WIĘCEJ

    3. Bieg Pamięci Sybiru – tym razem wirtualnie

    Warto przeczytać

    Polska360.org
    Polska360.org
    Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

    Muzeum Pamięci Sybiru wspólnie z Fundacją Białystok Biega organizuje 3. Bieg Pamięci Sybiru. Z uwagi na obostrzenia epidemiczne w tym roku inicjatywa ta przyjmie nieco inną formułę. W tym roku każdy, bez względu na miejsce zamieszkania czy sportowe przygotowanie, będzie mógł wziąć udział w Biegu Pamięci Sybiru!

    Chociaż wirtualnie – pobiegniemy wspólnie!

    2020 rok był szczególny. Częściej niż dotychczas zostawaliśmy w domu, musieliśmy zrezygnować z tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni. Muzeum Pamięci Sybiru wspólnie z Fundacją Białystok Biega kontynuuje rozpoczętą przed dwoma laty inicjatywę Biegu Pamięci Sybiru również teraz, w obliczu pandemii, zachowując zasady bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Już dziś do udziału w 3. Biegu Pamięci Sybiru – wirtualnie, zapraszamy wszystkich, bez względu na miejsce zamieszkania czy sportowe przygotowanie. W tym biegu udział może wziąć każdy! Pobiegniemy osobno, ale wspólnie upamiętnimy ofiary zbrodni komunistycznych – powiedział prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

    Na Wschód w nieznane?

    W 1940 roku życie setek tysięcy mieszkańców Polski zmieniło się na zawsze. Deportowani na Wschód trafiali do miejscowości oddalonych o tysiące kilometrów. Stłoczeni w bydlęcych wagonach jechali przez wiele tygodni, by na końcu dotrzeć do miejsca, w którym w ciężkich warunkach musieli żyć i pracować przez kolejne, ciągnące się w nieskończoność miesiące, lata. Oddaleni od ojczyzny musieli zaadaptować się do nowej rzeczywistości.

    Większości z nas ciężko sobie wyobrazić tak ogromne odległości i życie w nieludzkich warunkach. Pokonywanie tras liczących nawet kilka tysięcy kilometrów to jeden z głównych elementów dramatu zesłańców eksponowany na powstającej wystawie stałej Muzeum Pamięci Sybiru. To właśnie motyw wywózki, podróży „bydlęcym” wagonem tak bardzo wybrzmiewa we wspomnieniach Sybiraków. Niech Bieg Pamięci Sybiru stanie się okazją do przybliżenia skali wydarzeń sprzed 81 lat. Pobiegnijmy razem by pokazać, że pamiętamy!

    W tym roku wirtualnie

    W 2021 roku, w obliczu bieżącej sytuacji epidemicznej na świecie, mimo że wirtualnie, to jednak pobiegniemy wspólnie! Dzięki temu nie ograniczamy się tylko do konkretnego regionu świata. Potomkowie Sybiraków są dziś rozsiani po całym świecie – Włochy, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Francja, ale także Argentyna, Australia, Stany Zjednoczone, Chiny czy Nowa Zelandia. Bieg Pamięci Sybiru jest więc dla każdego. Dla młodych i tych starszych, dla mieszkających w Polsce, i tych, którzy mieszkają tysiące kilometrów dalej. Nie ma żadnych ograniczeń. Biegniemy, żeby upamiętnić ofiary wydarzeń sprzed 81 lat, czyli pierwszej masowej deportacji na Wschód. To właśnie 10 lutego 1940 roku rozpoczęły się deportacje setek tysięcy polskich obywateli. Pamięć o nich możemy zachować m.in. poprzez swój aktywny udział w 3. Biegu Pamięci Sybiru. Bez sportowej rywalizacji, bez rankingów.

    Bieg Pamięci Sybiru potrwa od 9 do 23 lutego 2021 roku. W tym okresie możesz pobiec/przemaszerować raz, a możesz wiele razy, nawet codziennie, pamiętając, aby jednorazowo zawsze było to co najmniej 5 kmdodał Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

    Wszystkie kilometry będą zliczane po to, by zobaczyć dokąd wspólnie uda nam się dobiec. A zapisać można się już dziś poprzez stronę internetową https://bialystokbiega.pl/biegpamiecisybiru/

    ZAPISY

    https://bialystokbiega.pl/biegpamiecisybiru/

    Zmieniona formuła sprawia, że 3. Bieg Pamięci Sybiru Wirtualnie będzie biegiem jeszcze bardziej międzynarodowym. Już w tej chwili na liście startowej są zawodnicy z różnych stron świata, z:

    👉 Belgii
    👉 Białorusi
    👉 Litwy
    👉 Łotwy
    👉 Niemiec
    👉 Norwegii
    👉 Stanów Zjednoczonych
    👉 Szkocji
    👉 Wielkiej Brytanii

    Pamiętaj! Ty też możesz dołączyć!  Bez względu na to gdzie mieszkasz! Możesz biec lub maszerować.

    To już trzecia edycja Biegu Pamięci Sybiru

    Pierwsza i druga edycja Biegu Pamięci Sybiru zgromadziła łącznie blisko 1800 osób. W 2019 roku przebiegliśmy 5-kilometrową trasę w białostockim Lesie Pietrasze. Przed rokiem z kolei wydarzenie składało się z dwóch części – Biegu Dziennego i Biegu Nocnego. Start pierwszej z nich zlokalizowany był w sercu stolicy Podlasia – przy Pałacu Branickich. Kilka godzin później przenieśliśmy się na znane już z poprzedniej edycji leśne ścieżki. Przed biegiem uczestnicy mogli wysłuchać przemówień Sybiraków, świadków historii, a trasa biegu, za każdym razem była wzbogacona o historyczne rekonstrukcje oraz liczne efekty świetlne i dźwiękowe, dzięki którym udział w wydarzeniu pozostawał w pamięci uczestników na dłużej. 

    1. Bieg Pamięci Sybiru – film na YouTube

    2. Bieg Pamięci Sybiru – film na YouTube

    Muzeum Pamięci Sybiru na 8 miesięcy przed otwarciem

    Muzeum Pamięci Sybiru to muzeum narracyjne przedstawiające historię polskiej obecności na Sybirze od XVI wieku, carskich zsyłek Polaków w głąb Rosji oraz represji i zbrodni sowieckich, w tym deportacji na Syberię i do Kazachstanu. Na kilka miesięcy przed otwarciem, prace nad wystawą stałą zmierzają ku końcowi. Zbiory Muzeum Pamięci Sybiru stale się powiększają. Na wszystkich kondygnacjach pojawia się nowe wyposażenie. Instalowane są kioski multimedialne, nisze odsłuchań, czy gabloty. Testowane są systemy zarządzania obiektem i ruchem zwiedzających. Wyposażane są magazyny i powierzchnie biurowe, a specjalistyczne urządzenia trafiają do pomieszczeń związanych z konserwacją eksponatów czy sali multimedialnej. Aranżowany jest również sklep muzealny, przestrzeń kasowa i szatnie.

    Wszystko po to, by już za 8 miesięcy – 17 września 2021 r. – pierwsi zwiedzający mogli przekroczyć próg Muzeum Pamięci Sybiru i zobaczyć gotową wystawę stałą.

    Projekt „Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru” realizowany jest w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

    Projekt zrealizowano ze środków budżetu Miasta Białegostoku.

    Materiał przygotowany przez Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, luty 2021 r.

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Nieznana historia warszawskiej Pragi

    Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

    Zobacz także

    Skip to content