WIĘCEJ

    100 lat od Traktatu Ryskiego – jak zmienił losy Polaków?

    Warto przeczytać

    Polska360.org
    Polska360.org
    Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

    18.03.2021 r. minęła setna rocznica podpisania Traktatu Ryskiego kończącego wojnę polsko-bolszewicką. Zakończył on proces walk o niepodległość II Rzeczypospolitej i jej granice. Jednym z jego postanowień było wytyczenie granicy pomiędzy Polską a bolszewicką Rosją. Granica ta oddzieliła od Polski rzesze Polaków znajdujących się na Ukrainie (np. Podolu czy Kijowszczyźnie) czy w głębi Rosji. W latach 1921-24 nastąpiła repatriacja do II RP części z nich. Wielu się to nie udało i, jak szacuje się, 1,5 mln Polaków pozostało na terenie ZSRR. O losach obywateli polskich po roku 1921 – repatriantów i tych, którzy pozostali na terenie sowieckiej Rosji rozmawialiśmy 25.03.2021 r. o godz. 19.00 na kolejnym webinarze Polska360.org z Małgorzatą Miedwiediewą, dyr. Domu Polskiego w Barze, Panią Alicją Ratyńską – Prezes Związku Polaków na Winniczyźnie oraz prof. dr. hab. Danielem Boćkowskim z Uniwersytetu w Białymstoku. Zapraszamy do obejrzenia webinaru. To ważny, zapomniany temat.

    Gośćmi webinaru byli :

    Małgorzata Miedwiediewa – dyrektor Domu Polskiego w Barze (Podole, Ukraina) w swojej działalności, mającej na celu odrodzenie języka, kultury i historii polskiej, szczególną uwagę poświęca pielęgnowaniu i upamiętnianiu znajdujących się w Barze miejsc związanych z martyrologią narodu polskiego, m.in. poprzez upamiętnienie ofiar “Operacji polskiej” NKWD i dbanie o mogiły polskich żołnierzy. Inicjatorka i prowadząca szereg cennych inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych w środowiskach polskich. Laureatka nagrody „Świadek Historii” IPN (2019 r.). Odznaczona Medalem “Pro Memoria”, Odznaką Honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski.

    Alicja Ratyńska – od 1995 roku założycielka i prezes Związku Polaków Winniczyzny (Ukraina), aktywna działaczka polska, dyrektor Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Winnicy, upowszechniająca i upamiętniająca od lat losy Polaków na terenie Ukrainy. Od 2000 r. inicjatorka i organizatorka Regionalnego Festiwalu Kultury Polskiej w Winnicy. Uhonorowana w 2008 roku Medalem “Pro Memoria” (Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych), w 2011 roku – Odznaką Honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej” (Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP) oraz w 2019 roku Kresowym Krzyżem Pamięci za zasługi na rzecz działalności i pamięci o Kresach Wschodnich (Fundacja Pomocy i Więzi Polskiej “Kresy RP”).

    Daniel Boćkowski – dr hab., profesor UwB, kierownik Zakładu Socjologii Polityki i Bezpieczeństwa w Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. Redaktor naczelny „Studiów z Dziejów Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej”; pracownik Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Badacz dziejów stosunków polsko-sowieckich w czasie II wojny światowej, analityk i badacz zagrożeń bezpieczeństwa międzynarodowego oraz współczesnego świata islamskiego.

    Prowadząca : Aneta Hoffmann – redaktor naczelna portalu Polska360.org

    Partnerem wydarzenia był Totalizator Sportowy.

    Portal Polska360.org – dla i o Polonii i Polakach za granicą

    https://polska360.org/

    https://www.facebook.com/Polska360.org

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    spot_img

    Najnowsze

    00:21:17

    Jesienny Festyn Polonijny – Zabawa bez granic

    Zapraszamy na rozmowę Panią Małgorzatą Kohn, Wiceprzewodnicząca Polskiej Rady Związku Krajowego w Berlinie, która opowie o planowanym na 10...

    Zobacz także

    Skip to content