wtorek, 9 sierpnia, 2022
WIĘCEJ

  Fundacja Grupy PKP uczciła pamięć więźniów Pawiaka oraz powstańców warszawskich

  Warto przeczytać

  Karta pobytu na terenie Polski. Decyzja negatywna – jak się skutecznie odwołać?

  Dotykając tematu legalizacji, mówimy przede wszystkim o dokumentach potwierdzających prawo do pobytu długoterminowego na terytorium państwa osoby...

  „Odrzucenie spadku z Polski przez spadkobiercę zamieszkałego za granicą”

  Główną przyczyną odrzucenia spadku przez spadkobiercę jest chęć uniknięcia obciążenia długami spadkowymi lub przekazania spadku dalszym spadkobiercom....

  Znani, nieznani? Krótka historia Polaków, którzy podbili świat

  Burzliwa historia naszego kraju na przestrzeni ostatnich wieków, poza wieloma następstwami politycznymi, geograficznymi, czy gospodarczymi, zawsze generowała...
  Polska360.org
  Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

  Przełom lipca i sierpnia to czas, w którym przypadają dwie niezwykle ważne dla Polaków rocznice związane z okresem II wojny światowej. 30 lipca minęło 77 lat od rozpoczęcia likwidacji więzienia Pawiak, natomiast 1 sierpnia 2021 r. obchodziliśmy 77. rocznicę podjęcia Powstania Warszawskiego. W upamiętnienie obu tych dat włączyła się Fundacja Grupy PKP, która wsparła organizację wydarzeń, pomagających przekazać kolejnym pokoleniom prawdę o losach naszych przodków doświadczonych przez niemiecką okupację.

  W przeddzień rocznicy likwidacji największego niemieckiego więzienia politycznego na terytorium okupowanej Polski, 29 lipca, na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie. W obchodach wzięli udział kombatanci, w tym byli więźniowie Pawiaka i obozów koncentracyjnych, członkowie rodzin pomordowanych oraz przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, instytucji kultury i organizacji społecznych. Fundację Grupy PKP reprezentowała Katarzyna Kucharek, prezes zarządu.

  – Pawiak był miejscem śmierci tysięcy naszych rodaków, stąd byli również wywożeni do obozów koncentracyjnych lub do przymusowej pracy. Często jedynym tego powodem było to, że mieli polskie obywatelstwo. W odpowiedzi na zbrodnie, jakie się tutaj odbywały, na murach domów, tablicach ogłoszeniowych oraz chodnikach pojawiały się w czasie okupacji w Warszawie napisy „Pawiak pomścimy”. Dziś możemy powiedzieć: „Pawiak – pamiętamy, nie zapomnimy” – powiedziała Katarzyna Kucharek.

  Po okolicznościowych wystąpieniach pamięć ofiar Pawiaka i obozów koncentracyjnych uczczono minutą ciszy, a także złożeniem wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego. Zgromadzeni wysłuchali następnie koncertu „PAWIAK ‘44 – pamiętamy” w wykonaniu Aleksandry Okrasy i Andrzeja Wiśniewskiego. Koncert poprowadziła Maria Reif, która czytała także fragmenty wspomnień byłych więźniów.

  Miejsca kaźni zapisane w fotografiach

  Na zakończenie uroczystości goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy fotograficznej „Niemieckie miejsca zagłady obywateli II Rzeczypospolitej”, ukazującej obecny wygląd miejsc pamięci – byłych niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady, zrealizowanej dzięki Komitetowi 14 Czerwca i Fundacji Grupy PKP. Na temat ekspozycji, którą można oglądać na ogrodzeniu muzeum od strony al. Jana Pawła II, mówili: prezes Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek, pomysłodawczyni wystawy Barbara Gautier oraz czuwający nad merytoryczną stroną projektu dr hab. Bogusław Kopka.

  – Fundacja Grupy PKP jest zaszczycona, że mogła wesprzeć otwarcie wystawy, zwracającej uwagę na dramatyczny, ale jakże istotny temat dla polskiej pamięci historycznej. To niezwykle cenne, że wspólnie możemy pielęgnować pamięć o naszej, często trudnej i bolesnej historii, która stanowi jednak kluczowy element patriotyzmu opartego na poczuciu wspólnoty, a także solidarności społecznej i kulturowej” – powiedziała Katarzyna Kucharek.

  W hołdzie Bohaterom Warszawy

  Fundacja Grupy PKP od lat włącza się w działania, których celem jest upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach i postaciach mających wpływ na losy naszego kraju. Bez wątpienia taki charakter miało Powstanie Warszawskie, w którego przebieg zaangażowani byli również kolejarze. Dlatego też Katarzyna Kucharek wraz z przedstawicielami spółek kolejowych, m.in. Rafałem Zgorzelskim, członkiem zarządu PKP S.A., Czesławem Warsewiczem, prezesem zarządu PKP Cargo S.A., Arturem Kowalczykiem, prezesem zarządu WARS S.A., Radosławem Zawieruchą, członkiem zarządu PKP Informatyka Sp. z o.o., a także Leszkiem Polakowskim, członkiem zarządu CS Natura Tour Sp. z o.o., wzięli udział w wydarzeniu „Walcząca Praga 1944” zrealizowanym na terenie Dworca Wschodniego, które upamiętniło Powstanie Warszawskie na Pradze i zaprezentowało realia życia w ówczesnej, okupowanej Warszawie. Jego przygotowanie wsparła Fundacja Grupy PKP, a także Polskie Koleje Państwowe S.A.

  – Dziękuję organizatorom za możliwość włączenia się w obchody upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. To niezwykle cenne, że wspólnie możemy uczcić polskich bohaterów. Pielęgnowanie pamięci o naszej historii, o tych, którzy poświęcili życie w walce za Ojczyznę to sprawa szczególnej wagi – wskazała Katarzyna Kucharek.

  Bogaty i atrakcyjny program wydarzenia sprawił, że w okolicach Dworca Wschodniego zebrała się liczna publiczność, która mogła zapoznać się z prezentacją dioram „Życie codzienne w okupowanej Warszawie”, „Powstanie Warszawskie na Pradze” oraz „Powstanie po drugiej stronie Wisły”. Ponadto zgromadzeni mieli okazję porozmawiać z rekonstruktorami, a także obejrzeć ich rekwizyty, co bez wątpienia było ciekawą propozycją edukacyjną przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Nie zabrakło też możliwości posłuchania prelekcji dotyczących udziału polskich kolejarzy w życiu konspiracyjnym i w walkach z okupantem.

  Punktem kulminacyjnym „Walczącej Pragi 1944” była inscenizacja ataku powstańców na Dworzec Wschodni zajęty przez oddziały niemieckie. Strzały, eksplozje, rekonstruktorzy odtwarzający walczące w tej bitwie oddziały – to wszystko sprawiło, że publiczność obserwująca to, co działo się w okolicach dworca, mogła przenieść się w czasie i zobaczyć, w jaki sposób przebiegało starcie.Zwieńczeniem wydarzenia był koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu Chóru Żołnierzy AK „Nowogródzkie Orły” oraz zespołu Praskie Małmazyje.

  Po godz. 16 kolejarska delegacja udała się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, by tam uczestniczyć w państwowych obchodach, złożyć wieniec pod pomnikiem Gloria Victis oraz w Godzinie „W” uczcić pamięć Bohaterów.

  Niezwykłe upamiętnienie rotmistrza Witolda Pileckiego

  Elementem obchodów 77. rocznicy podjęcia Powstania Warszawskiego była również uroczysta prezentacja lokomotywy z grafiką upamiętniającą 120. rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, który również brał udział w Powstaniu Warszawskim, m.in. jako dowódca jednego z oddziałów zgrupowania Chrobry II na Woli. Grafikę będzie można zobaczyć na lokomotywie kursującej między Warszawą a Berlinem.

  Na konferencji prasowej, którą zorganizowano w związku z prezentacją lokomotywy, wystąpiła m.in. prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

  – Niech ta lokomotywa, z której spogląda swym dumnym i niezwyciężonym wzrokiem rotmistrz Pilecki, niesie w świat przesłanie przez pokolenia tak głęboko zakorzenione w duszy Polaków, przesłanie mówiące, że największą miłością po Bogu jest Polska. Temu przesłaniu wierny był również rotmistrz Witold Pilecki. Jako Fundacja Grupy PKP swoimi działaniami włączamy się w podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, rozwój świadomości historycznej, a także zachowywanie pamięci o tych, których niezłomności, woli walki i miłości do Ojczyzny nie zdołały zdławić ani sowieckie łagry, ani niemieckie obozy – dodała Katarzyna Kucharek.

  Fundacja Grupy PKP

  Wydarzenia współorganizowane przez Fundację Grupy PKP w dniach 01-02.08.2021 r. , w tym rekonstrukcję walk powstańczych, na żywo transmitował portal Polska360.org. Nagrania z obu uroczystości są nadal dostępne na profilu Facebook portalu – www.facebook.com/polska360.org. Zapraszamy do obejrzenia.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  World for Ukraine Summit 2022

  Międzynarodowy szczyt dotyczący pomocy Ukrainie - World for Ukraine Summit 2022 odbędzie się 17-19 października w G2A...

  Kongres 60 Milionów, Gdańsk 2022

  W dniach 18-20 sierpnia 2022 r. odbędzie się w Gdańsku Kongres 60 Milionów - Globalny Zjazd Polonii. To już 12 edycja Kongresu,...

  80-lecie Biblioteki Polskiej POSK w Londynie

  Są miejsca w Londynie, które są wyjątkowe dla Polaków. Do nich na pewno należy Biblioteka Polska w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym przy 236-248,...

  Portal o Bronisławie Piłsudskim

  Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku uruchomiło portal o starszym bracie Marszałka – Bronisławie. Dla niektórych zaskoczeniem może być fakt,...

  Polskie filmy na Festiwalu EUROCINE w Kolumbii

  4 maja rozpoczęła się tegoroczna 28. edycja kultowego Festiwalu Filmowego w Kolumbii EUROCINE. Tym razem odbywa się on pod hasłem „Pa’lante/Do przodu”....

  Zobacz także