WIĘCEJ

    V Światowe Forum Mediów Polonijnych 2022

    Warto przeczytać

    Polska360.org
    Polska360.org
    Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

    24 października 2022 r. odbyło się V Światowe Forum Mediów Polonijnych w Lublinie w formie hybrydowej. Część prelegentów i uczestników była w studiu na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej, część podłączona online.

    Tegoroczne Forum było dziewiątym z kolei, poprzednie cztery spotkania odbywały się jako Europejskie Fora Mediów Polonijnych, a w 2018 roku Forum przyjęło po raz pierwszy formułę spotkania światowego.

    Organizatorami Forum było Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych i Zrzeszenie Organizacji  Polonijnych w Szwecji reprezentowane przez prezes Teresę Sygnarek oraz Europejska Unia Wspólnot Polonijnych reprezentowana przez prezydenta Tadeusza Pilata.

    Partnerami Forum byli: Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej, Fundacja Bona Notitia, Grupa Tipmedia i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Patronat honorowy objęło Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej, a patronat medialny Polska Agencja Informacyjna.

    W tegorocznym Forum udział wzięło 89 osób z krajów europejskich oraz USA i Australii.

    Tematem Forum było „Media w sytuacjach kryzysowych”, a prelekcje wygłosili wykładowcy z Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

    O doświadczeniach mediów polonijnych mówili dziennikarze z Ukrainy, Białorusi, Rosji i USA.

    Swoje wystąpienie miał także nasz redakcyjny kolega – Łukasz Budzyński, który opowiedział zebranym o doświadczeniach naszego portalu i Fundacji Polska360 w upowszechnianiu wiedzy o dorobku Polonii poprzez Internet.

    Media polonijne w Europie i na świecie są ściśle związane z realizacją priorytetów polityki polonijnej władz polskich, spełniają ważną rolę poprzez promowanie języka polskiego oraz służą integracji środowisk polonijnych i przybliżają je do Kraju. Dla mediów polonijnych ważne jest posiadanie stałej, wspólnej platformy spotkań, którą zapewniają im organizowane corocznie Fora Mediów, oraz założone w 2019 roku z inicjatywy uczestników Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych, zrzeszające dziennikarzy, redaktorów, fotoreporterów i niezależnych dziennikarzy pracujących dla mediów polonijnych.

    Uczestnicy przyjęli odezwę w sprawie Andrzeja Poczobuta i rezolucję w sprawie Białorusi, Ukrainy i Litwy oraz zgłosili wniosek o kontynuowanie Forów Mediów Polonijnych w formie stacjonarnych spotkań, tak jak to miało miejsce w latach 2014 – 2019.

    Poniżej przedstawiamy oba przyjęte przez uczestników Forum rezolucje i zachęcamy do ich rozpowszechniania.

    Redakcja portalu Polska360.org dziękuje organizatorom za możliwość udziału członków naszej redakcji w Forum oraz transmisji live obrad.

    Redakcja Polska360.org

    Źródło: materiały organizatora

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Nieznana historia warszawskiej Pragi

    Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

    Zobacz także

    Skip to content