WIĘCEJ

  Noc Muzeów 2021 – dlaczego potrzebne są muzea?

  Warto przeczytać

  Polska360.org
  Polska360.org
  Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

  Od 2003 roku w maju organizowane jest w Polsce wydarzenie “Noc Muzeów”. Akcja polega na otwarciu przestrzeni muzealnych w godzinach wieczornych i nocnych oraz przygotowaniu specjalnej oferty dla odwiedzających. Wydarzenie ma za zadanie promować polską kulturę i tradycję, zachęcać do odwiedzania wyjątkowych miejsc jakimi są muzea. Atrakcyjna forma „Nocy Muzeów”, bezpłatny wstęp do nich oraz towarzyszące im atrakcje dla wielu osób, także całych rodzin, to niepowtarzalna okazja zetknięcia się z muzeami, odkrycia ich bogatej oferty. Dla wielu osób, Noc Muzeów to jedna z niewielu okazji na zapoznanie się z eksponatami zgromadzonymi w muzeach.

  Zapraszamy Państwa serdecznie do obejrzenia webinaru Polska360.org „Noc Muzeów 2021 – dlaczego potrzebne są muzea”, jakimi został wyemitowany na portalu w dniu 15.05.21 r. o godz. 18.00. Gośćmi Anety Hoffmann były osoby na co dzień pracujące w muzeach i przybliżające odwiedzającym część ważnej polskiej historii – tej w skali lokalnej i tej poza granicami Kraju – Pani Stella Tarnogrodzka z Muzeum Pamięci 2 Korpusu na Monte Cassino oraz dr Marek Sobisz – kustosz klasztoru i Ekspozycji Muzealnej “Węgrów – miasto wielu kultur i religii” w Węgrowie. Podzielili się oni swoimi spostrzeżeniami, a także opowiedzieli czy warto w miejscu, gdzie mieszkamy, zorganizować przestrzeń, która będzie pokazywała to z czego możemy być dumni lub daleko od Polski przybliżyć polską historię także cudzoziemcom. Zapraszamy serdecznie Wszystkich Państwa do obejrzenia tego webinaru z dnia „Nocy Muzeów 2021”! Niech to będzie Wasze wspomnienie tego dnia lub oczekiwanie na „Noc Muzeów 2022” !

  Gośćmi webinaru byli :

  Stella Tarnogrodzka – absolwentka Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2006 roku mieszka we Włoszech i od kilku lat jest asystentem i przewodnikiem osób odwiedzających Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino i Muzeum „Memoriale” Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego we Włoszech, upowszechniając na co dzień dramatyczną i mało znaną, szczególnie Włochom ale także osobom innych narodowości, odyseję żołnierzy polskich, którzy „Za wolność naszą i waszą” stoczyli jedną z najzacieklejszych i najkrwawszych bitew II wojny światowej. Jej pracę wzbogacają także liczne eskapady z różnymi grupami zainteresowanych historią wojny i bitwy o Monte Cassino na pole bitwy i do polskich pomników usytuowanych w kilku strategicznych miejscach masywu górskiego Monte Cassino. Wcześniej Stella Tarnogrodzka była również przewodnikiem w Muzeum Bitwy o Monte Cassino „Historiale” w miejscowości Cassino, ilustrując zwiedzającym taktykę i przebieg czterech faz bitwy o Monte Cassino trwających od stycznia do maja 1944 roku, a także całej Kampanii Włoskiej. Przez wiele lat była członkiem Stowarzyszenia „Polonia” działającego na terytorium regionu Emilia Romagna we Włoszech, które promuje historię, tradycje i kulturę naszej Ojczyzny oraz organizuje wiele działań na rzecz integracji pomiędzy Polską a Włochami.

  dr Marek Sobisz – kustosz klasztoru i Ekspozycji Muzealnej “Węgrów – miasto wielu kultur i religii”. Prowadzi i realizuje szereg projektów związanych z rewitalizacją dawnego klasztoru, jak również animacji kulturalnej oraz projekty międzynarodowe. Autor książki oraz kilkunastu artykułów naukowych w recenzowanych czasopismach oraz redaktor kilku publikacji naukowych. Prelegent na konferencjach naukowych o zasięgu międzynarodowym i krajowym. Organizatorem konferencji naukowych i popularno – naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Koordynator wielu projektów z zakresu kultury, edukacji oraz renowacji zabytków. koordynator i twórca utworzenia nowoczesnej, multimedialnej Ekspozycji Muzealnej w podziemiach zabytkowego klasztoru, pn. „Węgrów – miasto wielu kultur i religii”.. Członek Międzynarodowego Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego (od 2013 r.). W 2011 roku z rąk bpa Antoniego Dydycza otrzymał Medal Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej za zasługi dla diecezji. W 2013 roku otrzymał medal Mater Verbi Tygodnika Katolickiego Niedziela. W 2018 r. odznaczony złotą odznaką „Opieka nad Zabytkiem” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2019 r. odznaczony Kresowym Krzyżem Pamięci za zasługi na rzecz działalności i pamięci o Kresach Wschodnich. W 2019 roku odznaczony medalem „Za zasługi dla Węgrowa”. Wykładowca Katolickiej Nauki Społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2018 r.).

  prowadząca : Aneta Hoffmann – redaktor naczelna portalu Polska360.org

  Portal Polska360.org – dla i o Polonii i Polakach za granicą
  https://polska360.org/
  https://www.facebook.com/Polska360.org

  Projekt dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

  Publikacja wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  spot_img

  Najnowsze

  00:15:47

  Najnowsza historia polskiej branży cukrowniczej – 2

  Serdecznie zapraszamy na kolejny odcinek programu o najnowszej historii polskiego cukrownictwa. Jego gościem będzie Pan Stanisław Lubaś - przewodniczący...

  Zobacz także

  Skip to content