WIĘCEJ

  Kampania „Puste ramy”

  Warto przeczytać

  Polska360.org
  Polska360.org
  Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

  W wyniku II wojny światowej z polskich zbiorów publicznych, prywatnych i kościelnych zaginęło kilkaset tysięcy dzieł sztuki i dóbr kultury. Część z nich przepadła bezpowrotnie, zniszczona na skutek działań wojennych, pozostałe padły ofiarą systematycznej grabieży prowadzonej zarówno przez wyspecjalizowane grupy działające w szeregach okupacyjnej armii niemieckiej oraz w Armii Czerwonej, jak i zwykłych żołnierzy czy pospolitych złodziei.

  Już w 1942 r. oceniano, że w samych zasobach muzealnych wyniosły one 50% stanu przedwojennego. Szacunki powojenne mówiły o ponad 516 tysiącach zrabowanych bądź zniszczonych dzieł sztuki, wycenianych łącznie na kilkadziesiąt miliardów ówczesnych dolarów

  Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zainicjowało Kampanię „Puste ramy”, w którą włączyło się szereg polskich muzeów:

  1. Muzeum Narodowe w Warszawie
  2. Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
  3. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 
  4. Zamek Królewski na Wawelu
  5. Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Książąt Czartoryskich 
  6. Muzeum Narodowe w Gdańsku 
  7. Muzeum Narodowe w Lublinie
  8. Muzeum Zamkowe w Malborku 
  9. Muzeum Sztuki w Łodzi 
  10. Muzeum Śląskie w Katowicach
  11. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy 
  12. Muzeum Okręgowe w Toruniu 

  Odwiedzający je na ekspozycji spotkają puste ramy z informacjami o obrazach, które skradzione zostały z kolekcji danego muzeum w czasie II wojny światowej. Symboliczne puste ramy w obrazowy sposób uświadamiają nam poniesione przez państwo polskie i społeczeństwo straty.

  Na stronie kampanii można zapoznać się ze stratami poniesionymi w czasie II wojny światowej przez każde z biorących udział w akcji muzeum:

  https://www.gov.pl/web/kultura/puste-ramy

  Kampania „Puste Ramy” przypomina o dobrach kultury utraconych przez państwo polskie w czasie II wojny światowej. Baza strat wojennych dóbr kultury prowadzona przez działający w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Departament Restytucji Dóbr Kultury zawiera obecnie ponad 65 tys. rekordów i jest na bieżąco aktualizowana oraz uzupełniana, m.in. dzięki prowadzonym przez muzea badaniom proweniencyjnym zbiorów.

  Działania restytucyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego doprowadziły w ostatnich ponad 6 latach do odzyskania ponad 600 obiektów. W toku jest 125 spraw restytucyjnych w 14 krajach na świecie. Polskie Ministerstwo przy ich prowadzeniu blisko współpracuje m.in. z policją, FBI, Interpolem czy z polskimi placówkami dyplomatycznymi i konsularnymi na świecie.

  Popularyzacja tematyki strat wojennych w dziedzinie kultury i prezentacja ich wizerunków może się przyczynić do ich rozpoznania i odnalezienia – sprawić, by przynajmniej niektóre puste ramy i gabloty ponownie wypełniły się dziełami sztuki.

  Jak każdy z nas może pomóc?

  Redakcja portalu Polska360.org zachęca Państwa do odwiedzenia strony Bazy utraconych, polskich dzieł sztuki www.dzielautracone.gov.pl i upowszechniania jej także w jęz. angielskim: www.lootedart.gov.pl

  Coraz większa dostępność internetowych katalogów aukcyjnych, a także digitalizacja zbiorów muzealnych zwiększa szanse na odnalezienie poszukiwanych obiektów.

  Ze względu na wielkość światowego rynku sztuki, bezcenna jest w tym względzie współpraca z antykwariuszami, muzealnikami, kolekcjonerami czy osobami, które z racji wykonywanego zawodu, bądź zainteresowań mają kontakt z dziełami sztuki.

  Pomóżmy odszukać utracone !

  Redakcja Polska360.org

  Źródło: materiały Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Nieznana historia warszawskiej Pragi

  Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

  Zobacz także

  Skip to content