WIĘCEJ

    Emigracja solidarnościowa do Kanady z perspektywy 40 lat

    Warto przeczytać

    Polska360.org
    Polska360.org
    Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

    Portal Polska360.org zaprasza Państwa serdecznie do obejrzenia wyjątkowego spotkania poświęconego emigracji solidarnościowej do Kanady w latach 80-tych. Odbyło się ono na Polska360.org i jej profilu Facebook dnia 22.06.2021 r. o godz. 19.00 czasu polskiego. Naszymi gośćmi byli ówcześni emigranci – Pan Krzysztof Grzelczyk – Konsul Generalny RP w Toronto oraz aktywne bardzo wówczas i obecnie działaczki Polonii kanadyjskiej – Pani Jolanta Grzelczyk i Pani Grażyna Farmus. O przeżyciach emigrantów, ich asymilacji w Kanadzie oraz pomocy jaką Polonia i Kanadyjczycy świadczyli na rzecz Rodaków przebywających w komunistycznej Polsce oraz o obecnej roli dawnych emigrantów z czasów “Solidarności” pośród Polonii i społeczeństwa kanadyjskiego rozmawiała z naszymi gośćmi Pani Aneta Hoffmann. Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe spotkanie.

    Goście :

    Krzysztof Grzelczyk – politolog, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Na studiach związany z opozycją antykomunistyczną: rzecznik Studenckiego Komitetu Solidarności w 1978 r., w 1979 r. współzałożyciel i rzecznik wrocławskiego KSS. Uczestnik Sierpnia’80, współzałożyciel NZS w Instytucie Nauk Politycznych UWr. Od lutego 1981 r. sekretarz redakcji w Radio Solidarność przy Zarządzie Regionu Dolny Śląsk. W stanie wojennym internowany na siedem miesięcy. W latach 1985-1992 na emigracji w Kanadzie. Po powrocie do Polski pracował w samorządzie Wrocławia, m.in. był dyrektorem Biura Współpracy z Zagranicą. W latach 2005-2007 wojewoda dolnośląski. W latach 2008-2009 zastępca dyrektora wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W latach 2016-2017 konsul generalny w Londynie, od listopada 2017 jest konsulem generalnym w Toronto. Autor książek: „Solidarność drukująca” i „Alfabet prawie wrocławski”; źródło wywołane w książce Sprawa Operacyjnego Rozpracowania „Kaskader”. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2020).

    Grażyna Farmus – absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (1971) – magister historii filozofii. W marcu 1968 r. kurier, kolporter i informator wydawnictw podziemnych i zagranicznych, uczestnik tajnych wykładów. W latach 1972-79 asystent i starszy asystent na AWF we Wrocławiu, skąd zostaje zwolniona w roku 1979. 1979-1980 – azylantka w obozie dla uchodźców Traiskirchen w Austrii. Na emigracji w Kanadzie od 1980 r. Współzałożycielka i współwydawca w latach 1982-86 „Echa Tygodnia”, w latach 1988-1991 r. – redaktor naczelna i współwydawca „Echa – Niezależnego Tygodnika Polskiego”. Autorka felietonów i reportaży. Współpracownik RWE, BBC i Radio Canada. Organizator poparcia dla opozycji niepodległościowej w Polsce, działaczka i współzałożycielka Polish Canadian Action Group, w latach 1988-92 – jej prezes. Po powrocie męża do Polski Pani Farmus nie udaje się utrzymać samej „Echa”. Oddaje tygodnik w ręce współpracownika pisma i rozpoczyna studia nauczycielskie na University of Toronto. Od 1998 r. nauczyciel kanadyjskich szkół średnich. Od 2012 r. na emeryturze, by nacieszyć się 7 wnukami, lekturami, ogrodem.

    Jolanta Grzelczyk – Politolog, zawodowo zajmuje się promocją czytelnictwa i literatury polskiej. W latach 1989-1992 pracowała w ówczesnej City of York Public Library, Jane-Dundas Branch (dzisiaj Toronto Public Library), gdzie m.in. zainicjowała program dla dzieci polskich „Godzina Polska”, realizowany do dzisiaj. Po powrocie do Polski odpowiedzialna za promocję w wydawnictwach wrocławskich (m.in. w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu). Od 2006 szefowa działu promocji w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu. Współpracowała z wieloma instytucjami kultury za granicą, m.in. w Berlinie, Brnie, Chester, Grodnie, Koszycach, Lille, Londynie, Lwowie, Stanisławowie. Inicjatorka i koordynatorka wielu projektów czytelniczych dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą, w tym przez ostatnie cztery lata w Kanadzie (m.in. „Noc w Bibliotece”, Rodzinne Pikniki Czytelnicze połączone z Narodowym Czytaniem, spotkania z pisarzami polskimi podczas Międzynarodowego Festiwalu Autorów w Toronto, wystawa „Elementarz polskiego dizajnu” i in.). Odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności (2020).

    Prowadząca :
    Aneta Hoffmann – redaktor naczelna portalu Polska360.org; posiadająca wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów społecznych, edukacyjnych i historycznych w organizacjach pozarządowych, w tym ze środowiskami polskimi i polonijnymi na świecie. Doktorantka Wydziału Nauk Historycznych UKSW w Warszawie.

    Portal Polska360.org – dla i o Polonii i Polakach za granicą
    https://polska360.org/
    https://www.facebook.com/Polska360.org

    Projekt dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

    Publikacja wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    spot_img

    Najnowsze

    00:15:47

    Najnowsza historia polskiej branży cukrowniczej – 2

    Serdecznie zapraszamy na kolejny odcinek programu o najnowszej historii polskiego cukrownictwa. Jego gościem będzie Pan Stanisław Lubaś - przewodniczący...

    Zobacz także

    Skip to content