WIĘCEJ

  Ludwisarstwo – zapomniane rzemiosło

  Warto przeczytać

  Polska360.org
  Polska360.org
  Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

  Polska360.org zaprasza do obejrzenia webinaru wyemitowanego w dniu 28.12.2021 r. o godz. 19.00 czasu polskiego „Ludwisarstwo – zapomniane rzemiosło”. Podczas spotkania opowiemy o jednym z wyjątkowych zawodów, odkryjemy nieznane dotychczas historie związane z powstawaniem dzwonów w Węgrowie, które były robione na zamówienie do wielu miejsc na świecie. W przypadku rzemiosła ludwisarskiego na początku lat dwudziestych XIX w. przybyli/przybywali na ten teren rzemieślnicy pochodzenia szlacheckiego, należący do rodzin Rymaszewskich, Dorożyńskich i Włodkowskich. Przedstawiciele tych rodzin wywodzili się z Różany na obecnej Białorusi, gdzie wcześniej prawdopodobnie już od IV ćwierci XVIII wieku trudnili się ludwisarstwem. Początkowo odlewając swe wytwory w Białej, Żeleźnikach i innych miejscach zamówień poszczególnych instrumentów, z czasem osiedli w Węgrowie, gdzie powstał dość prężny lokalny ośrodek odlewania dzwonów. Obecnie znamy kilkunastu przedstawicieli tej dziedziny rzemiosła związanych z Węgrowem. Oprócz wyżej wymienionych byli to czynni do lat 60 XX wieku Uciechowscy, Wojtkowscy oraz Kruszewscy działający do dnia dzisiejszego. Niewiele wiemy o warsztatach Bręgoszów, Dobrzyńskich, Skrzeczkowskich. Pokolenia ludwisarzy odlały w Węgrowie lub jego okolicach kilka tysięcy dzwonów, z których znaczna część została zniszczona w trakcie wojen światowych, a także niestety została przelana jako „mało zabytkowe” w ostatnich dziesięcioleciach. Ten lokalny ośrodek tworzony był przez zazwyczaj niewielkie kilkuosobowe zakłady. Poza odlewniami często w proces tworzenia instrumentów włączali się miejscowi stolarze, ślusarze, mechanicy, kowale i rymarze. Ośrodek ten obsługiwał w XIX w. obszar Królestwa Polskiego i guberni zachodnich Cesarstwa Rosyjskiego. W XX wieku realizowano w Węgrowie zamówienia dla całego obszaru w granicach państwa polskiego. Obecnie dzięki odlewni rodziny Kruszewskich instrumenty z Węgrowa słychać niemal na całym świecie. Gościem dr Marka Sobisza był Piotr Jamski. Zapraszamy serdecznie na tę ciekawą podróż w czasie !

  Gość :

  Piotr Jamski – pracownik Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jako historyk sztuki zajmuje się sztuka europejską XVII wieku ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związków włosko-polskich dotyczących architektury i rzeźby tego czasu. W polu jego zainteresowań badawczych i dokumentacyjnych jest także dziedzictwo kulturowe na wschodnich ziemiach obecnej i dawnej Rzeczypospolitej, a także dzieje dokumentacji dziedzictwa materialnego oraz historia ochrony zabytków na ziemiach polskich. Prowadzi badania w ramach Corpus Campanarum Poloniae funkcjonującego w IS PAN.

  Prowadzący : dr Marek Sobisz – ekspert portalu Polska360.org

  Portal Polska360.org – dla i o Polonii i Polakach za granicą – www.polska360.org

  https://www.facebook.com/Polska360.org

  Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

  Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  spot_img

  Najnowsze

  00:15:47

  Najnowsza historia polskiej branży cukrowniczej – 2

  Serdecznie zapraszamy na kolejny odcinek programu o najnowszej historii polskiego cukrownictwa. Jego gościem będzie Pan Stanisław Lubaś - przewodniczący...

  Zobacz także

  Skip to content