WIĘCEJ

  Wyjątkowa historia Matki Matyldy Getter

  Warto przeczytać

  Polska360.org
  Polska360.org
  Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

  Opis webinaru: w ramach webinaru Anna Popek opowiedziała wyjątkową historię Matki Matyldy Getter. W czasie okupacji niemieckiej prowadziła ona nie tylko liczne akcje niesienia pomocy aresztowanym i współpracowała z konspiracyjnymi komórkami więziennymi, ale przede wszystkim wykorzystywała sieć sierocińców, m.in. w Aninie, Białołęce, Chotomowie, Płudach i Warszawie do ukrywania w nich żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Dzięki tym działaniom Siostrom Franciszkankom udało się ocalić kilkaset osób skazanych na zagładę. Żydowskie dzieci nazywały siostrę Matyldę właśnie „matusią”, stąd tytuł webinaru Polska360.org. Matka Matylda, za ratowanie Żydów, została pośmiertnie odznaczona medalem “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

  Portal Polska360.org – dla i o Polonii i Polakach za granicą – www.polska360.org

  https://www.facebook.com/Polska360.org

  Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.

  Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  spot_img

  Najnowsze

  00:21:15

  Najnowsza historia polskiej branży cukrowniczej

  Serdecznie zapraszamy na rozmowę o najnowszej historii polskiej branży cukrowniczej. Gościem TVPolska 360 będzie Pan Stanisław Lubaś - pracownik...

  Zobacz także

  Skip to content