niedziela, 27 listopada, 2022
WIĘCEJ

  V Światowe Forum Mediów Polonijnych 2022

  Warto przeczytać

  Karta pobytu na terenie Polski. Decyzja negatywna – jak się skutecznie odwołać?

  Dotykając tematu legalizacji, mówimy przede wszystkim o dokumentach potwierdzających prawo do pobytu długoterminowego na terytorium państwa osoby...

  „Odrzucenie spadku z Polski przez spadkobiercę zamieszkałego za granicą”

  Główną przyczyną odrzucenia spadku przez spadkobiercę jest chęć uniknięcia obciążenia długami spadkowymi lub przekazania spadku dalszym spadkobiercom....

  Znani, nieznani? Krótka historia Polaków, którzy podbili świat

  Burzliwa historia naszego kraju na przestrzeni ostatnich wieków, poza wieloma następstwami politycznymi, geograficznymi, czy gospodarczymi, zawsze generowała...
  Polska360.org
  Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

  24 października 2022 r. odbyło się V Światowe Forum Mediów Polonijnych w Lublinie w formie hybrydowej. Część prelegentów i uczestników była w studiu na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej, część podłączona online.

  Tegoroczne Forum było dziewiątym z kolei, poprzednie cztery spotkania odbywały się jako Europejskie Fora Mediów Polonijnych, a w 2018 roku Forum przyjęło po raz pierwszy formułę spotkania światowego.

  Organizatorami Forum było Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych i Zrzeszenie Organizacji  Polonijnych w Szwecji reprezentowane przez prezes Teresę Sygnarek oraz Europejska Unia Wspólnot Polonijnych reprezentowana przez prezydenta Tadeusza Pilata.

  Partnerami Forum byli: Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej, Fundacja Bona Notitia, Grupa Tipmedia i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Patronat honorowy objęło Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej, a patronat medialny Polska Agencja Informacyjna.

  W tegorocznym Forum udział wzięło 89 osób z krajów europejskich oraz USA i Australii.

  Tematem Forum było „Media w sytuacjach kryzysowych”, a prelekcje wygłosili wykładowcy z Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

  O doświadczeniach mediów polonijnych mówili dziennikarze z Ukrainy, Białorusi, Rosji i USA.

  Swoje wystąpienie miał także nasz redakcyjny kolega – Łukasz Budzyński, który opowiedział zebranym o doświadczeniach naszego portalu i Fundacji Polska360 w upowszechnianiu wiedzy o dorobku Polonii poprzez Internet.

  Media polonijne w Europie i na świecie są ściśle związane z realizacją priorytetów polityki polonijnej władz polskich, spełniają ważną rolę poprzez promowanie języka polskiego oraz służą integracji środowisk polonijnych i przybliżają je do Kraju. Dla mediów polonijnych ważne jest posiadanie stałej, wspólnej platformy spotkań, którą zapewniają im organizowane corocznie Fora Mediów, oraz założone w 2019 roku z inicjatywy uczestników Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych, zrzeszające dziennikarzy, redaktorów, fotoreporterów i niezależnych dziennikarzy pracujących dla mediów polonijnych.

  Uczestnicy przyjęli odezwę w sprawie Andrzeja Poczobuta i rezolucję w sprawie Białorusi, Ukrainy i Litwy oraz zgłosili wniosek o kontynuowanie Forów Mediów Polonijnych w formie stacjonarnych spotkań, tak jak to miało miejsce w latach 2014 – 2019.

  Poniżej przedstawiamy oba przyjęte przez uczestników Forum rezolucje i zachęcamy do ich rozpowszechniania.

  Redakcja portalu Polska360.org dziękuje organizatorom za możliwość udziału członków naszej redakcji w Forum oraz transmisji live obrad.

  Redakcja Polska360.org

  Źródło: materiały organizatora

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Legendarne polskie marki – część II

  W drugim odcinku naszej opowieści o legendarnych polskich markach zabiorę Państwa w krótką podróż po szeroko rozumianej...

  Powrócili do Ojczyzny – Prezydenci RP na Uchodźstwie

  W dniu 12 listopada 2022 r. przybyły do Polski z inicjatywy najwyższych władz państwowych doczesne szczątki trzech Prezydentów RP na Uchodźstwie –...

  Polonia sobie, Macierz sobie – żyjemy w bardzo ważnych czasach… czas na zmiany!

  Żyjemy w bardzo ważnych czasach, które prawdopodobnie przesuną Polskę w całkiem inne położenie geopolityczne, strategiczne i gospodarcze. Ważnym elementem jest aby połączyć Polonię Gospodarczą z Polską dla sukcesu Kraju i całego regionu.

  Wybitna badaczka Peru Maria Rostworowska uhonorowana

  Decyzją władz Banku Centralnego Peru – Banco Central de Reserva del Peru w bieżącym roku do obiegu trafił w tym kraju nowy...

  Koncert w Brukseli z okazji Święta Niepodległości 2022

  W dniu 13 listopada 2022 r. o godzinie 18:30 w kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli (Pl. de la Chapelle...

  Zobacz także