WIĘCEJ

    Pałac Saski –  „Salon Warszawy”

    Warto przeczytać

    Historia Pałacu Saskiego sięga do XVII wieku. Początkowo w miejscu Pałacu stał dwór Tobiasza Morsztyna. Następnie został on przekazany bratu Tobiasza – Janowi Andrzejowi Morsztynowi, politykowi i cenionym poecie w tamtym czasie. Jan Andrzej Morsztyn przekształcił dwór na wzór pałacu z czterema wieżami.  Pałacem zainteresował się król August II Mocny. W 1717 roku rozpoczęto kolejną rozbudowę pałacu, którą ukończył syn Augusta II Mocnego – August III Sas w 1742 roku. Pałac zaprojektowany był w myśl wersalskiego pałacu z wielką przestrzenią i malowniczym ogrodem. Po śmierci króla w 1763 roku, pałac przestał pełnić funkcję reprezentacyjną i zaczęto wynajmować poszczególne pomieszczenia. Na przykład, Fryderyk Chopin zamieszkał w części pałacu z rodzicami, ojciec Fryderyka był nauczycielem języka francuskiego, który otrzymał tam właśnie lokum. Później w latach 1804-1831 było tu Liceum Warszawskie. Następnie pałac przeszedł w posiadanie rosyjskiego kupca Iwana Skwarcowa. Dokonał on kolejnych zmian w wyglądzie pałacu. Wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku, Pałac Saski wrócił w ręce Polaków. Znajdowała się w nim siedziba Sztabu Generalnego Wojska Polskiego aż do 1939 roku. Podczas II wojny światowej mieścił się tam sztab hitlerowski. Ostatecznie Pałac Saski został zburzony w 1944 roku. Ocalała jedynie część przy Pomniku Nieznanego Żołnierza.

    Zakończenie odbudowy Pałacu Saskiego zostało zaplanowane na rok 2030. Pałac będzie nową przestrzenią dla Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Urzędu Wojewódzkiego oraz centrum kulturalno – artystycznym.

    Poniżej przedstawiamy wizualizację Pałacu Saskiego na wzór tego z przed 1 września 1939 roku.

    Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego przez WXCA Group sp. z.o.o.

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Nieznana historia warszawskiej Pragi

    Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

    Zobacz także

    Skip to content