WIĘCEJ

  Jasełka bożonarodzeniowe w Essendon, Australia

  Warto przeczytać

  Polska360.org
  Polska360.org
  Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

  Jak co roku polska szkoła w Essendon (10 km na północ od Melbourne) w Australii przygotowała piękne jasełka. Tegoroczne były szczególnie wyjątkowe, bo bardzo patriotyczne, z udziałem ważnych postaci z naszej polskiej historii. Odbyły się one  11 grudnia 2022 roku.

  Jasełka rozpoczęły nasze najmłodsze dzieci, z klasy przedszkolnej, pytaniami o znaczeniu naszych tradycji świątecznych, na które mali aniołowie mądrze i piękną polszczyzną im odpowiadali. Wspólnie pięknie zaśpiewali piosenkę „Przychodzimy do stajenki Panu kolędować” i wrócili na widownię.

  W tym czasie na scenie pojawili się zmęczeni pasterze, którzy zaczęli głośno chrapać. Jak obudziła ich łuna światła, ze strachem słuchali tłumaczeń aniołów i pośpieszyli oddać pokłon Dzieciątku. Widownia gromko dołączyła się do śpiewu naszych polskich kolęd.

  I tak doszliśmy do drugiego aktu, kiedy kurtyna otworzyła się i zobaczyliśmy stajenkę z Maryją (Magdą), Józefem (Damianem) stojącymi przed żłóbkiem, otoczonymi pięknie prezentującymi się aniołami. Niedługo potem zaczęli pojawiać się na scenie wielcy dostojnicy polscy – Dąbrówka (Alicja) z Mieszkiem (Antoś), którzy prosili o odwagę i pomoc w wytrwaniu w wierze chrześcijańskiej. Następnie Jadwiga (Aniela) i Jagiełło (Kamil) prosili o mądrość i cnoty w walce z trudnościami dla siebie, jak i dla wszystkich Polaków. Kopernik (Hubert) żalił się, że uczeni mu nie wierzą, a Sobieski (Albert) prosił, by Maryja wspierała naród tarczą chrześcijaństwa. W międzyczasie narrator (Matylda) tłumaczyła kontekst historyczny tych postaci i naszej Ojczyzny i jak to Polacy zanosili do Boga gorące błaganie o wolność.

  Na ostatnią scenę jasełek przedszkolaki wróciły na scenę razem ze swoimi rodzicami. Przedstawiły się indywidualnie. Odpowiedziały też Józefowi na kilka pytań takich jak: „A czy się mamy słuchacie?” – „Słuchamy, się słuchamy”.  Na koniec aniołkowie prosili o błogosławieństwo dla rodziców i dzieci oraz podsumowały przesłanie Dzieciątka i naukę jasełek – „serce…. serca szuka”. Końcowe piosenki „Józefie, stajenki nie szukaj” oraz „Za kolędę dziękujemy” pięknie zakończyły jasełka.

  I tak zakończyła się pierwsza część naszych uroczystości. W drugiej części pojawił się na scenie prawdziwy Święty Biskup Mikołaj i obdarował paczuszkami wszystkie dzieci obecne na sali.

  W trzeciej części nasza szkoła formalnie zakończyła rok szkolny 2022 rozdaniem wszystkim uczniom świadectw i nagród książkowych oraz podziękowaniem wszystkim tym, którzy naszą szkołę wspierają.

  Autor: Beata Rawdanowicz
  Koordynatorka Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej w Essendon

  Publikacja artykułu we współpracy z Portalem Polonii w Wiktorii

  źródło zdjęć: jezuici.org.au

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Nieznana historia warszawskiej Pragi

  Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

  Zobacz także

  Skip to content