WIĘCEJ

    17.09 – rocznica inwazji sowieckiej na Polskę, Dzień Sybiraka

    Warto przeczytać

    17.09.2021 r. obchodzić będziemy 82 rocznicę inwazji sowieckiej na Polskę, „Noża w plecy” zadanego II Rzeczypospolitej uwikłanej od 01.09.1939 r. w wojnę z Niemcami. Wkroczenie wojsk sowieckich bez wypowiedzenia wojny Polsce było zerwaniem traktatu o nieagresji zawartego pomiędzy obu krajami w Moskwie 25.07.1932 r. i mającego obowiązywać do 31.12.1945 r. Tajne postanowienia układu Ribbentrop-Mołotow z 23.08.1939 r. zadecydowały o podziale Polski i Europy Środkowej pomiędzy III Rzeszą a ZSRR. 17 września rozpoczęła się zagłada Kresów Wschodnich II RP. Od pierwszego dnia obecności wojsk sowieckich na terytorium Polski rozpoczęły się masowe aresztowania, rozstrzelania, internowanie polskich żołnierzy, a następnie także masowe deportacje i zsyłanie obywateli polskich do najcięższych łagrów sowieckich.

    Ten tragiczny dzień w dziejach Polski zasługuje na naszą pamięć. Pamięć wszystkich Polaków niezależnie od tego, gdzie znajdują się na świecie. M.in. w wyniku agresji sowieckiej na Polskę i późniejszych represji tak wielu Polaków, w szczególności mieszkańców Kresów Wschodnich, nie powróciło nigdy w swe rodzinne strony, do Kraju i pozostało po 1945 r. na emigracji na całym świecie.

    Dzień ten zasługuje na naszą pamięć także dlatego, że świadomość historyczna obywateli innych państw na temat skali represji sowieckich na obywatelach samej Rosji, jak i Polski czy innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej w porównaniu z wiedzą o zbrodniach III Rzeszy jest nadal bardzo słaba, a wiedza o nich nieupowszechniana w wystarczającym stopniu.

    Bądźmy zatem i my orędownikami tej pamięci, edukatorami innych narodów. Setki tysięcy represjonowanych obywateli polskich, zmarłych na Syberii czy w łagrach, pozbawionych swej rodzinnej ziemi zasługują na przypomnienie i szacunek.

    W Dniu Sybiraka wspomnijmy tych, którzy w masowych deportacjach lat 1940-41 znaleźli się całymi rodzinami – od niemowlaka po staruszka – na zesłaniu, ale także pamiętajmy i wspierajmy tych, którzy jeszcze w latach 50-tych XX w., pozostając na terenie dawnych Kresów Wschodnich byli wywożeni na zesłanie za pomoc AK w czasie wojny i bycie Polakami. Oni sami i ich rodziny mieszkają nadal na Białorusi i potrzebują naszego moralnego wsparcia.

    O tych wszystkich faktach i osobach pamiętajmy proszę przy okazji kolejnej rocznicy inwazji sowieckiej na Polskę. Widomym znakiem polskiej pamięci będzie otwierane 17.09.2021 r. Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, ale także podejmowanych szereg inicjatyw innych środowisk w Polsce i na świecie.

    Jak co roku 17.09.2021 r. o godz. 17.00 odbędzie się w Warszawie uroczystość rocznicowa pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Polska360.org będzie transmitować dla Państwa na żywo tę uroczystość.

    W dniu tej smutnej rocznicy, niech towarzyszyć nam będą dźwięki i słowa dwóch bardzo ważnych pieśni łączących losy Polaków. Zapraszamy Państwa do ich wysłuchania i upowszechniania. Powstały one w ramach cyklu „Historia Jednej Piosenki” Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK :

    „Marsz Sybiraków” – wykonawca : Dominik Fijałkowski

    „Modlitwa obozowa” – wykonawca : Michał Steciak

    Pamiętajmy ! Razem.

    autor : Aneta Hoffmann

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Nieznana historia warszawskiej Pragi

    Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

    Zobacz także

    Skip to content