W dniu 15.09.2022 r. w Wilnie na Zjeździe Rady Polonii Świata odbyła się premiera projektu Rady oraz Fundacji Polska360 – Wirtualne Muzeum 2 Korpusu.
O projekcie
“Wirtualne Muzeum 2 Korpusu” www.2korpus.org jest projektem wieloletnim, zainicjowanym w 2021 r. z inicjatywy Rady Polonii Świata i Pani Teresy Berezowskiej z Kanady, realizowanym w partnerstwie z Fundacją Polska360 z Warszawy, która od 2015 r. realizuje szereg projektów dokumentujących losy żołnierzy 2 Korpusu.
Projekt realizowany jest od września 2021 r. jako projekt wieloletni. Jego premiera została zaplanowana nieprzypadkowo na rok 2022 – rok 130 rocznicy urodzin gen. Władysława Andersa oraz 80 rocznicy ewakuacji Armii Polskiej z ZSRR na Bliski Wschód.
Oficjalna premiera Wirtualnego Muzeum 2 Korpusu i prezentacja materiałów zebranych w jego I etapie nastąpiła 15.09.2022 r. w Wilnie w dniach 83 rocznicy inwazji sowieckiej na Polskę – daty decydującej o początku tułaczki i represji wielu późniejszych żołnierzy Armii zwanej Armią Andersa, o której opowiada ten portal. W kolejnych miesiącach przystąpimy do realizacji jego następnych etapów, poszerzając zasób Wirtualnego Muzeum o dalsze materiały w formie elektronicznej – interesujące materiały archiwalne, biogramy, wspomnienia.
Co wyróżnia nasz projekt ?
- Podczas gdy wiele już było opracowań na temat szlaku bojowego 2 Korpusu, brak jest w skondensowanej formie opracowania powojennych losów żołnierzy 2 Korpusu w różnych krajach świata, ale i w powojennej Polsce. Wirtualne Muzeum 2 Korpusu odpowiada w pełni na tę potrzebę.
- Portal powstaje we współpracy z muzeami, tworzonymi przez Polaków na świecie. Umożliwia zaprezentowanie ich zbiorów na interesującym graficznie i merytorycznie Wirtualnym Muzeum.
- Wirtualne Muzeum 2 Korpusu jest portalem dwujęzycznym – w jęz. polskim i angielskim. Umożliwi to upowszechnienie informacji o tej wyjątkowej jednostce Wojska Polskiego także wśród osób polskiego pochodzenia nieposługujących się już biegle jęz. polskim, a także wśród cudzoziemców.
Założenia projektu :
“Wirtualne Muzeum 2 Korpusu” jako portal internetowy, edukacyjno-naukowy ma na celu ukazanie w I etapie następujących zagadnień związanych z tą wyjątkową formacją Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie :
1. jak powstała Armia Andersa, jaki był szlak bojowy 2 Korpusu, jego najważniejsze jednostki
2. kim byli żołnierze 2 Korpusu, jakimi drogami do niego trafiali – poprzez Syberię, Samodzielną Brygadę Strzelców Karpackich i Tobruk, przymusową służbę w Wehrmachcie oraz służbę w AK i obozy w Niemczech i Austrii.
3. jakie były powojenne losy żołnierzy 2 Korpusu – w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Australii, Polsce i innych krajach.
Szczególnie ta ostatnia część jest naszym zdaniem bardzo cenna, iż nie została wcześniej opublikowana jeszcze w Internecie w formie skondensowanych, przystępnych informacji.
Dodatkowym walorem naszego projektu jest fakt włączenia się w jego tworzenie przez niezwykle doświadczone polskie muzea i organizacje na świecie :
1. Muzeum i Archiwum Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych im. płk. pilota Bolesława Orlińskiego, Mississauga, Ontario, Kanada
2. Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej, Melbourne, Australia.
W II etapie naszym partnerem będzie m.in. Muzeum Polskie w Ameryce z Chicago. Serdecznie zapraszamy także inne polonijne muzea i organizacje, a także rodziny weteranów 2 Korpusu oraz osoby posiadające informacje o nich do włączenia się do tego projektu. Przypomnijmy wspólnie ich losy i działalność powojenną w każdym zakątku świata, gdziekolwiek znaleźli się weterani 2 Korpusu.
II etap projektu redakcja planuje zakończyć z końcem 2022 r. – portal powiększy się o kolejne, interesujące materiały.
Partnerami projektu są: Fundacja Lotto, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Zachęcamy do upowszechniania wiedzy o Wirtualnym Muzeum w Państwa środowiskach polsko- i anglojęzycznych – www.2korpus.org
Wspólnie zadbajmy o pamięć o żołnierzach 2 Korpusu. O ich indywidualnych losach. Zasługują na naszą pamięć.
Chwała Bohaterom!
Aneta Hoffmann, koordynator projektu, wraz z zespołem