WIĘCEJ

  Polskie zespoły z Ukrainy – pasja i tradycja

  Warto przeczytać

  Polska360.org
  Polska360.org
  Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

  8.12.2021 r. o godz. 18.00 czasu polskiego portal Polska360.org zrealizował webinar poświęcony polskim zespołom muzycznym na Ukrainie, uczestnikom IV Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość”, który odbył się w listopadzie 2021 r. Naszymi gośćmi byli : Pani Walentyna Kibitlewska – pianistka „Trio instrumentalnego „Renesans”” z miasta Bar oraz Pan Jan Krasowski – kierownik artystyczny Chóru im. Juliusza Zarębskiego z Żytomierza. O historii swoich zespołów, ich działalności artystycznej i pielęgnowaniu polskich tradycji opowiedzieli w trakcie naszego spotkania. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia!

  Goście :

  Walentyna Kibitlewska – mieszka w Barze na Ukrainie, jest pianistką, członkiem polskiego zespołu „Trio Instrumentalne “Renesans”, zalożonego w 2016 r. z inicjatywy Dyrektor Domu Polskiego w Barze – Pani Małgorzaty Miedwiediewej. W skład zespołu wchodzą : Janina Wychowaniec (skrzypce), Oksana Kocurak (skrzypce), Walentyna Kibitlewska (fortepian). Zespół prowadzi aktywną działalność artystyczną na terenie Polski i Ukrainy, biorąc udział w różnych projektach historyczno- kulturalnych, festiwalach, wieczorach poetyckich związanych z działalnością wybitnych Polaków działających m.in. na Podolu. Zespół miał zaszczyt występować we Wrocławiu, Sycowie, Pułtusku, Kudowie Zdrój, Dusznikach Zdrój w słynnym Dworku Chopina, a w listopadzie tego roku na IV Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość”. Repertuar zespołu obejmuje utwory od klasyki do jazzu.

  Jan Krasowski – wychowawca młodzieży, chórmistrz, kompozytor i aranżer. Od 1997 roku prowadzi w Żytomierzu (Ukraina) Chór imienia Juliusza Zarębskiego. W 2005 roku ukazało się wydanie nutowe „Polskie pieśni popularne w opracowaniu Jana Krasowskiego z repertuaru chóru imienia Juliusza Zarębskiego”. W roku 2006 oraz 2008 pan Krasowski był współorganizatorem szkoleń dla dyrygentów chórów polonijnych Łuckiego Okręgu Konsularnego. W ramach I Krajowego Konkursu Zespołów kameralnych im. I.J. Paderewskiego otrzymał Nagrodę specjalną Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych za najlepszą aranżację utworu wokalnego I. J. Paderewskiego. Wielokrotnie nagradzany za dokonania na rzecz popularyzacji kultury polskiej na Ukrainie oraz za zaangażowanie i działalność na rzecz Polaków zamieszkałych w obwodzie żytomierskim. W 2008 roku Pan Krasowski otrzymał odznakę „Polak Roku Żytomierszczyzny 2007. Działacz Kultury”, w 2009 – odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”, a w 2019 roku – Brązowy medal Wspólnoty Polskiej.

  Prowadzący : Aneta Hoffmann – redaktor naczelna portalu Polska360.org

  Portal Polska360.org – dla i o Polonii i Polakach za granicą – www.polska360.org

  https://www.facebook.com/Polska360.org

  Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

  Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  spot_img

  Najnowsze

  00:15:47

  Najnowsza historia polskiej branży cukrowniczej – 2

  Serdecznie zapraszamy na kolejny odcinek programu o najnowszej historii polskiego cukrownictwa. Jego gościem będzie Pan Stanisław Lubaś - przewodniczący...

  Zobacz także

  Skip to content