WIĘCEJ

  Uroczystości w Lommel, Belgia ku czci żołnierzy gen. Maczka, 25.09.2022 r.

  Warto przeczytać

  Polska360.org
  Polska360.org
  Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

  Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę września, odbędą się uroczystości upamiętniające wyzwolenie Belgii przez żołnierzy generała Stanisława Maczka na polskim cmentarzu wojennym w Lommel w Limburgii (północno-wschodnia Belgia przy granicy z Holandią).

  Jesienią 78 lat temu 1 Dywizja Pancerna prowadzona przez generała Stanisława Maczka przeszła zwycięski marsz przez Belgię, wyzwalając kolejne miasta i miasteczka spod niemieckiej okupacji.

  Niestety wielu młodych Polaków oddało życie w walce – ciała 257 z nich spoczęły na polskim cmentarzu wojennym w Lommel. W celu uhonorowania ich poświęcenia i życia co roku belgijska Polonia przy udziale władz miasta Lommel zbiera się na cmentarzu, oddając cześć poległym i modląc się za pokój.

  W tym roku udział w uroczystościach 25 września 2022 r. wezmą Ambasador RP w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski oraz Burmistrz Miasta Lommel Bob Nijs, przedstawiciele wielu organizacji polonijnych, rodziny weteranów, uczniowie szkół polskich i polonijnych.

  Tegoroczne spotkanie w Lommel ma szczególny charakter z uwagi na obchody w Polsce i na całym świecie, gdzie żyją Polacy, 130 rocznicy urodzin trzech wybitnych polskich generałów frontów II wojny światowej: Władysława Andersa, Stanisława Maczka i Stanisława Sosabowskiego.

  W imieniu Ambasady RP w Brukseli redakcja Polska360.org serdecznie zapraszamy Polaków w Belgii i innych krajach, a także Państwa znajomych cudzoziemców, w tym mieszkańców Belgii, do dołączenia do tego wyjątkowego wydarzenia w Roku Trzech Generałów i lepszego poznania historii polskich żołnierzy w Belgii.

                  Program uroczystości:

  12:00 – Msza Święta za poległych żołnierzy

                  Sint-Pietersbanden Kerk, Kerkplein, 3920 Lommel

  13:15 – złożenie kwiatów przy pomniku ofiar I i II wojny światowej

  Kerkplein, 3920 Lommel

  14:00 – główna ceremonia na Polskim Cmentarzu Wojennym w Lommel

                  Luikersteenweg 3, 3920 Lommel

  Wydarzenie będzie prowadzone w językach polskim, niederlandzkim i angielskim.

  Oddajmy hołd polskim bohaterom. Przywróćmy ich zbiorowej, europejskiej pamięci !

  Redakcja portalu Polska360.org

  Źródło: materiały prasowe Ambasady RP w Brukseli

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Nieznana historia warszawskiej Pragi

  Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

  Zobacz także

  Skip to content