WIĘCEJ

    Stypendia Anders NAWA – studiuj w Polsce!

    Warto przeczytać

    Polska360.org
    Polska360.org
    Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

    Niemal 600 przyznanych stypendiów na studia I stopnia, jednolite studia magisterskie oraz studia II stopnia – tak w statystykach wyglądają wyniki programu stypendialnego dla Polonii im. gen. Władysława Andersa na rok akademicki 2022/23. W założeniu ma on przyciągać do Ojczyzny najzdolniejszą młodzież o polskich korzeniach z różnych zakątków świata. I niezmiennie się to udaje, o czym świadczy stale powiększająca się liczba państw, z których pochodzą stypendyści. Nie inaczej jest tym razem.

    Program stypendialny dla Polonii im. gen. Władysława Andersa umożliwia młodzieży polskiego pochodzenia i posiadaczom Karty Polaka kształcenie na polskich uczelniach w języku polskim. W tym roku na chętnych czekała nowość – w tegorocznym naborze grupa uprawnionych wnioskodawców została poszerzona.

    Poszerzamy grono odbiorców

    Dotychczas o stypendium na studia II stopnia starać się mogły tylko osoby posiadające udokumentowane polskie pochodzenie lub Kartę Polaka. Teraz ubiegać się o udział w programie mogą także młodzi ludzie, którzy posiadają polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju, które odbywały cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej oraz studiów I stopnia poza granicami Polski. Dotąd tę szansę mieli tylko starający się o studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie. Zmiany – zgodne z postulatami środowiska akademickiego i środowisk polonijnych – miały dać szansę jak najszerszej grupie młodych ludzi, którzy mają polskie korzenie.

    – Program im. gen. Władysława Andersa to szansa dla młodych ludzi z całego świata do poznania kraju swoich przodków, jego historii, kultury oraz języka. Budowanie tożsamości narodowej połączone jest z zachętą do odkrywania pasji, określenia ścieżki rozwoju zawodowego oraz prezentowania piękna nauki. W przyszłości nasi stypendyści będą nie tylko ambasadorami NAWA, ale przede wszystkim będą promować pozytywny wizerunek polskiego szkolnictwa wyższego za granicą – mówi dr Dawid Kostecki, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

    Stypendia na studia I stopnia w Polsce

    Program skierowany jest do Polonii na całym świecie i każdego roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W ramach naboru wniosków na studia I stopnia w Polsce w systemie teleinformatycznym NAWA złożono 1548 wniosków, spośród których 1041 wniosków na stypendium było poprawnych formalnie. 470 z nich uzyskało stypendia Dyrektora NAWA (na uczelniach publicznych w Polsce podległych Ministerstwu Edukacji i Nauki). Dodatkowo, po ocenie formalnej wyłoniono 133 wniosków poprawnych formalnie osób ubiegających się o stypendium Ministra Zdrowia do studiowania na uczelniach medycznych w Polsce oraz 38 wniosków ubiegających się o stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego celem studiowania na uczelniach artystycznych w kraju przodków.

    Najwięcej wniosków wpłynęło z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Kazachstanu i Czech, ale lista krajów wnioskodawców była długa.

    Stypendia na studia II stopnia w Polsce

    O stypendia na studia II stopnia na polskich uczelniach publicznych w tegorocznym naborze programu Anders NAWA złożono 272 wnioski. Spośród nich 244 wniosków było poprawnych formalnie i 129 z nich uzyskało finansowanie.

    Co daje Anders NAWA?

    Stypendyści Anders NAWA będą kształcić się na wybranych przez siebie uczelniach w całej Polsce, bądź na kursie przygotowawczym poprzedzającym właściwy tok studiów.

    NAWA oferuje im comiesięczne stypendium w regulaminowym okresie kształcenia oraz zwolnienie z opłat za kształcenie na kursie przygotowawczym lub w uczelniach publicznych w Polsce.

    Cieszy fakt, że z każdym rokiem zwiększa się grono ubiegających się o stypendia młodych osób z polskimi korzeniami z Europy Zachodniej i Ameryk.

    Rozważcie, warto!

    Redakcja Polska360.org zachęca wszystkich do rozważenia podjęcia studiów w Polsce i ubiegania się o stypendium Anders NAWA. Już dziś warto zapoznać się z dotychczasowymi wymaganiami programu i terminami składania wniosków, aby uniknąć stresu i błędów formalnych w procedurze aplikacyjnej.

    Szczegółowe dane dotyczące programu stypendialnego Anders NAWA:

    https://nawa.gov.pl/studenci/studenci-zagraniczni/program-im-gen-andersa

    Zachęcamy także do zapoznania się z innymi programami NAWA skierowanymi do studentów, naukowców, nauczycieli i doktorantów:

    https://nawa.gov.pl/

    Powodzenia!

    Redakcja Polska360.org

    źródło: Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Nieznana historia warszawskiej Pragi

    Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

    Zobacz także

    Skip to content