WIĘCEJ

    Ludwisarstwo – zapomniane rzemiosło

    Warto przeczytać

    Polska360.org
    Polska360.org
    Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

    Polska360.org zaprasza do obejrzenia webinaru wyemitowanego w dniu 28.12.2021 r. o godz. 19.00 czasu polskiego „Ludwisarstwo – zapomniane rzemiosło”. Podczas spotkania opowiemy o jednym z wyjątkowych zawodów, odkryjemy nieznane dotychczas historie związane z powstawaniem dzwonów w Węgrowie, które były robione na zamówienie do wielu miejsc na świecie. W przypadku rzemiosła ludwisarskiego na początku lat dwudziestych XIX w. przybyli/przybywali na ten teren rzemieślnicy pochodzenia szlacheckiego, należący do rodzin Rymaszewskich, Dorożyńskich i Włodkowskich. Przedstawiciele tych rodzin wywodzili się z Różany na obecnej Białorusi, gdzie wcześniej prawdopodobnie już od IV ćwierci XVIII wieku trudnili się ludwisarstwem. Początkowo odlewając swe wytwory w Białej, Żeleźnikach i innych miejscach zamówień poszczególnych instrumentów, z czasem osiedli w Węgrowie, gdzie powstał dość prężny lokalny ośrodek odlewania dzwonów. Obecnie znamy kilkunastu przedstawicieli tej dziedziny rzemiosła związanych z Węgrowem. Oprócz wyżej wymienionych byli to czynni do lat 60 XX wieku Uciechowscy, Wojtkowscy oraz Kruszewscy działający do dnia dzisiejszego. Niewiele wiemy o warsztatach Bręgoszów, Dobrzyńskich, Skrzeczkowskich. Pokolenia ludwisarzy odlały w Węgrowie lub jego okolicach kilka tysięcy dzwonów, z których znaczna część została zniszczona w trakcie wojen światowych, a także niestety została przelana jako „mało zabytkowe” w ostatnich dziesięcioleciach. Ten lokalny ośrodek tworzony był przez zazwyczaj niewielkie kilkuosobowe zakłady. Poza odlewniami często w proces tworzenia instrumentów włączali się miejscowi stolarze, ślusarze, mechanicy, kowale i rymarze. Ośrodek ten obsługiwał w XIX w. obszar Królestwa Polskiego i guberni zachodnich Cesarstwa Rosyjskiego. W XX wieku realizowano w Węgrowie zamówienia dla całego obszaru w granicach państwa polskiego. Obecnie dzięki odlewni rodziny Kruszewskich instrumenty z Węgrowa słychać niemal na całym świecie. Gościem dr Marka Sobisza był Piotr Jamski. Zapraszamy serdecznie na tę ciekawą podróż w czasie !

    Gość :

    Piotr Jamski – pracownik Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jako historyk sztuki zajmuje się sztuka europejską XVII wieku ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związków włosko-polskich dotyczących architektury i rzeźby tego czasu. W polu jego zainteresowań badawczych i dokumentacyjnych jest także dziedzictwo kulturowe na wschodnich ziemiach obecnej i dawnej Rzeczypospolitej, a także dzieje dokumentacji dziedzictwa materialnego oraz historia ochrony zabytków na ziemiach polskich. Prowadzi badania w ramach Corpus Campanarum Poloniae funkcjonującego w IS PAN.

    Prowadzący : dr Marek Sobisz – ekspert portalu Polska360.org

    Portal Polska360.org – dla i o Polonii i Polakach za granicą – www.polska360.org

    https://www.facebook.com/Polska360.org

    Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

    Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    spot_img

    Najnowsze

    00:21:17

    Jesienny Festyn Polonijny – Zabawa bez granic

    Zapraszamy na rozmowę Panią Małgorzatą Kohn, Wiceprzewodnicząca Polskiej Rady Związku Krajowego w Berlinie, która opowie o planowanym na 10...

    Zobacz także

    Skip to content