WIĘCEJ

    Relacja z obrad – Polonijne Forum Ekonomiczne 2022

    Warto przeczytać

    Polska360.org
    Polska360.org
    Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

    Za nami 2 dni Polonijnego Forum Ekonomicznego w Karpaczu zorganizowanego przez Ministra Jana Dziedziczaka – Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska oraz Fundacją Instytut Studiów Wschodnich.

    Forum w dniu 6 września 2022 r. otworzył panel “Wspólnota Polonii i Polski wobec nowych wyzwań”. Jego moderatorem był Minister Jan Dziedziczak, a panelistami:

    • Dariusz Bonisławski – Prezes, Stowarzyszenie “Wspólnota Polska”, Polska
    • John Tomczak – Prezes, Kongres Polonii Kanadyjskiej, Kanada
    • Tadeusz Adam Pilat – Prezydent, Europejska Unia Wspólnot Polonijnych, Szwecja
    • Teresa Berezowska – Przewodnicząca, Rada Polonii Świata, Kanada
    • Jarosław Narkiewicz – Wiceprezes, Związek Polaków na Litwie
    • ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski – Rektor, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Polska.

    Tego dnia odbyły się także panele: „Sport dla promocji Polski” (z interesującymi wystąpieniami mistrza olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego i pozostałych panelistów) oraz „Promocja polskiej żywności w świecie poprzez środowiska polonijne”.

    Drugi dzień obrad – 7 września – obfitował w sześć, pełnych ważnych i interesujących informacji paneli dyskusyjnych. Uczestnicy, a także dzięki relacjom wideo poprzez Facebook PepeTV, udostępnionych m.in. przez profil naszego portalu na Facebook (www.facebook.com/Polska360.org ) widzowie na całym świecie mogli wysłuchać ważnych opinii Polaków z Kraju i ze świata, poznać ciekawe projekty realizowane dla i przez Polonię.

    Panel „Polskie startupy za granicą – nowe możliwości dla polskiej gospodarki”

    W trakcie panelu dyskutowano o tym: Jak rozpoczynać biznes na różnych zagranicznych rynkach? Jakie są możliwości wsparcia dla polskich biznesmenów celem promocji działalności na świecie? Eksperci przekazali rady dla Polaków na świecie, pragnących rozpoczynać i rozwijać biznes.

    Paneliści:

    Moderatorem był Maciej Gnyszka, Prezes Towarzystwa Biznesowe.

    Panel „Budowanie dobrego wizerunku Polski za granicą – prezentacja i wnioski z wybranych projektów dofinansowanych przez KPRM”

    Spojrzenie z perspektywy odbiorcy zagranicznego, wykorzystanie potencjału całego polskiego społeczeństwa w Kraju i za granicą do promocji Polski na świecie, wykorzystanie korzyści i możliwości mediów społecznościowych – to niektóre z ważnych zagadnień omawianych w trakcie panelu.

    Projekty dla Polonii na panelu zaprezentowali:

    Cennymi radami dla Polaków służył ekspert ds. komunikacji – Stefan Tompson

    Ciekawe projekty dla całej Polonii, wymiana doświadczeń i perspektywy na przyszłość – to cenna debata w trakcie tego panelu.

    Panel „Współczesne wyzwania edukacji polonijnej – oferta wsparcia państwa polskiego dla edukacji”

    Inwestując w edukację, inwestujemy w świadome i mądre społeczeństwo polskie i Polaków na świecie. Temu poświęcony był m.in. kolejny panel Polonijnego Forum Ekonomicznego.

    Ważne głosy w tej kwestii wygłosili:

    • Jan Badowski – Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
    • Sławomir Kowalski – Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych
    • Piotr Semeniuk – Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonia i Polakami za Granicą Ministerstwa Edukacji i Nauki
    • Justyna Kralisz – Dyrektor Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą

    Moderator: Jadwiga Szczypin

    Programy rządowe wspierające organizacje pozarządowe w rozwoju edukacji polonijnej na świecie (szkoły, inicjatywy edukacyjne) – konkursy KPRM, MEN, wsparcie Macierzy Szkolnych na świecie, stypendia dla młodzieży polskiej w krajach zamieszkania i w Polsce, wsparcie szkół i nauczycieli ze strony ORPEG to tematy poruszone w trakcie panelu. Dodatkowo eksperci dyskutowali o roli edukacji i promocji języka polskiego dla podtrzymania tożsamości narodowej wśród Polaków na świecie, o roli integracji polskich i polonijnych szkół, o nauce poprzez wartości, o pomocy w rozwoju zawodowym nauczycieli.

    Panel „Polskie uczelnie otwarte dla Polaków z zagranicy – wyobrażenia, realia, możliwości – przykład amerykański”

    To kolejny panel, jaki odbył się na Polonijnym Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Jak zapewnić uczniom i studentom polskim z zagranicy najlepsze warunki do kształcenia w Polsce? Jak przekazać im wiedzę o szansach studiowania w kraju ich rodziców i dziadków? Jak mogą oni zdobyć potrzebne im certyfikaty potwierdzające znajomość jęz. polskiego? Na jakie stypendia mają szansę? Jakie możliwości po studiach możemy jako kraj tym młodym ludziom zaoferować? Jaką ofertę oferuje Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej? O tym wszystkim mogą Państwo posłuchać w transmisji z panelu.

    Moderator – Minister Jan Dziedziczak

    Panelistami byli:

    • dr Dorota Andraka – Prezes Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, USA
    • prof. Marek Rudnicki – Dyrektor Programu Rezydencji, University of Illinois, USA
    • dr Dawid Kostecki – Dyrektor NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, Polska

    Panel „Programy pomocy Rodakom z Ukrainy, posiadaczom Karty Polaka”

    Polacy w Kraju i na świecie od pierwszych dni inwazji rosyjskiej na Ukrainę wspierają Ukraińców i Polaków z Ukrainy. Tematem kolejnego panelu z Forum w Karpaczu były „Programy pomocy Rodakom z Ukrainy, posiadaczom Karty Polaka”. Odbył się on w obecności ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego ze Lwowa.

    Jaką pomoc udało się zaoferować Polakom z Ukrainy, którzy zdecydowali się udać do Polski? Jaka pomoc i gdzie dotarła do środowisk polskich na Ukrainie? Jak była redystrybuowana na terytorium objętej wojną Ukrainy? Jak rozwijała się koordynacja polskiej pomocy dla naszych sąsiadów? To główne tematy poruszone w toku dyskusji. Nie zabrakło także ważnych wspomnień o cichych bohaterach organizacji pomocy dla Ukrainy i jej dystrybucji wśród Polaków z Kraju i całego świata, a także tych zaangażowanych bezpośrednio na Ukrainie, w tym pracowników polskiej służby dyplomatycznej.

    Panelistami byli:

    Moderator : Minister Jan Dziedziczak

    Panel „Działania administracji rządowej na rzecz Polonii – podsumowanie i plany, przykłady działań”

    To ostatni panel II dnia obrad Polonijnego Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W moderowanym przez Ministra Jana Dziedziczaka panelu uczestniczyli:

    W trakcie dyskusji przybliżyli oni działania kierowanych przez siebie urzędów na rzecz Polonii i Polaków na świecie, a także promocji Polonii w Kraju, m.in.:

    – szeroką ofertę Instytutu Pamięci Narodowej i współpracę ze środowiskami polskimi na świecie, ofertę Przystanków Historii IPN na świecie

    – stworzoną przez GUS „Bazę organizacji oraz instytucji polskich i polonijnych za granicą” – https://polonia.stat.gov.pl/

    – informacje o opiece nad kombatantami polskimi na świecie oraz o upamiętnianiu polskiego czynu zbrojnego, polskich „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”, pamięci o miejscach represji narodu polskiego w Kraju i poza jego granicami.

    Zapraszamy do wysłuchania wszystkich paneli z dotychczasowych obrad Kongresu na profilu Facebook naszego portalu: www.facebook.com/polska360.org. Dziękujemy PepeTV za udostępnienie prowadzonych przez nich transmisji.

    Bardzo dziękujemy organizatorom Kongresu za możliwość prezentacji naszego portalu na panelu „Budowanie dobrego wizerunku Polski za granicą”. Zachęcamy do obejrzenia prezentacji naszego projektu, jaki widzieli uczestnicy obrad i zapraszamy wszystkich Państwa do współpracy z nami:

    https://www.facebook.com/Polska360.org/videos/1260274374724028

    Redakcja Polska360.org

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Nieznana historia warszawskiej Pragi

    Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

    Zobacz także

    Skip to content