WIĘCEJ

    “Zaszum nam Polsko” – relacja z koncertu

    Warto przeczytać

    Polska360.org
    Polska360.org
    Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

    23 lipca 2023 roku w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie odbył się koncert zatytułowany „Zaszum nam Polsko” zorganizowany przez Fundację Polska360. Partnerami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie, Fundacja Rzeczpospolitej Polonika, Fundacja Opieki i Jedności Kresowian. Partner medialny: Polska360 TV.

    Wydarzenie muzyczno-historyczne “Zaszum nam, Polsko” transmitowane było równocześnie online na stronie Facebook i Kanale YouTube Fundacji Polska360. Dzięki temu w koncercie udział mogła wziąć nieograniczona liczba widzów.

    Koncert poświęcony był mniej znanym bohaterom, dzięki którym Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość. W czasie widowiska zaprezentowane zostały sylwetki czterech postaci pochodzących z Mazowsza. Byli to:

    Antoni Ponikowski – urodzony w Siedlcach naukowiec, rektor Politechniki Warszawskiej, działacz niepodległościowy, polityk i jeden z pierwszych premierów II RP.

    Stefan Zdanowski – również urodzony w Siedlcach działacz niepodległościowy i społeczny, nauczyciel, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, podporucznik Wojska Polskiego, który poległ w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

    Stanisław Kakowski – urodzony we wsi Dzielin w powiecie przasnyskim uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, członek ZWZ-AK i podziemia antykomunistycznego, zginął z bronią w ręku w 1951 roku.

    Teresa Jadwiga Grodzińska – pochodząca z Jaszowic w powiecie radomskim niezwykle odważna sanitariuszka, która nie opuściła wycofujących się rannych polskich żołnierzy, przez co wpadła w ręce bolszewików i została brutalnie zamordowana.

    W czasie koncertu “Zaszum nam Polsko” na scenie wystąpił niezastąpiony bard Maciej Wróblewski. Artysta występ rozpoczął od średniowiecznej polskiej pieśni “Bogurodzicy”, a następnie zaprezentował repertuar swoich utworów patriotycznych. Nie zabrakło oczywiście tytułowej “Zaszum nam Polsko”.

    Żywimy nadzieję, że widowisko przypadło do gustu wszystkim widzom, zarówno tym zebranym w Centrum Dialogu Kultur Węgrowie, jak i tym, którzy śledzili koncert online. Jesteśmy przekonani, że koncert “Zaszum nam Polsko” nie tylko dostarczył Państwu wielu doznań artystycznych, ale był równocześnie cenną lekcją historii.

    Projekt został dofinansowany ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tego koncertu.

    Nagranie koncertu jest dostępne dla wszystkich chętnych na platformie YouTube pod linkiem:

    https://www.youtube.com/watch?v=_mC5ArHW9Ko oraz 
    facebook https://fb.watch/l_srbaMwIo/

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Nieznana historia warszawskiej Pragi

    Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

    Zobacz także

    Skip to content