WIĘCEJ

    Polskie cmentarze na świecie – Dziedzictwo pamięci

    Warto przeczytać

    Jedną z tradycji wyróżniających Polaków pośród innych narodów jest dbałość o pamięć o przodkach oraz miejsca ich pochówków. Nadchodzące, kolejne Zaduszki zainspirowały mnie do przedstawienia naszym czytelnikom wybranych, ważnych dla polskiego dziedzictwa narodowego, cmentarzy na świecie.

    Miejsc, o których powinniśmy pamiętać i odwiedzić je przy okazji wizyty w danym kraju, jest wiele. Przypomnijmy sobie kilka z nich. Znicze zapalone przez naszych Rodaków w tych krajach (za co bardzo dziękuję) będą widomymi świadectwami naszej pamięci o pochowanych tam Polakach.

    Cmentarz Gunnersbury, Londyn, Wielka Brytania

    Jest to cmentarz komunalny istniejący od roku 1929. Pochowanych jest na nim wielu ważnych dla polskiej kultury i historii osób, szczególnie z okresu emigracji po II wojnie światowej do Wielkiej Brytanii. Zachęcam Państwa przy okazji wizyty w Londynie do złożenia kwiatów na grobie m.in. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, Kazimierza Sabbatta (Premiera Rządu RP na Uchodźstwie w latach 1976-1986 oraz Prezydenta RP na Uchodźstwie w latach 1986-1989) czy Anatola Krakowieckiego – pisarza, łagiernika, autora przejmującej „Książki o Kołymie”. To tutaj spoczywali Paweł Edmund Strzelecki – znany podróżnik i pisarz czy gen. Józef Haller, do momentu sprowadzenia ich prochów w latach 90-tych do Polski – odpowiednio do Poznania i Krakowa. To na tym cmentarzu w 1976 r. został odsłonięty pierwszy w Europie Zachodniej pomnik upamiętniający ofiary Zbrodni Katyńskiej, mimo licznych protestów ZSRR.  U jego stóp co roku organizowane są od lat przez środowiska polskie uroczystości patriotyczne i rocznicowe.

    Cmentarz Pere-Lachaise, Paryż, Francja

    To najstarszy i najbardziej znany cmentarz w stolicy Francji. Założony w 1804 r. i położony we wschodniej części Paryża mieści ponad 100 tysięcy grobów. Spoczywa tu wielu zasłużonych dla historii Francji twórców jak Honoriusz Balzac (ze swą żoną, Polką – Eweliną Hańską), Georges Bizet, Molier, Marcel Proust czy Maria Callas i Edith Piaf. To tutaj możemy oddać hołd także znamienitym Polakom, którzy zmarli na terenie Francji. Tu swe groby mają m.in. Fryderyk Chopin, Klementyna Hoffmanowa, Adam Prażmowski (wybitny polski astrofizyk XIX wieku) czy Ludwik Stomma.

    Cmentarz przy Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, Pensylwania, USA

    Istniejąca od 1955 r. w Doylestown kaplica Matki Bożej Częstochowskiej z okazji tysiąclecia Chrztu Polski w 1966 r. została przebudowana na Narodowe Sanktuarium. To uznawane za amerykańską Częstochowę miejsce pielgrzymek rzesz Polaków mieści także cmentarz, będący miejscem pochówku wielce zasłużonych dla Polski osób – wojskowych, polityków czy artystów, a także kapłanów i zakonników. To tu odwiedzić możemy m.in. groby ppłk Tadeusza Andersa, gen. Władysława Bortnowskiego czy gen. Witolda Urbanowicza (dowódcy słynnego Dywizjonu 303). Nad polską kwaterą, na której mieści się około 6000 grobów, góruje od 1988 r. pomnik Mściciela poświęcony ofiarom Zbrodni Katyńskiej autorstwa Andrzeja Pityńskiego. To u jego stóp, podobnie jak ma to miejsce w Londynie, odbywa się szereg polskich uroczystości patriotycznych i rocznicowych. Położone 130 km na południowy zachód od Nowego Jorku i 55 km na północ od Filadelfii Doylestown powinien odwiedzić każdy Polak zamieszkały w USA lub odwiedzający ten kraj.

    Cmentarz Wojenny polskich żołnierzy poległych w bitwie o Narvik, Hakvik, Norwegia

    Pośród szeregu bardziej znanych cmentarzy, na których spoczywają Polacy, są także te mniejsze, położone w oddalonych miastach i miejscowościach na świecie, gdzie wiatry historii i różne losy zawiodły naszych Rodaków. Jednym z nich jest kwatera polskich żołnierzy na cmentarzu komunalnym w Hakvik pod kołem podbiegunowym, na północy Norwegii. To tu spoczywa w zbiorowej mogile, kilkanaście kilometrów od Narwiku, 116 Polaków, w tym 83 oficerów i żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, poległych w walce z Niemcami. Obok nich pochowano także 23 Polaków – więźniów niemieckich obozów jenieckich i obozów pracy w Norwegii, zmarłych w czasie II wojny światowej. Okolice Narwiku – znanego z pierwszej, zwycięskiej bitwy polskich żołnierzy w 1940 r. – powinny być pamiętane i odwiedzane przez Polaków w czasie naszego pobytu na dalekiej północy.

    Gdziekolwiek znajdują się Polacy – dbajmy proszę o groby naszych zmarłych Rodaków. Wielu z nich zmarło z daleka od rodzin, ich potomkowie często nie wiedzą, gdzie znajduje się ich grób w świecie. Pokażmy, że pamiętamy. Także w nadchodzących dniach.

    autor: Aneta Hoffmann

    źródło zdjęć: Internet

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Nieznana historia warszawskiej Pragi

    Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

    Zobacz także

    Skip to content