czwartek, 30 czerwca, 2022
WIĘCEJ

  Retro Liga zagra po raz czwarty. Z trzema beniaminkami

  Warto przeczytać

  Karta pobytu na terenie Polski. Decyzja negatywna – jak się skutecznie odwołać?

  Dotykając tematu legalizacji, mówimy przede wszystkim o dokumentach potwierdzających prawo do pobytu długoterminowego na terytorium państwa osoby...

  „Odrzucenie spadku z Polski przez spadkobiercę zamieszkałego za granicą”

  Główną przyczyną odrzucenia spadku przez spadkobiercę jest chęć uniknięcia obciążenia długami spadkowymi lub przekazania spadku dalszym spadkobiercom....

  Czy dwujęzyczność dzieci ma sens?

  Rozważania na temat dwujęzyczności warto rozpocząć w październiku. Dlaczego? Od 2015 roku corocznie właśnie w tym miesiącu...
  Polska360.org
  Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

  26 marca rozpocznie się czwarty już sezon Retro Ligi, czyli rozgrywek piłkarskich toczonych według przedwojennych reguł i w strojach wzorowanych na tych sprzed prawie stu lat. W tegorocznych rozgrywkach rywalizować będzie rekordowa liczba dziewięciu drużyn, w tym aż trzech beniaminków.

  – Retro Liga to stowarzyszenie skupiające drużyny piłkarskie, które przestały istnieć w 1939 roku. Gramy mecze pełne 90 minut, po 11, w przedwojennych strojach, według przedwojennych zasad, zrekonstruowaną piłką. Staramy się przenieść widzów w czasie, pokazać im, jak wyglądał przedwojenny futbol, gdzie nie było kartek, nie było numerów na koszulkach, a sędziemu często trudno było ustalić, kto strzelił gola. To żywa lekcja historii, forma rekonstrukcji historycznej, ale na sportowo – mówi Piotr Marciniak, prezes Retro Ligi i jej siła sprawcza.

  Kilka lat temu mieszkający w Łowiczu Marciniak w Centralnej Bibliotece Wojskowej znalazł teczkę z dokumentami. Były w niej dokładne opisy przedwojennego sprzętu piłkarskiego, między innymi instrukcja uszycia butów i koszulek. Zainspirowany tym znaleziskiem postanowił znaleźć podobnych sobie zapaleńców i zorganizować rozgrywki piłkarskie według zasad z 1923 roku i z użyciem akcesoriów wzorowanych na latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Tak właśnie narodziła się Retro Liga.

  – Jesteście najlepszymi ambasadorami dziedzictwa polskiego sportu, polskiej piłki nożnej – skomentował podczas zorganizowanej w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie prezentacji zespołów dyrektor placówki Sławomir Majcher.

  Pierwszy sezon, z udziałem pięciu zespołów, został rozegrany w 2019 roku. Mistrzem Polski została wtedy kontynuująca tradycje Lechji Lwów drużyna z Dzierżoniowa, która po roku (grało sześć ekip) obroniła tytuł. W 2021 roku Retro Ligę wygrał mający siedzibę w Choroszczy zespół Strzelca Białystok, który – podobnie jak wicemistrz Polski Czarni Lwów (z Wałbrzycha) – dołączył do ośmiozespołowej już stawki właśnie w ubiegłym roku.

  W 2022 roku do rywalizacji o tytuł stanie już dziewięć zespołów, a wśród nich aż trzech beniaminków: Victoria Sosnowiec, WKS 42. Pułk Piechoty Białystok i Pogoń Lwów (z Żarowa i Strzegomia). Zagrają także: Strzelec Białystok (z Choroszczy), Czarni Lwów (z Wałbrzycha), Lechja Lwów (z Dzierżoniowa), WKS Grodno (z Kozienic), WKS 37. Pułk Piechoty Kutno i WKS 10. Pułk Piechoty Łowicz.

  Retro Liga jest chyba jedyną ogólnopolską amatorską ligą piłkarską, co wiąże się na przykład z niemałymi wydatkami związanymi z wyjazdami na mecze (jak choćby z Białegostoku do Wałbrzycha czy Dzierżoniowa). Spore koszty generuje też rekonstrukcyjny charakter ligi, czyli zakup replik obuwia, piłek oraz strojów piłkarskich. Mimo to pasjonatom historii i sportu zapału i ambicji nie brakuje.

  – W naszych dalekosiężnych planach jest rozbudowa projektu i wyjście z nim poza granice naszego kraju. Jeszcze długa droga przed nami, ale już dziś cieszy fakt, że Retro Liga się rozrasta, dochodzą kolejne drużyny. To nas mobilizuje do rozwoju i dalszych działań – komentuje Piotr Marciniak.

  W pierwszej kolejce, 26 marca, zmierzą się WKS 37 PP Kutno – WKS 42 PP Białystok, WKS 10 PP Łowicz – Strzelec Białystok, WKS Grodno Kozienice – Czarni Lwów Wałbrzych i Lechja Lwów Dzierżoniów – Pogoń Lwów Żarów. Wszystkie mecze rozpoczną się o godzinie 14. Pauzuje Victoria Sosnowiec.

  Mistrza Polski poznamy najpóźniej w drugi weekend października, gdy w Białymstoku odbędzie się ostatnia kolejka zmagań. To już tradycja Retro Ligi, że ostatnie mecze odbywają się w jednym mieście.

  autor: Szymon Tomasik
  źródło : laczynaspilka.pl

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  80-lecie Biblioteki Polskiej POSK w Londynie

  Są miejsca w Londynie, które są wyjątkowe dla Polaków. Do nich na pewno należy Biblioteka Polska w...

  Portal o Bronisławie Piłsudskim

  Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku uruchomiło portal o starszym bracie Marszałka – Bronisławie. Dla niektórych zaskoczeniem może być fakt,...

  Polskie filmy na Festiwalu EUROCINE w Kolumbii

  4 maja rozpoczęła się tegoroczna 28. edycja kultowego Festiwalu Filmowego w Kolumbii EUROCINE. Tym razem odbywa się on pod hasłem „Pa’lante/Do przodu”....

  Nie tylko Skłodowska-Curie – projekt Femigracja

  2 maja 2022 r., w Dniu Polonii i Polaków za Granicą, Muzeum Emigracji w Gdyni zainaugurowało  nowy projekt badawczy nad polską emigracją. Badania, prowadzone we...

  Koncerty „Polish Splendours” w Operze w Nancy

  W dniach 12 i 13 maja 2022 r. w Operze w Nancy (Francja), której od ubiegłego sezonu dyrektorem muzycznym jest Pani Marta...

  Zobacz także