Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich. 80. rocznica obrony twierdzy Tobruk – Pamiętamy!
W roku bieżącym obchodzimy 80. rocznicę obrony twierdzy Tobruk przez legendarnych już dziś żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich pod dowództwem generała Stanisława Kopańskiego. W trakcie obrony tej ważnej twierdzy w Afryce Północnej, polskie oddziały odwiedził Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. W rocznicę tamtych wydarzeń 15.11.2021 r. o godz. 19.00 portal Polska360.org zrealizował webinar z członkami Stowarzyszenia “Ułana Karpackiego”, redaktorami pisma oddziałowego PUK – „Ułan Karpacki” w osobach: Andrzej Furman, Przemysław Kopij oraz Sebastian Kłoda – korespondent czasopisma, wnuk Tobrukczyka. Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o wyjątkowej formacji, jej tradycjach kontynuowanych przez oddziały Wojska Polskiego, szkoły, harcerzy, a także o pamięci rodzin żołnierzy SBSK. Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia tego ciekawego spotkania.
Goście :
płk Andrzej Furman – oficer Wojska Polskiego, służył w 73 pułku zmechanizowanym im. Ułanów Karpackich, 5 Kresowej Brygadzie Zmechanizowanej w Gubinie, 2 pułku rozpoznawczym w Hrubieszowie. Wieloletni wykładowca w Akademii Obrony Narodowej i Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Obecnie służy w Ministerstwie Obrony Narodowej w Warszawie. Współzałożyciel Stowarzyszenia Ułanów Karpackich i założyciel Stowarzyszenia „Ułana Karpackiego”, którego działalnością kieruje jako Przedstawiciel. Od 2015 r. redaktor naczelny pisma oddziałowego Pułku Ułanów Karpackich pt. „Ułan Karpacki”. Od 2008 aktywnie uczestniczy i organizuje wydarzenia mające na celu kultywowanie i propagowanie chlubnych tradycji oręża polskiego, zwłaszcza oddziałów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Za swoją działalność wielokrotnie wyróżniany odznaczeniami państwowymi, resortowymi i okolicznościowymi, m.in. Medalem za długoletnią służbę wojskową, Medalem Pro Patria, Medalem za zasługi dla obronności kraju. Prywatnie ojciec dwójki dzieci, zainteresowania : żeglarstwo, historia.
chor. rez. Przemysław Kopij – były żołnierz 73 pułku zmechanizowanego Ułanów Karpackich oraz batalionu czołgów Ułanów Karpackich 5 Kresowej Brygady Zmechanizowanej w Gubinie. Na przestrzeni lat wielokrotnie wyróżniany przez przełożonych, m.in. honorową odznaką Pułku Ułanów Karpackich. Organizator “Ułańskiego spotkania po latach …” w roku 2008 (Poznań), na którym zapadła decyzja o powołaniu Stowarzyszenia Ułanów Karpackich (SUK), został jego twórcą i założycielem. W latach 2010 – 2015 jest organizatorem ułańskich spotkań ułanów karpackich oraz ich spadkobierców, m.in. w Poznaniu, Gubinie oraz Warszawie. Po śmierci Tomasza Skrzyńskiego – ostatniego frontowego redaktora „Ułana Karpackiego”, w czerwcu 2015 r. składa rezygnację z piastowania stanowiska Prezesa SUK, zostając redaktorem czasopisma (periodyku) „Ułan Karpacki”. Organizator (kurator) wystawy czasowej „Ze znakiem palmy i półksiężyca. Pułk Ułanów Karpackich 1940-2020”, której otwarcie odbyło się 26 września 2020 r w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu.
Sebastian Kłoda – z wykształcenia i zawodu inżynier – mechanik, z zamiłowania rekonstruktor historyczny, kolekcjoner i pasjonat historii Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Wnuk tobrukczyka wachmistrza Zdzisława Kłody – żandarma przy Sztabie Brygady. Założyciel polskiej grupy rekonstrukcji historycznej w Wielkiej Brytanii – 3rd Polish Provost Squadron (3. Karpacki Szwadron Żandarmerii), od lat aktywnie uczestniczy w wydarzeniach i uroczystościach związanych z PSZ na Zachodzie. Od 2013 roku członek GRH “Commando” przy KŻR LOK w Swarzędzu, współpracuje także z GRH Commonwealth Battalion oraz zespołem redakcyjnym „Ułana Karpackiego”. Posiadacz jednej z ciekawszych prywatnych kolekcji pamiątek po żołnierzach Brygady. Dzięki posiadanym w niej zdjęciom i dokumentom oraz wzbogacanej od lat wiedzy z zakresu historii Brygady, aktywnie wspomaga okolicznościowe wystawy, pozycje wydawnicze, a także wymienia się informacjami z pasjonatami na całym świecie.
Prowadząca : Aneta Hoffmann – redaktor naczelna portalu Polska360.org
Portal Polska360.org – dla i o Polonii i Polakach za granicą – www.polska360.org
https://www.facebook.com/Polska360.org
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.