WIĘCEJ

    Polonia sobie, Macierz sobie – żyjemy w bardzo ważnych czasach… czas na zmiany!

    Warto przeczytać

    Polska360.org
    Polska360.org
    Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

    Żyjemy w bardzo ważnych czasach, które prawdopodobnie przesuną Polskę w całkiem inne położenie geopolityczne, strategiczne i gospodarcze. Ważnym elementem jest aby połączyć Polonię Gospodarczą z Polską dla sukcesu Kraju i całego regionu.

    Czy Polonia Gospodarcza może być kołem zamachowym rozwoju gospodarczego Polski i współpracy państw Trójmorza? Przykład ze Stanów Zjednoczonych: największymi diasporami w tym kraju jest diaspora chińska, hinduska, izraelska i polska.

    Co zrobili Chińczycy? Potrafili przenieść bardzo dużą ilość produkcji do Chin. Diaspora hinduska doprowadziła do niespotykanego transferu technologii ze Stanów Zjednoczonych do Indii tak, że dzisiaj Indie  potrafią budować satelity, statki kosmiczne, mają broń atomową. Wiele osób z Izraela rozwijało swoje własne prywatne zespoły badawcze i rozwoju technologii – swoje własne, bardzo dobrze prowadzone startupy. Co się stało? W pewnym momencie państwo Izrael stworzyło takie warunki podatkowe i inne mechanizmy, że Izraelczykom po prostu opłacało się przenieść je do Izraela. A diaspora polska… ma potencjał.

    Jeśli chodzi o Polonię w Stanach Zjednoczonych bardzo ważne jest, żeby państwo polskie (rząd) mógł być animatorem integracji Polonii Gospodarczej. Trzeba spróbować dokonać podobnych transferów czy to wiedzy, czy technologii, to Polski. Z różnych powodów środowisko gospodarcze w Stanach Zjednoczonych (i nie tylko tam) nie jest wystarczająco dobrze zorganizowane.  To można i trzeba zmienić! 

    Rozwiązaniem tej sytuacji, jest stworzenie Instytutu: think tanku, który zajmowałby się między innymi Polonią Gospodarczą: identyfikował, gdzie mamy jakie osoby, organizacje, możliwości, zasoby. Sprawa dotyczy nie milionów, a setek, dziesiątek osób i firm, które mają na tyle ważną wiedzę i potencjał, że warto  zaprosić je do współpracy z Instytutem. Trzeba aby Instytut wypracował plan i mapę drogową działań. W sferze legislacji jest potrzeba używania sformułowania pojęcia Polonii Gospodarczej w ogóle.

    Gdyby powstało Ministerstwo do spraw Polonii i Polaków za granicą  (ze szczególnym uwzględnieniem Polonii Gospodarczej), mogłoby wprowadzić plan Instytutu w życie oraz wspomagać się jego zdolnościami analitycznymi do zastosowań bieżących.

    Działanie w trójkącie: Instytut – Ministerstwo – Polska Agencja Prasowa (PAP) znacząco wpłynęłoby na celowość i skuteczność polityki informacyjnej Państwa Polskiego w obu kierunkach. Dzisiaj Polonia i Polacy za granicą mają do dyspozycji niepełny, a nawet fałszywy przekaz informacyjny.

    Klasycznym elementem budowania relacji i wymiany informacji między Polonią a przedsiębiorstwami Polskimi i Polską są targi, giełdy kooperacyjne czy kongresy. Powinniśmy stworzyć targi dla Trójmorza: do Polonii Gospodarczej możemy zaliczyć naukowców i menedżerów wysokiego szczebla w różnych firmach czy spółkach globalnych, które mamy na całym świecie. Jest ważne, aby utrzymywać i nawiązywać kontakt z kadrami wyższego szczebla za granicą. 

    Jak postąpiły takie duże firmy jak chiński Haier czy indyjska Tata? Z sukcesem zastosowały marketing etniczny. Jest to przykład dla polskich firm, których strategie marketingowe powinny to uwzględnić – jak wykorzystać tak dużą liczbę mieszkańców na terenie np. USA  – jest to możliwe! 

    Przyszły kształt Instytutu i działań Ministerstwa zostanie sprecyzowany  na Światowym Forum Polonii Gospodarczej w roku 2023. Potencjał sprawczy tego „tygla”, jest nie do przecenienia, a w ramach Kongresu 590 – jego 7 edycji w Rzeszowie – pierwszego dnia (17.11.2022) o 14:00 na Scenie Głównej odbędzie się panel: Czy Polonia Gospodarcza może być kołem zamachowym rozwoju gospodarczego Polski i współpracy państw regionów Trójmorza?

    Do dyskusji chcemy zaprosić Polonię Gospodarczą Trójmorza, jak i Polonię z innych kontynentów. Celem panelu jest stworzenie inicjatyw i propozycji skierowanych do polskiego rządu, które uwypuklą znaczenie Polaków zamieszkałych za granicą dla Polski i Trójmorza. Chcemy od firm z Polski usłyszeć, jakie mają oczekiwania wobec Polonii Gospodarczej, czy dostrzegają wagę marketingu etnicznego? Razem kreujmy markę made in Poland! Nasze wnioski, propozycje niech będą zalążkiem tematów i treści paneli, jakie chcielibyśmy usłyszeć na Światowym Forum Polonii Gospodarczej. Stwórzmy je wspólnie! Wojna na Ukrainie nakazuje nam szybciej podejmować decyzje. Natychmiastowe wzmocnienie kontaktów Polonii Gospodarczej z Macierzą jest Polską Racją Stanu i nie może być tylko przedmiotem dyskusji, lecz musi być przedmiotem konkretnych działań.

    Teraz jest ten moment, teraz jest czas na zmiany!

    Link do wydarzenia w Rzeszowie w ramach Kongresu 590:

    Zapis wideo przemówienia Piotra Winiarskiego prezesa stowarzyszenia Poland Business Center World (Kongres 590 – 23.06.2022): 

    https://str17.infomaniak.ch/dl/a2513df18e44670b0f8219a0edba1bfc/63749a59/winiarskialina_vod/a/7/winiarskikongres590-poloniagospodarczakolemzamachowymrozwojupolskiitrojmorza.51503.322.mp4

    Strona Stowarzyszenia PBCW: https://polandbusinesscenter.world/

    Kod QR do pełnego tekstu przemówienia:

    autor: Piotr Winiarski

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Nieznana historia warszawskiej Pragi

    Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

    Zobacz także

    Skip to content