Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę września, odbędą się uroczystości upamiętniające wyzwolenie Belgii przez żołnierzy generała Stanisława Maczka na polskim cmentarzu wojennym w Lommel w Limburgii (północno-wschodnia Belgia przy granicy z Holandią).
Jesienią 78 lat temu 1 Dywizja Pancerna prowadzona przez generała Stanisława Maczka przeszła zwycięski marsz przez Belgię, wyzwalając kolejne miasta i miasteczka spod niemieckiej okupacji.
Niestety wielu młodych Polaków oddało życie w walce – ciała 257 z nich spoczęły na polskim cmentarzu wojennym w Lommel. W celu uhonorowania ich poświęcenia i życia co roku belgijska Polonia przy udziale władz miasta Lommel zbiera się na cmentarzu, oddając cześć poległym i modląc się za pokój.
W tym roku udział w uroczystościach 25 września 2022 r. wezmą Ambasador RP w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski oraz Burmistrz Miasta Lommel Bob Nijs, przedstawiciele wielu organizacji polonijnych, rodziny weteranów, uczniowie szkół polskich i polonijnych.
Tegoroczne spotkanie w Lommel ma szczególny charakter z uwagi na obchody w Polsce i na całym świecie, gdzie żyją Polacy, 130 rocznicy urodzin trzech wybitnych polskich generałów frontów II wojny światowej: Władysława Andersa, Stanisława Maczka i Stanisława Sosabowskiego.
W imieniu Ambasady RP w Brukseli redakcja Polska360.org serdecznie zapraszamy Polaków w Belgii i innych krajach, a także Państwa znajomych cudzoziemców, w tym mieszkańców Belgii, do dołączenia do tego wyjątkowego wydarzenia w Roku Trzech Generałów i lepszego poznania historii polskich żołnierzy w Belgii.
Program uroczystości:
12:00 – Msza Święta za poległych żołnierzy
Sint-Pietersbanden Kerk, Kerkplein, 3920 Lommel
13:15 – złożenie kwiatów przy pomniku ofiar I i II wojny światowej
Kerkplein, 3920 Lommel
14:00 – główna ceremonia na Polskim Cmentarzu Wojennym w Lommel
Luikersteenweg 3, 3920 Lommel
Wydarzenie będzie prowadzone w językach polskim, niederlandzkim i angielskim.
Oddajmy hołd polskim bohaterom. Przywróćmy ich zbiorowej, europejskiej pamięci !
Redakcja portalu Polska360.org
Źródło: materiały prasowe Ambasady RP w Brukseli