Wraz z zakończeniem II wojny światowej „Żołnierze Niezłomni” kontynuowali walkę z komunistycznym terrorem aż do roku 1963. Sprzeciwiali się oni władzy Związku Radzieckiego oraz sowietyzacji tworząc ruch antykomunistyczny. Zwolennicy ideologii komunistycznej nazywali Żołnierzy Wyklętych „bandytami” i „zbrodniarzami” w rzeczywistości byli to Bohaterowie, którzy mieli odwagę walczyć z wrogiem w Polsce powojennej.
2 września 1945 roku został założony ruch oporu przez pułkownika Jana Rzepeckiego. Pełna nazwa to Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji “Wolność i Niezawisłość”. Organizacja liczyła ok. 25 tysięcy członków. Ich celem była walka z komunistami i podziemna działalność polityczna. Kontynuowali oni wartości i poglądy akowskie. Głównym ich celem był zmuszenie Armii Czerwonej do opuszczenia terytorium Polski oraz ustalenie nowych granic państwa na ścianie wschodniej, inny niż ustalony w Jałcie. Prezesi WiN chcieli stworzyć armię, która przeciwstawi się władzy Związku Radzieckiego i stworzy nowy rząd. Rząd, który będzie niezależny od wpływów sowieckich.
1 marca został ustanowiony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data nawiązuje do wydarzeń z 1 marca 1951 roku. Tego dnia ok godz. 20 stej zamordowano w mokotowskim więzieniu siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Sowieci dokonali egzekucji na Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.
Łukasz Ciepliński pisał w grypsie do swojej żony: “Kochana Wiesiu ! Jeszcze żyję, chociaż są to prawdopodobnie ostatnie dni. Siedzę z oficerem gestapo. Oni otrzymują listy, a ja nie. A tak bardzo chciałbym otrzymać chociaż parę słów Twoją ręką napisanych (…)
Ten ból składam u stóp Boga i Polski(…) Bogu dziękuje za to, że mogę umierać za jego wiarę święta, za moją Ojczyznę i za to, że dał mi tak dobrą żonę i wielkie szczęście rodzinne.”1
Ciepliński zostawił po sobie wiele grypsów do swojej żony i synka. W 2007 roku Instytut Pamięci Narodowej opublikował je po raz pierwszy. Są one niezwykle cennym dokumentem historycznym.
„Andrzejku! W trakcie okupacji niemieckiej dowodziłem inspektoratem rzeszowskim. Podlegało mi około 20 000 ludzi. Wielu z nich zginęło w walce o Polskę i o duszę Narodu Polskiego, wielu jest mordowanych obecnie. W pracy i walce widziałem tak wielkie umiłowanie Ojczyzny, bohaterstwo i bezgraniczne poświęcenie i oddanie Sprawie, że ze wzruszeniem myślę o nich i Bogu dziękuję, że pozwolił dowodzić mi synami bohaterskiej ziemi Rzeszowskiej. Chciałem opisać ich sylwetki i czyny, by nie poszły w zapomnienie i przekazać je historii. Ponieważ nie będę już mógł tego zrobić, na Ciebie spada ten obowiązek.
Cieszę się, że doczekałem dnia dzisiejszego i miesiąca Matki Bożej. Wierzę, że gdy mnie w nim zamordują, zabierze moją duszę Królowa Polski do swych niebieskich hufców – bym mógł Jej dalej służyć i bezpośrednio meldować o tragedii mordowanego przez jednych, opuszczonego przez pozostałych Narodu Polskiego.”2
Łukasz Ciepliński został uhonorowany pośmiertnie Orderem Orła Białego przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w uznaniu za zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej.
Ostatnim Żołnierzem Niezłomnym był Józef Franczak „Lalek”. 21 października 1963 roku został zamordowany od kul ZOMO. Po wojnie działał w oddziałach WiN, ukrywał się przez 18 lat ostatecznie wpadł w zasadzkę komunistów. Komuniści zaszantażowali Stanisława Mazura, kuzyna Danuty Mazur, narzeczonej „Lalka”, który pomógł oficerom SB w ujęciu Józefa Franczaka.
Józef Franczak „Lalek” został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
2 Elżbieta Jakimek-Zapart, Sny wstaną… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci, Warszawa 2020r., wersja elektroniczna: https://przystanekhistoria.pl/pa2/biblioteka-cyfrowa/publikacje/63912,Sny-wstana-Grypsy-Lukasza-Cieplinskiego-z-celi-smierci.html