„W uznaniu zasług K.K. Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”.
Narodowe Centrum Kultury, chcąc upamiętnić ten wyjątkowy jubileusz, stworzyło na ścianie budynku przy ul. Solec 85 w Warszawie artystyczny mural, którego bohaterem jest właśnie Baczyński.
Odsłonięcie muralu nastąpi 22.01.2021 r., tj. dokładnie w 100-lecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poeta zginął w Pałacu Blanka 4 sierpnia około godziny 16. Trafił go niemiecki snajper strzelający z gmachu Teatru Wielkiego. 1 września zginęła jego żona – Barbara. Oboje pochowani są na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Baczyński – poetycki geniusz Pokolenia Kolumbów – w bardzo krótkim czasie swojej niezwykle płodnej aktywności twórczej, która przypadła w głównej mierze na czasy wojny, napisał ponad 500 wierszy.
W setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego odbędzie się również retransmisja koncertu poświęconego twórczości poety. Autorskich kompozycji w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik z albumu “Astronomia poety. Baczyński” wysłuchamy 22 stycznia na facebookowym profilu Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA).
“To była najkrótsza noc w ciągu roku. Tym bardziej wyjątkowa, że Jowisz i Saturn po niemal czterystu latach spotkały się w Wielkiej Koniunkcji. Trudno wyobrazić sobie lepszy czas, by zaprosić na scenę Melę Koteluk i Kwadrofonik z ich płytą Astronomia poety. Baczyńsk i” – przypomina FINA. Dokładnie sto lat wcześniej urodził się autor interpretowanych przez Koteluk i Kwadrofonik wierszy. Mela Koteluk “jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych reprezentantek polskiego popu ostatniego dziesięciolecia”. “Jej dwa pierwsze albumy pokryły się podwójną platyną, a ona sama pięciokrotnie otrzymywała statuetkę Fryderyka. Jej spotkanie z Kwadrofonik może wydawać się zaskakujące, gdyż zespół ten specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej i improwizowanej.
Retransmisja koncertu – 22 stycznia od godz. 20 na profilu FINA Wałbrzyska 3/5 na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2778703659036841
Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (pseud. Jan Bugaj) jest przejmującym świadectwem czasów wojny, w których dorastało tzw. Pokolenie Kolumbów. Utwory poległego w Powstaniu Warszawskim poety wyrażają ich nadzieje, lęki, dylematy, marzenia, zawierają rozważania nad
koniecznością dokonywania trudnych wyborów. Baczyński jest także autorem erotyków dedykowanych swojej narzeczonej i późniejszej żonie, Barbarze, oraz poezji pełnej rozważań filozoficznych i religijnych.
Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czytają Anna Romantowska
i Krzysztof Kolberger:
Polecamy wiersze K.K. Baczyńskiego “Pokolenie” 04:03 “Niebo złote Ci otworzę” 08:53 “Z lasu” 13:19 z albumów “CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM” (2015) “W WIERSZU I BOJU” (2016) w wykonaniu
Contra Mundum – Pamięci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
ps. Jan Bugaj (22.01.1921 – 04.08.1944)
słowa: K.K. Baczyński
muzyka: Contra Mundum