10 lutego 1940 r. rozpoczęła się pierwsza, masowa deportacja obywateli polskich przez Sowietów w głąb ZSRR. Po niej nastąpiły kolejne trzy deportacje – 13.04.1940 r. oraz w czerwcu 1940 i 1941 r. Tak rozpoczęła się przymusowa odyseja wielu setek tysięcy Polaków. Wielu z nich nie dane było powrócić do swych domów na Kresach i we wschodniej Polsce – zmarli na dalekiej Syberii lub pozostali po wojnie na emigracji w wielu krajach świata.
Polska360.org wraz ze Stowarzyszeniem Łagierników Żołnierzy AK co roku przypomina tę ważną dla Kresowiaków datę. Zachęcamy do pochylenia się nad losami polskich obywateli, pamięci o ich losach 10 lutego każdego roku. Nie inaczej jest w roku 82 rocznicy tych wywózek.
Przypomnijmy, iż jedyną winą deportowanych w głąb ZSRR, w nieznane im miejsce, rodzin był fakt bycia obywatelami polskimi. Bez wyroku sądowego, decyzją administracyjną władz sowieckich mieli być przesiedleni na wschód i zmuszeni do katorżniczej pracy przy wyrębie lasu, w kopalniach węgla czy kołchozach. Przy głodowych racjach żywnościowych, w strasznych warunkach syberyjskiej zimy i jej krótkiego lata.
Wyjeżdżali całymi rodzinami w bydlęcych wagonach. Wielu nie przeżyło wielotygodniowej podróży. Warto przy tym pamiętać, że ostatnie masowe deportacje Polaków odbyły się jeszcze na początku lat 50-tych z terenów obecnej Białorusi.
Żyją ostatni świadkowie, pamiętają członkowie ich rodzin. Pamiętajmy i my.
Redakcja Polska360.org zachęca do wysłuchania webinaru zrealizowanego w 2021 r. z okazji tej tragicznej, ale ważnej rocznicy :
https://www.facebook.com/Polska360.org/videos/989091788286143
Pamiętajmy o Sybirakach. Gdziekolwiek jesteśmy na świecie !
autor : Aneta Hoffmann