dowództwo WOT uroczyście przejęło dziedzictwo tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej, a w dniu 27 września – obchodzone jest święto WOT, na pamiątkę 27 września 1939, utworzenia Służby Zwycięstwu Polski, zmienionego na Związek Walki Zbrojnej a 14 lutego 1942 roku przemianowanego na Armię Krajową.

  Redakcja portalu Polska360.org zachęca Państwa do aktywnego udziału w tej cennej akcji. Zachęcamy do przesyłania nam informacji i zdjęć o żołnierzach AK, którzy mieszkają lub mieszkali w Państwa środowiskach polskich w świecie.

  Przywróćmy ich zbiorowej pamięci !

  Polska360.org

  źródło : Polska Zbrojna, zespół prasowy WOT

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Nieznana historia warszawskiej Pragi

  Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

  Zobacz także

  Skip to content