WIĘCEJ

  Upamiętnienie polskich lotników w Kanadzie – pomnik „Spirala Zwycięstwa”

  Warto przeczytać

  W niedzielę 28 listopada 2021 r. na przedmieściach Toronto w Mississauga, Ontario, Kanada został odsłonięty pierwszy w tym kraju pomnik poświęcony pamięci polskich kobiet i mężczyzn, którzy służyli w Polskich Siłach Powietrznych u boku RAF zarówno w powietrzu, jak i w służbie naziemnej w czasie II wojny światowej – „Spirala Zwycięstwa” („Spiral of Victory”).

  Pomnik został zaprojektowany przez polskich artystów mieszkających w Toronto – Annę i Wojciecha Biczysko. Przedstawia walkę trzech samolotów. Nawiązuje do bohaterskich wyczynów Polaków podczas ostatniej wojny. Jednym z głównych elementów pomnika jest biało-czerwona szachownica, symbol Polskich Sił Powietrznych. Umieszczono na nim też polską odznakę pilota wojskowego, symbol brytyjskiego RAF-u oraz słowa Winstona Churchilla o tym, że nigdy na polu ludzkiego konfliktu, tak wielu nie zawdzięczało tyle tak nielicznym.

  Oddajemy hołd tym, którzy na swoich skrzydłach nieśli wyzwolenie okupowanej Europie, marząc zarazem, że przyniosą wolność swojej Ojczyźnie – czytamy w liście prezesa IPN Karola Nawrockiego, skierowanym do uczestników uroczystości odsłonięcia pomnika.

  W latach 1940-1946  ponad 6160 pilotów i członków załóg, 10.799 personelu naziemnego oraz 1313 kobiet w Pomocniczej Wojskowej Służbie Kobiet służyło w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. W trakcie uroczystości odsłonięcia pomnika byli oni reprezentowani przez dwóch kombatantów polskich – Bolesława Fujarczuka (radiooperatora w słynnym Dywizjonie 303) i Jana Gasztolda (mechanika pokładowego), którzy wraz z Marcelim Ostrowskim (pilotem bombowców w Dywizjonie 301) byli pomysłodawcami idei postawienia pomnika.

  Ceremonię odsłonięcia pomnika poprzedziła msza święta w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga, zlokalizowanego obok Polskiego Centrum Kultury im. Jana Pawła II, przed którym został usytuowany pomnik “Spirala Zwycięstwa”.

  W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele Ambasady RP w Ottawie oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, kanadyjskich, brytyjskich i brazylijskich Sił Powietrznych, a także przedstawiciele władz kanadyjskich trzech szczebli – federalnego, prowincjonalnego i miejskiego z Burmistrzem Mississaugi Bonnie Crombie na czele. Odegrane zostały hymny państwowe Polski, Kanady i Wielkiej Brytanii, a poświęcenia pomnika dokonał ksiądz z Parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe.

  Ostatnia część uroczystości, z uwagi na śnieżną pogodę, odbyła się w gościnnych progach Polskiego Centrum, gdzie miały miejsce okolicznościowe przemówienia i występ muzyczny.

  Uroczystość odsłonięcia pomnika „Spirala Zwycięstwa” – Natalia Labuz “Spiral of Victory” Committee, Maria Świętorzecka “Spiral of Victory” Committee, Burmistrz Mississauga Bonnie Crombie, MP Peter Fonseca, weteran : Bolesław Fujarczuk i Jan Gasztold, Konsul Generalna RP Magdalena Pszczółkowska

  Pomnik powstał ze środków Instytutu Pamięci Narodowej z Polski, kanadyjskiego urzędu ds. kombatantów – Veteran Affairs Canada, polsko-kanadyjskich organizacji i indywidualnych darczyńców. Instalacja pomnika była możliwa dzięki pomocy zlokalizowanego w Mississauga przedsiębiorstwa lotniczego Cyclone Mfg. z Panem Prezesem Andrew Sochajem na czele.

  Jak stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem 98-letni Bolesław Fujarczuk – To jest spełnienie moich marzeń. Służba w Dywizjonie 303 to był najpiękniejszy moment w moim życiu. To jest uwieńczenie całej mojej podróży.

  Filmową relację z uroczystości przygotowaną przez TVP Polonia mogą Państwo obejrzeć pod linkiem:

  https://polonia.tvp.pl/57267683/odsloniecie-pomnika-spirala-zwyciestwa-w-mississaudze

  Redakcja portalu Polska360.org dziękuje wszystkim zaangażowanym w postawienie tego ważnego pomnika w Kanadzie, kraju osiedlenia po II wojnie światowej tysięcy polskich kombatantów.

  autor : Aneta Hoffmann

  na podstawie : @spiralofvictory, serwis Polskiego Radia

  źródło zdjęć : Facebook.com/@spiralofvictory

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Nieznana historia warszawskiej Pragi

  Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

  Zobacz także

  Skip to content