WIĘCEJ

  Ferie po królewsku online w Polskich Rezydencjach Królewskich – podsumowanie akcji

  Warto przeczytać

  Polska360.org
  Polska360.org
  Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

  Ponad trzydzieści filmów zostało opublikowanych na stronach internetowych Rezydencji Królewskich oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach wspólnych aktywności akcji Ferii po królewsku online w Rezydencjach Królewskich. Codziennie, przez 14 dni, na stronach internetowych instytucji biorących udział w akcji oraz na ich profilach w mediach społecznościowych pojawiały się propozycje zajęć online dla dzieci i młodzieży. Wirtualne spacery po muzeach, muzyczne warsztaty, bajki i legendy dla najmłodszych oraz atrakcyjne spotkania ze znanymi youtuberami, uzupełniały programy indywidualne
  przygotowane przez każdą z Rezydencji

  źródło : MKiDN

  W projekcie udział wzięły aktorki – Joanna Moro, Agata Załęcka i Ida Nowakowska – znana również, jako prowadząca programy telewizyjne i rozrywkowe. Muzyczny cykl projektu poprowadził kompozytor i muzyk – Piotr Rubik, a w pierwszym odcinku towarzyszyła mu reprezentantka Polski na Eurowizję Junior – Ala Tracz z siostrą Olą. Do akcji dołączyła Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Agata Kornhauser-Duda. Atrakcją dla młodzieży byli polscy influenserzy, w tym Karolina Żebrowska, Amelia Zalewska, Kinga Sawczuk oraz Sheo.

  Akcja Ferie po królewsku online w Rezydencjach Królewskich znalazła szerokie uznanie nie tylko u użytkowników indywidualnych – publikacje osiągały milionowe zasięgi, ale i duży rozgłos w mediach. W mediach tradycyjnych i internetowych bieżące informacje były dostępne przez cały okres ferii. Szczególną rolę odegrały tu media regionalne udostępniające bezpośrednie relacje z Rezydencji w całej Polsce oraz Polskie Radio S.A. i TVP ABC, które objęły akcję patronatem. Według badań Instytutu Monitoringu Mediów informacje i relacje medialne z akcji dotarły do prawie 38,9 mln odbiorców.

  Osiem spacerów po muzeach, szesnaście królewskich bajek, siedem warsztatów muzycznych!

  W pierwszym tygodniu ferii, codziennie rano Ida Nowakowska razem z Leną i Olkiem -– dziećmi uczestniczącymi w zwiedzaniu – zabierali młodych widzów na wirtualne spacery z cyklu Muzeum oczami dziecka . Uczestnicy mogli zwiedzić: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Okręgowe na Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Muzeum Narodowe na Zamku w Lublinie. W drugim tygodniu ferii, w siedmiu z tych rezydencji, gościły Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich połączone z warsztatami prowadzonymi przez Piotra Rubika. Serię zakończy teledysk do piosenki Niech mówią, że to nie miłość , z udziałem nagrań dzieci biorących udział w warsztatach wokalnych oraz nagrań nadesłanych przez uczestników zajęć online – premiera teledysku już wkrótce.

  Wieczorową porą, na dobranoc, Joanna Moro i Agata Załęcka przenosiły najmłodsze pociechy w czasie, dzięki legendom i baśniom mogły poznawać historie polskich miast i zamków w serii Królewskie bajki . Dzieci miały okazję posłuchać zarówno popularnych legend, jak i poznać te mniej znane. Od Bajek Ignacego Krasickiego, poprzez legendy między innymi o Syrenie, o Złotej Kaczce , czy Smoku Wawelskim ; Legendę o pożarach miasta Lublina, czy Legendę o Henryku Sandomierskim i pięknej Judycie, po bajkę Gdzie jest wydra? Czyli śledztwo w Wilanowie! W niedzielne przedpołudnie, prosto z Zamku Królewskiego w Warszawie – Opowieść o Janku Kominiarczyku i o dymiącym piecu króla Stasia – przeczytała Pierwsza Dama, Pani Agata Kornhauser-Duda .

  #Feriepokrólewsku były również obecne na najpopularniejszych, wśród młodzieży, mediach społecznościowych: Instagram, YouTube, TikTok . Materiały o akcji przygotowali na swoich kanałach polscy influenserzy: Karolina Żebrowska, Amelia Zalewska (Mela Modela), Kinga Sawczuk, Mateusz Ciawłowski oraz Sheo, zabierając w podróż do Rezydencji Królewskich najstarszych uczniów.

  źródło : MKiDN

  Konkurs plastyczny!
  Przeszło 100 prac zostało zamieszczonych w odpowiedzi na konkurs plastyczny pt. „Moje królestwo”, który został zorganizowany przez Rezydencje Królewskie w ramach feryjnej akcji. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie siebie w roli króla lub królowej, w dowolnej technice plastycznej. Prace pochodzą w różnych stron świata, a jury miało wyjątkowo trudne zadanie wyboru dziesięciu spośród nich. Do każdego z laureatów trafi komplet nagród ufundowanych przez poszczególne rezydencje, składający się z: plecaka-worka oraz gry Monopoly: Edycja Zamek Królewski (Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum); publikacji edukacyjnej „Muzeum zachwytów” (Muzeum Łazienki Królewskie); gry Memory (Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka); książki „Pani Mróweczka w Sandomierzu”, słodyczy oraz vouchera rodzinnego na zwiedzanie Muzeum (Muzeum Okręgowe w Sandomierzu); zeszytów edukacyjnych i vouchera rodzinnego na zwiedzanie Muzeum (Muzeum Narodowe w Lublinie); vouchera rodzinnego na zwiedzanie Muzeum (Muzeum Zamkowe w Malborku).

  Nie tylko na ferie! Nie tylko w Polsce!
  Wszystkie materiały filmowe przygotowane w ramach akcji Ferii po królewsku online w Rezydencjach Królewskich , są dostępne na specjalnie przygotowanych stronach internetowych Rezydencji Królewskich oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeszcze na długo będzie to doskonała baza dydaktyczna dla nauczycieli i rodziców do wykorzystywania zarówno w procesie edukacji, jak i w czasie wolnym. Sposób przygotowania poszczególnych serii – połączenie rozrywki z nauką – powoduje, że filmy pogłębiając wiedzę historyczną są ciekawe dla widzów w każdym wieku. Komentarze uczestników ferii online, potwierdzają, że taka forma promocji polskiej kultury i tożsamości narodowej jest bardzo skutecznym sposobem docierania nawet do najmłodszych odbiorców. Jest to również bardzo dobra zachęta do osobistego odwiedzenia tych miejsc. Zasięg publikacji informacji o Ferii po królewsku online w Rezydencjach Królewskich wskazuje, że zapotrzebowanie na tego rodzaju produkcje przekracza granice Polski. Materiały były na bieżąco udostępniane przez placówki dyplomatyczne, w tym Instytuty Polskie, szkoły, instytucje oraz media polonijne, jak i wiele osób prywatnych mieszkających poza granicami Polski. Akcja Ferie po królewsku online była także polecana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

  Programy indywidualne Rezydencji
  Rezydencje królewskie przygotowały na swoich stronach internetowych bogaty program zajęć online dla rodzin i grup zorganizowanych. Tańce, przedstawienia teatralne, malowanie, majsterkowanie, warsztaty plastyczne, filmy i webinaria – zgromadziły tysiące uczestników. Wykorzystywane były wszelakie platformy internetowe, również te używane na co dzień w edukacji online.

  Jedną z propozycji Zamku Królewskiego w Warszawie był film pt. Tajemnice królewskich koron na FB, filmowi towarzyszyło zadanie dla dzieci – stworzenie własnej korony na podstawie rysunkowego segmentu. Muzeum Narodowe w Lublinie postanowiło wejść w Nowy Rok tanecznym krokiem! Na stronie internetowej oraz na Facebooku ukazały się filmy do nauki podstawowych kroków czterech dawnych tańców dworskich – allemnade, pawany, galiardy i branle’a. Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu zorganizowało cykl otwartych spotkań związanych z najnowszą wystawą Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej w Sandomierz , który spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. W spotkaniach brali w nich udział między innymi uczniowie polskiej szkoły w Wilnie. W Muzeum Żup Krakowskich, w ramach warsztatów online, przeprowadziło zajęcia dla 167 rodzin z różnych stron Polski, a na ferie dla grup zorganizowanych zgłosiły się m.in. szkoły organizujące zajęcia podczas ferii w mieście z Wieliczki, Warszawy, Starej Jarząbki, Rokietnicy, a nawet z Wilna i Chin! Łazienki Królewskie przygotowały różnorodne zajęcia online dla dzieci i młodzieży, podczas których można było zagrać rolę w spektaklu, zrobić ekologiczny karmnik, wykonać gipsowy odlew oraz stworzyć drzewa pełne niezwykłych, zimowych ptaków. Na uczestników czekały warsztaty teatralne, artystyczne, pokazy w królewskiej formierni i zajęcia o tematyce ekologicznej. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprosiło dzieci i młodzież na dwór króla Jana III, tu również były tańce, tym razem na warsztatach online uczestnicy ćwiczyli tańce dworskie, pomagali królowi zorganizować bal, poznawali tajemnice staropolskiej kuchni, ale też przyrodę ukochanej rezydencji króla. Wyjątkową atrakcją były spacery z edukatorem po Królewskim Ogrodzie Światła, w których brało udział ponad 50 osób dziennie. Frekwencja na zajęciach online w Wilanowie wyniosła 945 osób. To tylko niektóre z zajęć i atrakcji przygotowanych przez Rezydencje Królewskie, pełna ich lista, relacje oraz dostęp do materiałów online są na ich stronach internetowych.

  Zapraszamy do korzystania z polskiego dziedzictwa narodowego na stronach Polskich Rezydencji Królewskich!

  Znajdź nas: #feriepokrólewsku!

  źródło : MKiDN

  #FeriePoKrólewsku, #feriepokrólewsku

  Zamek Królewski w Warszawie www.zamek-krolewski.pl
  Zamek Królewski na Wawelu www.wawel.krakow.pl
  Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie www.wilanow-palac.pl
  Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie www.lazienki-krolewskie.pl
  Muzeum Zamkowe w Malborku www.zamek.malbork.pl

  Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu www.zamek-sandomierz.pl
  Muzeum Narodowym w Lublinie www.mnwl.pl
  Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka www.muzeum.wieliczka.pl

  Organizatorem projektu jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt jest zrealizowany w 8 rezydencjach królewskich: Zamku Królewskim w Warszawie, Zamku Królewskim na Wawelu, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Muzeum Narodowe w Lublinie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP ABC i Polskie Radio S.A.

  źródło : mkidn.gov.pl

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Nieznana historia warszawskiej Pragi

  Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

  Zobacz także

  Skip to content