WIĘCEJ

  Postanowienia noworoczne : częsta przyczyna frustracji i trudności – jak do nich podejść żeby nas budowały?

  Warto przeczytać

  Anna Klaus-Zielińska
  Anna Klaus-Zielińska
  PSYCHOLOG / COACH / TRENER ROZWOJU OSOBISTEGO Psycholog społeczny (Uniwersytet Warszawski), coach i trener warsztatów psychoedukacyjnych (Uniwersytet Warszawski) Absolwentka podyplomowych studiów "Psychologia zachowań" (Uniwersytet Warszawski) oraz „Pomoc psychologiczna i interwencje systemowe w rodzinie“ (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej). Założycielka gabinetów Wise Mind - miejsca kompleksowo wspierającego osoby doświadczające trudności w bliskiej relacji. Ukończyła liczne szkolenia m.in z dialogu motywującego, uważności i współczucia, pomocy psychologicznej osób zgłaszających niepowodzenie w związkach. A także wywiadu, pracy z genogramem i diagnozy w systemowej terapii rodzin. Obecnie w trakcie szkolenia na psychoterapeutę (Polski Instytut Ericksonowski). Specjalizuje się w pomocy osobom deklarującym trudności w związku. Od kilkunastu lat pracuje, słuchając i zadając pytania, które pozwalają klientom odkryć, że mają w sobie wszystko, co jest im potrzebne do osiągnięcia poczucia satysfakcjonującego życia. Szkoleniowiec i trener warsztatów z kompetencji miękkich (m.in.: komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywności, odporności na stres), autoprezentacji (firmy prywatne, Fundacja Polsko–Amerykańska, Szkoła Liderów) i warsztatów dla rodziców. Prowadzi też różnego rodzaju grupy rozwojowe dla kobiet w trudnych relacjach. Pracowała jako wykładowca w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Podróżnik, żeglarz, szczęśliwa żona i mama.

  Nowy Rok to czas, w którym chcemy uwierzyć, że możemy być inni. Szczuplejsi, wysportowani, obdarzeni szerokimi zainteresowaniami i udanym związkiem. W  początek stycznia wkraczamy z myślą, że ten rok przyniesie nam zmianę, której od dawna wypatrywaliśmy i na którą tak czekamy. Tymczasem, jak pokazują różne badania, nie dość, że przytłaczającej większości postanowień nigdy nie realizujemy, to jeszcze z tego powodu większość z nas cierpi w połowie stycznia na obniżony nastrój i zwiększoną frustrację.

  Dlaczego postanowienia noworoczne nie działają?

  Zmiany są dobre, wyzwania także, ale wymuszone tym, że rozpoczyna się Nowy Rok trochę nie mają sensu

  • NIE DA SIĘ ZMIENIĆ SWOJEGO ŻYCIA W PARĘ DNI

  Ktoś, kto przez całe swoje dorosłe życie jadł fastfoody, a jedyną formą aktywności fizycznej jaką uprawiał, było wybieranie palcem opcji na ekranie smartfona, nie zacznie nagle jeść samych sałatek i biegać parę razy w tygodniu na długich dystansach.

  Aby poczynić w swoim życiu zmiany, dobrze jest sobie uświadomić,  że potrzeba na nie czasu i przestrzeni. Jednym pomaga metoda małych kroczków, inni wyznaczają sobie jakieś mierzalne etapy i po ich osiągnięciu nagradzają się. Jeszcze inni lubią najpierw przygotować się teoretycznie – gromadzą informacje, czytają artykuły/ poradniki, wypytują o doświadczenia znajomych i nieznajomych. I dopiero gdy czują się przygotowani wewnętrznie – zaczynają proces zmiany.

  Rzucanie się od razu na głęboką wodę, bez wcześniejszej nauki pływania, powoduje z reguły rychłą porażkę i podważa mocno wiarę we własne siły.

  • CZUJEMY ZEWSZĄD PRESJĘ NA ZMIANY

  To czas, kiedy wszyscy naokoło robią podsumowania i snują plany na Nowy Rok. To też czas, kiedy jeszcze nie otrząsnęliśmy się po pytaniach, które padły przy świątecznym stole : kiedy wreszcie zaczniesz pracować jak człowiek ? kiedy zostanę babcią ? itp.

  Patrzymy naokoło, wsłuchujemy się w te głosy i czujemy że nie nadążamy, że zostajemy w tyle. Często takie poczucie powoduje, że zaczynamy działać na szybko i w sposób nieprzemyślany.

  Co więc robić z tą wszechobecną presją? Usiąść i poczekać aż opadnie, a swoje zmiany robić w swoim tempie i swoim czasie.

  • POCZĄTEK STYCZNIA ZWYKLE NIE JEST DLA NAS DOBRYM CZASEM

  Dni są najkrótsze w roku, brakuje nam słońca i ruchu na świeżym powietrzu. Z reguły jesteśmy ospali i ociężali po posiedzeniach przy świątecznym stole. Do tego rzeczywistość finansowa zaczyna skrzeczeć – często widzimy po portfelach, że pozwoliliśmy sobie na zdecydowanie zbyt duże wydatki świąteczne. Stajemy się z tego powodu nerwowi, drażliwi.

  Wszystko to powoduje, że trudno od siebie oczekiwać, że nagle będziemy mieli dużo energii i zasobów, żeby podjąć trud zmiany.

  Jak więc zmieniać, żeby zmiana była trwała?

  • ZNAJDŹ NAPRAWDĘ WAŻNY DLA SIEBIE POWÓD ZMIANY

  Początek Nowego Roku nie jest skuteczną motywacją, a już na pewno nie na dłuższą metę. To tylko dobry pretekst do wprowadzenia zmian. Jeżeli zależy Ci na tym, aby wytrwać w swoich postanowieniach dłużej niż tydzień, kluczowe są powody, dla których chcesz to zrobić – znajdź takie, które są dla Ciebie osobiście naprawdę ważne.

  • STAWIAJ SOBIE KONKRETNE, MIERZALNE CELE

  Chcesz schudnąć? Ile kilogramów lub centymetrów w pasie? Chcesz oszczędzać? Ile miesięcznie lub do końca roku ma być na Twoim koncie? Konkretne cele można monitorować.

  Skoro na koncie oszczędnościowym w styczniu masz 1000 zł, a w marcu 2000 zł, to owszem, oszczędziłeś, tylko czy dokładnie to miałeś na myśli?

  • NIE MYŚL ŻYCZENIOWO – DZIAŁAJ

  Największym problemem naszych postanowień dotyczących zmian w życiu jest to, że są w pewnym sensie naszymi marzeniami. A o marzeniach głównie się rozmyśla, zamiast próbować je realizować.

  Od tego, że chcesz (przestać palić, schudnąć, mieć bardziej satysfakcjonującą posadę), nic się nie zmieni. Do osiągnięcia efektów niezbędna jest praca. I to Ty musisz tę pracę wykonać. Nie schudniesz od myślenia o płaskim brzuchu, ani nie wzbogacisz się od rozmyślania o drogich samochodach.

  A jeżeli mimo wszystko zmiany nie uda się wcielić w życie

  CÓŻ, NAPEWNO NIE JEST TO KONIEC ŚWIATA. Prawdopodobnie oznacza to, że na ten moment nie miałeś/ nie miałaś wystarczających zasobów żeby sobie poradzić z wyzwaniem. Być może JESZCZE nie miałeś i jest to kwestia spróbowania w innym czasie i w innych okolicznościach?

  Może też być tak, że akurat ta zmiana nie jest/ nie była dla Ciebie w żaden sposób osobiście ważna, dlatego nie zaangażowałeś/ nie zaangażowałaś się w jej przeprowadzenie.

  Jedno jest pewne – zmiany są potrzebne i dobre, wiec sięgajmy po nie nie tylko na początku roku.

  Autor : Anna Klaus-Zielińska

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Nieznana historia warszawskiej Pragi

  Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

  Zobacz także

  Skip to content