WIĘCEJ

  Australia – Charytatywny bankiet ku czci śp. Zdzisława Derwińskiego

  Warto przeczytać

  Polska360.org
  Polska360.org
  Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

  W niedzielę 2 października 2022 r. społeczność polonijna z Wiktorii oraz przedstawiciele Polonii z innych australijskich stanów spotkali się na charytatywnym bankiecie ku czci śp. Zdzisława A. Derwińskiego. Memoriał odbył się w pierwszą rocznicę śmierci założyciela i wieloletniego prezesa Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej. Organizatorami wydarzenia było muzeum, Klub Polski w Albion i rodzina Derwińskich.

  W siedzibie Klubu Polskiego w Albion zgromadziło się blisko 170 gości pragnących oddać hołd śp. dr. Zdzisławowi Derwińskiemu oraz wesprzeć dzieło budowy nowego budynku dla muzeum i Tygodnika Polskiego, które w zeszłym roku zostały zmuszone do opuszczenia pomieszczeń w Domu Polskim „Millenium” w Footscray.

  Wydarzenie swoim udziałem zaszczycili posłanka Hon Natalie Suleyman MP, Honorowy Konsul Generalny RP w Melbourne Andrzej Soszyński wraz z małżonką Urszulą, Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej Małgorzata Kwiatkowska, Prezes Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii Elżbieta Dziedzic i Prezes Klubu Polskiego w Albion a zarazem gospodarz wydarzenia Jan Kutypa. W bankiecie wzięli udział członkowie organizacji polonijnych, szkół polskich i klubów polskiego seniora.

  Sylwia Rzedzian, prowadząca i Jerzy Krysiak, jako współorganizator wydarzenia odpowiedzialny za część artystyczną, powitali zebranych gości.

  Po słowach wprowadzenia Sylwii, głos zabrała Małgorzata Kwiatkowska, prezes Rady Naczelnej, która wspomniała postać dr. Derwińskiego. Powiedziała, że Polonia australijska powinna doceniać wartość zbiorów powierzonych muzeum oraz wspólnie wesprzeć działalność tej historyczno-kulturalnej instytucji.

  Następnie na ekranie zostały wyświetlone listy kondolencyjne od byłego Ambasadora RP w Australii Michała Kołodziejskiego, Konsul Generalnej RP w Sydney Moniki Kończyk i Prezes Rady Naczelnej Małgorzaty Kwiatkowskiej.

  Lucyna Artymiuk, prezes Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej, opowiedziała o aktualnych planach związanych z projektowaniem budynku i pozyskiwaniem funduszy na realizację przedsięwzięcia. Zachęcała do wsparcia inicjatywy budowy siedziby MAPA, dokumentującego i archiwizującego historię Polonii australijskiej. Miejsca pielęgnującego historię i przekazującego ją przyszłym pokoleniom Polaków mieszkającym w Australii.

  Uroczystość uświetnili swoimi występami Stanisław Jakubicki, Ania Cietrzewska, Sylwia Styczeń, John (Janek) Kalkbrenner i Irek Kurasik, który akompaniował również artystom na gitarze. Goście Klubu Polskiego w Albion mogli wysłuchać utworów specjalnie dedykowanych śp. Zdzisławowi, takich jak: „Modlitwa” Bułata Okudżawy, „Tylko we Lwowie”, „Przyjdź jak deszcz”, „Biały krzyż” Czerwonych Gitar, „Hallelujah”, „Rzeka marzeń” Beaty Kozidrak czy też „Fields of Gold” Evy Cassidy. John Kalkbrenner zaprezentował własny repertuar.

  W części artystycznej wystąpił także melbourneński Zespół Wokalno-Taneczny „Łowicz”, który zaprezentował tańce wielkopolskie z regionu miasta Szamotuły.

  Czterodaniowe menu przygotowała i podała kuchnia Klubu Polskiego w Albion.

  Wielu gości wzięło udział w cichej aukcji i loterii fantowej, z których dochód zostanie przekazany na potrzeby muzeum. Klub Polski w Albion zdecydował się przekazać muzeum 50% dochodu uzyskanego z zakupu wejściówek na tę uroczystość.

  O muzeum

  Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej to ogólnoaustralijska organizacja archiwizująca materiały i dokumenty dotyczące życia polonijnego oraz popularyzująca historię Polski wśród Polaków i Australijczyków.

  Muzeum od lat boryka się z problemem braku odpowiedniego miejsca do przechowywania i ekspozycji swoich zbiorów oraz warunków do pracy dla swojego zespołu. Tymczasową siedzibą muzeum jest Klub Polski w Albion.

  Wielkim marzeniem zespołu muzeum jest możliwość przechowywania zbiorów w odpowiednich, bezpiecznych warunkach lokalowych umożliwiających równocześnie prace inwentaryzacyjne i archiwizacyjne oraz ekspozycję zbiorów i prowadzenie działalności edukacyjnej.

  Aby marzenie to mogło zostać zrealizowane potrzebne są fundusze. Muzeum jako organizacja pożytku publicznego nie dysponuje stałym dochodem ani oszczędnościami. Otrzymane granty nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb tej organizacji. Wsparcie prywatnych darczyńców jest niezwykle potrzebne.

  Wszyscy członkowie polskiej społeczności, pragnący wesprzeć Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej, mogą dokonać darowizny. Poniżej podajemy dane konta specjalnie utworzonego Funduszu Budowlanego:

  PMAA Building Fund Account
  Nazwa banku: Commonwealth Bank of Australia
  BSB 063-168
  Account no: 1118 6401
  SWIFT: CTBAAU2S

  Przypominamy, że wszystkie darowizny można na terenie Australii odliczyć od podatku.

  Autor: Justyna Tarnowska

  Zdjęcie tytułowe: goście bankietu–memoriału ku czci śp. dr. Zdzisława Derwińskiego. Klub Polski w Albion, 2.10.2022 (fot. A. Zamecznik)

  Autorką wszystkich zdjęć (za wyjątkiem zdjęcia portretu dr. Derwińskiego i zdjęcia Jerzego Krysiaka i Sylwii Rzedzian) jest Anna Zamecznik.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Nieznana historia warszawskiej Pragi

  Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

  Zobacz także

  Skip to content