Prezenter
Pani Anna Jankowska
Od ponad 14 lat zajmuję się zarządzaniem projektami finansowanymi z dotacji, a od 10 lat prowadzę własną firmę doradczą.
Każdy projekt jest dla mnie wyzwaniem, gdyż jak głosi moja dewiza projekt to “żywy organizm”. Czasami trzeba się ciężko napracować, aby zakończył się szczęśliwym finałem. Jednak po każdym takim zmęczeniu, przychodzi uśmiech na twarzy i mogę sobie powiedzieć “udało się”. Każdy projekt uczy mnie czegoś nowego. Realizując go, poznaję wielu wspaniałych i mądrych ludzi. Niektóre projekty, zwłaszcza te tzw. “miękkie” dają mi również satysfakcję, gdyż dzięki nim można zrobić wiele dobrego dla innych. Jednym z nich był projekt dla osób zagrożonych wykluczeniem społeczno-zawodowym. Wielu moich “podopiecznych” znalazło pracę i swoje miejsce w życiu. Do dzisiaj wspominam panią Monikę, która jako osoba z niepełnosprawnością, mama trójki maleńkich dzieci, zaczęła pracować jako opiekunka osób niepełnosprawnych. Pomimo moich obiekcji co do wybranego zawodu, Ona odpowiadała uśmiechając się cyt. “a komu mają zaufać Ci bez ręki, jeśli nie osobie, która nie ma dwóch nóg”. Dla takich chwil warto czasami się pomęczyć i pokonać piętrzące się w projekcie “ogromne góry”.
Plan wydarzenia
a) Swobodna rozmowa eksperta w postaci wywiadu (prowadząca wywiad: Aneta Hoffmann) na temat jak rodzi się pomysł
Przykładowe pytania prowadzącego:
- Czy trudno jest zrealizować swój pomysł?
- Od czego zacząć, gdy mamy już pomysł, a chcielibyśmy ten pomysł urzeczywistnić? – jakie pytania powinniśmy sobie zadać, aby zainicjować projekt?
- Jak się zabrać do opracowania projektu, na co zwrócić szczególną uwagę? Od czego powinniśmy się zabrać, aby dobrze zaplanować nasz projekt?
- Czy każda organizacja lub instytucja może myśleć o pozyskaniu dofinansowania do swojego pomysłu?
- Na co możemy otrzymać dofinansowanie?
- Gdzie szukać konkursów? Czy konkursy realizowane w Polsce mogą być dostępne dla organizacji polonijnych?
b) Podsumowanie – krótka prezentacja