sobota, 1 kwietnia, 2023
WIĘCEJ

    Stypendia Anders NAWA – studiuj w Polsce!

    Warto przeczytać

    Karta pobytu na terenie Polski. Decyzja negatywna – jak się skutecznie odwołać?

    Dotykając tematu legalizacji, mówimy przede wszystkim o dokumentach potwierdzających prawo do pobytu długoterminowego na terytorium państwa osoby...

    „Odrzucenie spadku z Polski przez spadkobiercę zamieszkałego za granicą”

    Główną przyczyną odrzucenia spadku przez spadkobiercę jest chęć uniknięcia obciążenia długami spadkowymi lub przekazania spadku dalszym spadkobiercom....

    Znani, nieznani? Krótka historia Polaków, którzy podbili świat

    Burzliwa historia naszego kraju na przestrzeni ostatnich wieków, poza wieloma następstwami politycznymi, geograficznymi, czy gospodarczymi, zawsze generowała...
    Polska360.org
    Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

    Niemal 600 przyznanych stypendiów na studia I stopnia, jednolite studia magisterskie oraz studia II stopnia – tak w statystykach wyglądają wyniki programu stypendialnego dla Polonii im. gen. Władysława Andersa na rok akademicki 2022/23. W założeniu ma on przyciągać do Ojczyzny najzdolniejszą młodzież o polskich korzeniach z różnych zakątków świata. I niezmiennie się to udaje, o czym świadczy stale powiększająca się liczba państw, z których pochodzą stypendyści. Nie inaczej jest tym razem.

    Program stypendialny dla Polonii im. gen. Władysława Andersa umożliwia młodzieży polskiego pochodzenia i posiadaczom Karty Polaka kształcenie na polskich uczelniach w języku polskim. W tym roku na chętnych czekała nowość – w tegorocznym naborze grupa uprawnionych wnioskodawców została poszerzona.

    Poszerzamy grono odbiorców

    Dotychczas o stypendium na studia II stopnia starać się mogły tylko osoby posiadające udokumentowane polskie pochodzenie lub Kartę Polaka. Teraz ubiegać się o udział w programie mogą także młodzi ludzie, którzy posiadają polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju, które odbywały cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej oraz studiów I stopnia poza granicami Polski. Dotąd tę szansę mieli tylko starający się o studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie. Zmiany – zgodne z postulatami środowiska akademickiego i środowisk polonijnych – miały dać szansę jak najszerszej grupie młodych ludzi, którzy mają polskie korzenie.

    – Program im. gen. Władysława Andersa to szansa dla młodych ludzi z całego świata do poznania kraju swoich przodków, jego historii, kultury oraz języka. Budowanie tożsamości narodowej połączone jest z zachętą do odkrywania pasji, określenia ścieżki rozwoju zawodowego oraz prezentowania piękna nauki. W przyszłości nasi stypendyści będą nie tylko ambasadorami NAWA, ale przede wszystkim będą promować pozytywny wizerunek polskiego szkolnictwa wyższego za granicą – mówi dr Dawid Kostecki, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

    Stypendia na studia I stopnia w Polsce

    Program skierowany jest do Polonii na całym świecie i każdego roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W ramach naboru wniosków na studia I stopnia w Polsce w systemie teleinformatycznym NAWA złożono 1548 wniosków, spośród których 1041 wniosków na stypendium było poprawnych formalnie. 470 z nich uzyskało stypendia Dyrektora NAWA (na uczelniach publicznych w Polsce podległych Ministerstwu Edukacji i Nauki). Dodatkowo, po ocenie formalnej wyłoniono 133 wniosków poprawnych formalnie osób ubiegających się o stypendium Ministra Zdrowia do studiowania na uczelniach medycznych w Polsce oraz 38 wniosków ubiegających się o stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego celem studiowania na uczelniach artystycznych w kraju przodków.

    Najwięcej wniosków wpłynęło z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Kazachstanu i Czech, ale lista krajów wnioskodawców była długa.

    Stypendia na studia II stopnia w Polsce

    O stypendia na studia II stopnia na polskich uczelniach publicznych w tegorocznym naborze programu Anders NAWA złożono 272 wnioski. Spośród nich 244 wniosków było poprawnych formalnie i 129 z nich uzyskało finansowanie.

    Co daje Anders NAWA?

    Stypendyści Anders NAWA będą kształcić się na wybranych przez siebie uczelniach w całej Polsce, bądź na kursie przygotowawczym poprzedzającym właściwy tok studiów.

    NAWA oferuje im comiesięczne stypendium w regulaminowym okresie kształcenia oraz zwolnienie z opłat za kształcenie na kursie przygotowawczym lub w uczelniach publicznych w Polsce.

    Cieszy fakt, że z każdym rokiem zwiększa się grono ubiegających się o stypendia młodych osób z polskimi korzeniami z Europy Zachodniej i Ameryk.

    Rozważcie, warto!

    Redakcja Polska360.org zachęca wszystkich do rozważenia podjęcia studiów w Polsce i ubiegania się o stypendium Anders NAWA. Już dziś warto zapoznać się z dotychczasowymi wymaganiami programu i terminami składania wniosków, aby uniknąć stresu i błędów formalnych w procedurze aplikacyjnej.

    Szczegółowe dane dotyczące programu stypendialnego Anders NAWA:

    https://nawa.gov.pl/studenci/studenci-zagraniczni/program-im-gen-andersa

    Zachęcamy także do zapoznania się z innymi programami NAWA skierowanymi do studentów, naukowców, nauczycieli i doktorantów:

    https://nawa.gov.pl/

    Powodzenia!

    Redakcja Polska360.org

    źródło: Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Międzynarodowa Konferencja „Brokerzy Innowacji Społecznych”

    TV Polska360, partner medialny wydarzenia, serdecznie zaprasza na Międzynarodową Konferencję „Brokerzy Innowacji Społecznych” organizowaną przez Linking Foundation (Polska) i...

    PRZESŁANIE WIARY I TOŻSAMOŚCI W SZTUCE I MUZYCE

    26. marca 2023 o godzinie 11:00 w Domu Polskim w Rzymie odbędzie się koncert z cyklu PRZESŁANIE WIARY I TOŻSAMOŚCI W SZTUCE I MUZYCE...

    PASJA-GOLGOTA TRZECIEGO TYSIĄCLECIA

    Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie - PASJA-GOLGOTA TRZECIEGO TYSIĄCLECIA, które odbędzie się 25.03.2023 w Rzymie.To medialne, trójfilarowe wydarzenie będące połączeniem literatury, sztuki...

    Konferencja Akademia Inwestorki – Twoja instrukcja inwestowania

    Jedna na trzy Polki chce rozpocząć przygodę z inwestowaniem Jedna na trzy Polki chce rozpocząć przygodę z inwestowaniem. 23% kobiet wskazuje, że...

    Zobacz także