niedziela, 27 listopada, 2022
WIĘCEJ

  Premiera projektu Wirtualne Muzeum 2 Korpusu Polskiego

  Warto przeczytać

  Karta pobytu na terenie Polski. Decyzja negatywna – jak się skutecznie odwołać?

  Dotykając tematu legalizacji, mówimy przede wszystkim o dokumentach potwierdzających prawo do pobytu długoterminowego na terytorium państwa osoby...

  „Odrzucenie spadku z Polski przez spadkobiercę zamieszkałego za granicą”

  Główną przyczyną odrzucenia spadku przez spadkobiercę jest chęć uniknięcia obciążenia długami spadkowymi lub przekazania spadku dalszym spadkobiercom....

  Znani, nieznani? Krótka historia Polaków, którzy podbili świat

  Burzliwa historia naszego kraju na przestrzeni ostatnich wieków, poza wieloma następstwami politycznymi, geograficznymi, czy gospodarczymi, zawsze generowała...

  W dniu 15.09.2022 r. w Wilnie na Zjeździe Rady Polonii Świata odbyła się premiera projektu Rady oraz Fundacji Polska360 – Wirtualne Muzeum 2 Korpusu.

  O projekcie

  “Wirtualne Muzeum 2 Korpusu” www.2korpus.org jest projektem wieloletnim, zainicjowanym w 2021 r. z inicjatywy Rady Polonii Świata i Pani Teresy Berezowskiej z Kanady, realizowanym w partnerstwie z Fundacją Polska360 z Warszawy, która od 2015 r. realizuje szereg projektów dokumentujących losy żołnierzy 2 Korpusu.

  Projekt realizowany jest od września 2021 r. jako projekt wieloletni. Jego premiera została zaplanowana nieprzypadkowo na rok 2022 – rok 130 rocznicy urodzin gen. Władysława Andersa oraz 80 rocznicy ewakuacji Armii Polskiej z ZSRR na Bliski Wschód.

  Oficjalna premiera Wirtualnego Muzeum 2 Korpusu i prezentacja materiałów zebranych w jego I etapie nastąpiła 15.09.2022 r. w Wilnie w dniach 83 rocznicy inwazji sowieckiej na Polskę – daty decydującej o początku tułaczki i represji wielu późniejszych żołnierzy Armii zwanej Armią Andersa, o której opowiada ten portal. W kolejnych miesiącach przystąpimy do realizacji jego następnych etapów, poszerzając zasób Wirtualnego Muzeum o dalsze materiały w formie elektronicznej – interesujące materiały archiwalne, biogramy, wspomnienia.

  Co wyróżnia nasz projekt ?

  1. Podczas gdy wiele już było opracowań na temat szlaku bojowego 2 Korpusu, brak jest w skondensowanej formie opracowania powojennych losów żołnierzy 2 Korpusu w różnych krajach świata, ale i w powojennej Polsce. Wirtualne Muzeum 2 Korpusu odpowiada w pełni na tę potrzebę.
  2. Portal powstaje we współpracy z muzeami, tworzonymi przez Polaków na świecie. Umożliwia zaprezentowanie ich zbiorów na interesującym graficznie i merytorycznie Wirtualnym Muzeum.
  3. Wirtualne Muzeum 2 Korpusu jest portalem dwujęzycznym – w jęz. polskim i angielskim. Umożliwi to upowszechnienie informacji o tej wyjątkowej jednostce Wojska Polskiego także wśród osób polskiego pochodzenia nieposługujących się już biegle jęz. polskim, a także wśród  cudzoziemców.

  Założenia projektu :

  “Wirtualne Muzeum 2 Korpusu” jako portal internetowy, edukacyjno-naukowy ma na celu ukazanie w I etapie następujących zagadnień związanych z tą wyjątkową formacją Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie :

  1. jak powstała Armia Andersa, jaki był szlak bojowy 2 Korpusu, jego najważniejsze jednostki

  2. kim byli żołnierze 2 Korpusu, jakimi drogami do niego trafiali – poprzez Syberię, Samodzielną Brygadę Strzelców Karpackich i Tobruk, przymusową służbę w Wehrmachcie oraz służbę w AK i obozy w Niemczech i Austrii.

  3. jakie były powojenne losy żołnierzy 2 Korpusu – w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Australii, Polsce i innych krajach.

  Szczególnie ta ostatnia część jest naszym zdaniem bardzo cenna, iż nie została wcześniej opublikowana jeszcze w Internecie w formie skondensowanych, przystępnych informacji.

  Dodatkowym walorem naszego projektu jest fakt włączenia się w jego tworzenie przez niezwykle doświadczone polskie muzea i organizacje na świecie :

  1. Muzeum i Archiwum Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych im. płk. pilota Bolesława Orlińskiego, Mississauga, Ontario, Kanada

  2. Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej, Melbourne, Australia.

  W II etapie naszym partnerem będzie m.in. Muzeum Polskie w Ameryce z Chicago. Serdecznie zapraszamy także inne polonijne muzea i organizacje, a także rodziny weteranów 2 Korpusu oraz osoby posiadające informacje o nich do włączenia się do tego projektu. Przypomnijmy wspólnie ich losy i działalność powojenną w każdym zakątku świata, gdziekolwiek znaleźli się weterani 2 Korpusu.

  II etap projektu redakcja planuje zakończyć z końcem 2022 r. – portal powiększy się o kolejne, interesujące materiały.

  Partnerami projektu są: Fundacja Lotto, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

  Zachęcamy do upowszechniania wiedzy o Wirtualnym Muzeum w Państwa środowiskach polsko- i anglojęzycznych – www.2korpus.org

  Wspólnie zadbajmy o pamięć o żołnierzach 2 Korpusu. O ich indywidualnych losach. Zasługują na naszą pamięć.

  Chwała Bohaterom!

  Aneta Hoffmann, koordynator projektu, wraz z zespołem

  Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa – konkurs „Polonia i Polacy za Granicą 2022”

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Legendarne polskie marki – część II

  W drugim odcinku naszej opowieści o legendarnych polskich markach zabiorę Państwa w krótką podróż po szeroko rozumianej...

  Powrócili do Ojczyzny – Prezydenci RP na Uchodźstwie

  W dniu 12 listopada 2022 r. przybyły do Polski z inicjatywy najwyższych władz państwowych doczesne szczątki trzech Prezydentów RP na Uchodźstwie –...

  Polonia sobie, Macierz sobie – żyjemy w bardzo ważnych czasach… czas na zmiany!

  Żyjemy w bardzo ważnych czasach, które prawdopodobnie przesuną Polskę w całkiem inne położenie geopolityczne, strategiczne i gospodarcze. Ważnym elementem jest aby połączyć Polonię Gospodarczą z Polską dla sukcesu Kraju i całego regionu.

  Wybitna badaczka Peru Maria Rostworowska uhonorowana

  Decyzją władz Banku Centralnego Peru – Banco Central de Reserva del Peru w bieżącym roku do obiegu trafił w tym kraju nowy...

  Koncert w Brukseli z okazji Święta Niepodległości 2022

  W dniu 13 listopada 2022 r. o godzinie 18:30 w kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli (Pl. de la Chapelle...

  Zobacz także