WIĘCEJ

  Zjazd Rady Polonii Świata, Wilno 2022

  Warto przeczytać

  W dniach 15-18.09.2022 r. odbywać się będzie w Wilnie (Litwa) Zjazd Rady Polonii Świata (World Polonia Council) – federacji zrzeszającej organizacje Polonii i Polaków poza granicami Kraju. Tegoroczny Zjazd odbywać się będzie pod hasłem „Wierni tradycji – gotowi na wyzwania XXI wieku”. W jego trakcie odbywać się będą m.in. fora dyskusyjne o przyszłości Polonii i działalności w dzisiejszej rzeczywistości.

  Inauguracja Zjazdu będzie mieć miejsce w dniu 15.09.2022 r. o godz. 17.00 czasu litewskiego. Poprzedzi ją msza święta w Kaplicy Ostrobramskiej w intencji wszystkich Polaków na całym świecie.

  W trakcie inauguracji odbędzie się także premiera projektu „Wirtualnego Muzeum 2 Korpusu” powstałego z inicjatywy Rady Polonii Świata i Pani i jej przewodniczącej Pani Teresy Berezowski z Kanady, tworzony we współpracy z naszą Fundacją Polska360.

  Obrady Zjazdu odbywać się będą w bardzo gościnnych progach Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

  Rada Polonii Świata jest federacją organizacji zrzeszających Polonię i Polaków poza granicami Polski, która powstała na mocy porozumienia, w celu reprezentowania wspólnych interesów Polonii i Polaków na całym świecie.

  Jej zadaniem jest służba na rzecz Polonii i Polaków za Granicą w pełnej niezależności od grup gospodarczych oraz interesów indywidualnych, w oparciu o demokratyczne zasady wzajemnego szacunku, politycznej neutralności i tolerancji religijnej.

  Rada Polonii Świata jest kontynuatorką Rady Koordynacyjnej Polonii Wolnego Świata, która powstała w 1978 roku na Zjeździe w Toronto. Po zmianach ustrojowych w 1989 r. w Polsce i reszcie Europy Wschodniej, na Zjeździe w Rzymie w 1994 r. zmieniono nazwę organizacji na Radę Polonii Świata, rozszerzając jej działalność o organizacje z krajów Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

  Od 1989 r. zmienione warunki polityczne w Europie Wschodniej częściowo wpłynęły na zmianę roli Rady Polonii Świata. Jednakże w dalszym ciągu wspieranie Polski i Polaków w różnych sytuacjach i potrzebach jest jej głównym celem.

  W ostatnich latach, oprócz reprezentowania Polonii i Polaków z Zagranicy, Rada skupia się na promocji polskich osiągnięć oraz obronie dobrego imienia Polski i Polaków poprzez różnorodne działania podejmowane przez jej liczne organizacje członkowskie.

  Rada jest również inicjatorem kolejnych zjazdów Polonii i Polaków z Zagranicy, w których uczestniczy wiele osób z różnych krajów na świecie. Wilno jest miejscem tegorocznego Zjazdu

  Portal Polska360.org będzie transmitować w dniu 15.09.2022 r. inaugurację Zjazdu Rady Polonii Świata z Wilna na swym profilu Facebook: www.facebook.com/polska360.org

  Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie do śledzenia transmisji i relacji z tego ważnego wydarzenia polonijnego.

  Autor: Aneta Hoffmann

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Nieznana historia warszawskiej Pragi

  Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

  Zobacz także

  Skip to content