WIĘCEJ

  Z życia austriackiej Polonii

  Warto przeczytać

  Polska360.org
  Polska360.org
  Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

  Zapraszamy do obejrzenia webinaru Polska360.org wyemitowanego w dniu 13.10.2022 r. o godz. 19.00 czasu polskiego. W jego trakcie dowiedzieliśmy się, co słychać u austriackiej Polonii. Andrzej Kempa – Przewodniczący Federacji Polaków w Austrii oraz Prezes Światowej Federacji Sportu Polonijnego, w rozmowie z Łukaszem Budzyńskim, opowiedział o najbliższych planach oraz tegorocznych realizacjach. Rozmowa dotyczyła m.in. projektu Vivat Jan III Sobieski, Biegu Odsieczy Wiedeńskiej oraz hybrydowych projektów dla Polonii – Hussar Run. Zapraszamy do obejrzenia.
  Gość:

  Andrzej Kempa – inicjator i współzałożyciel stowarzyszenia „Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria“, którego głównym celem działalności jest promocja Igrzysk Polonijnych i przygotowanie reprezentacji Polonii z Austrii do udziału w Igrzyskach i polonijnych wydarzeniach sportowych. Szef Teamu Austria w latach 2005-2015. W tym czasie sportowcy z Austrii zdobyli 318 medali. Na XIV Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych w Toruniu wyróżniony nagrodą FairPlay. Były Członek Rady Konsultacyjnej ds. Imprez Sportowych i Turystycznych przy Stowarzyszeniu Wspólnota Polska. Aktywnie popularyzuje sport w kraju i zagranicą. Od 2016 roku pełni funkcję Prezesa Światowej Federacji Sportu Polonijnego, organizacji powołanej do życia przez zawodników igrzysk i szefów ekip polonijnych podczas Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych w Arłamowie. Za popularyzację historii Polski przez sport i organizację biegów charytatywnych został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu św. Stanisława. Od 1991 roku mieszka w Austrii, gdzie podejmuje wiele obywatelskich inicjatyw na rzecz Polaków i Austriaków. Od 2020 roku Przewodniczący Federacji Polaków w Austrii. Autor artykułów i opracowań dot. Polonii i sportu polonijnego, a także organizator imprez charytatywnych, wystaw oraz filmów popularyzujących polską historię w Austrii. Z wykształcenia dyplomowany elektronik, kształcił się na Wydziale Techniki Uniwersytetu Śląskiego oraz na Uniwersytecie w Wiedniu.

  Prowadzący: Łukasz Budzyński – ekspert portalu Polska360.org

  Portal Polska360.org – dla i o Polonii i Polakach za granicą – www.polska360.org

  https://www.facebook.com/Polska360.org

  Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.

  Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  spot_img

  Najnowsze

  00:15:47

  Najnowsza historia polskiej branży cukrowniczej – 2

  Serdecznie zapraszamy na kolejny odcinek programu o najnowszej historii polskiego cukrownictwa. Jego gościem będzie Pan Stanisław Lubaś - przewodniczący...

  Zobacz także

  Skip to content