WIĘCEJ

    Portal o Bronisławie Piłsudskim

    Warto przeczytać

    Polska360.org
    Polska360.org
    Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

    Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku uruchomiło portal o starszym bracie Marszałka – Bronisławie.

    Dla niektórych zaskoczeniem może być fakt, że to właśnie brat Józefa rozsławił ich nazwisko na świecie, a to dzięki swoim unikatowym, jak na tamte czasy, badaniom. Portal bronislawpilsudski.pl to zbiór interesujących informacji o życiu działacza społecznego i narodowego, zesłańca, encyklopedysty, językoznawcy, etnologa i etnografa. Poznajcie fascynujący życiorys i trasę światowych podróży Bronisława!

    Portal został symbolicznie uruchomiony 14 maja 2022 r. podczas Nocy Muzeów w Sulejówku przez Ambasadora Japonii w Polsce, JE Akio Miyajimę. Ambasador był pierwszym użytkownikiem portalu, w którym nie brakuje odniesień do azjatyckiej działalności badacza zwanego „Królem Ajnów”. Dzięki portalowi można dowiedzieć się, skąd pochodził Bronisław, kim byli jego najbliżsi, gdzie się uczył i studiował, a wreszcie co zawiodło Polaka do tak odległych krain nad Cieśniną La Pérouse’a oraz co łączyło go z ludami Ajnów i Nichwów. Nie zabraknie spisku politycznego związanego z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości ani historii miłosnej. Dzięki graficznej mapie podróży odwiedzający dowiedzą się, gdzie dokładnie i w jakim celu Bronisław Piłsudski przebywał w Europie, Stanach Zjednoczonych, carskiej Rosji, aż po japońskie wyspy. Znajdziemy tu zarówno fragmenty jego listów, historyczne zdjęcia, tłumaczenia pieśni, odsłuchamy utwory muzyczne, ale także znajdziemy informacje o publikacjach badacza oraz o tych poświęconych jemu lub nim inspirowanych. Portal w przystępny sposób prezentuje działalność Bronisława porządkując ją w bloki tematyczne: przyrodoznawstwo, etnografia, muzealnictwo, pedagogika, stosunki społeczne i polityczne zaangażowanie.

    “Na naszym portalu www.bronislawpilsudski.pl można wreszcie odbyć podróż „kursorem po mapie”, przez niezwykłe połacie ziemi i mórz, które pokonał – dookoła świata! Można ujrzeć także wnętrze rodzinnego dworku (nieistniejącego już) w Zułowie na Litwie, gdzie przeżyli znaczną część dzieciństwa młodzi Piłsudscy. Można się zapoznać z całą niemal rodziną” – powiedziała dr Jadwiga Rodowicz-Czechowska – japonistka specjalizująca się w historii dramatu japońskiego i myśli teatrologicznej, była ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii (2008-2012) i kierownik muzealnego Działu Rozwoju, która kierowała także pracami nad portalem. “W przyszłości chcemy go uruchomić w językach obcych. Pracujemy nad grami i animacjami, linkujemy strony zaprzyjaźnionych inicjatyw i towarzystw, instytutów” – dodała.

    Warto także obejrzeć film Telewizji Polskiej o tym wyjątkowym człowieku, dobrze znanym w Japonii i na świecie :

    https://vod.tvp.pl/website/pilsudski-bronislaw-zeslaniec-etnograf-bohater,34708983

    Bronisław Piłsudski, brat marszałka, urodził się w 1866 roku w Zułowie. W 1886 roku wyjechał na studia prawnicze do Petersburga. Rok później został wciągnięty do grupy spiskowców przygotowujących zamach na cara Aleksandra III. Po dekonspiracji został skazany na karę śmierci zamienioną na zesłanie na wyspę Sachalin. To tam zetknął się z ludem Ajnów i zaczął studiować ich kulturę. Zgromadził bogate opisy ich kultury i obyczajów, w tym także kultury muzycznej, spisał wiele podań i legend tych kultur oraz wykonał około 300 fotografii. Utrwalił fonograficznie pieśni i mowę Ajnów, w swej pracy posługiwał się też kamerą filmową. Zmarł w 1918 roku w Paryżu.

    Bronisław interesował się otoczeniem w sposób rozległy i dogłębny, a portal stanowi próbę upowszechnienia wiedzy o niezwykłym Polaku, którego dokonania do dziś stanowią przykład wrażliwego zaangażowania i dociekliwości badawczej. Na Dalekim Wschodzie zapamiętano go jako słusznej postury, nieśmiałego, dobrodusznego i szlachetnego człowieka. Jego postawa uchroniła od zapomnienia język i kulturę ludów wysp Sachalin i Hokkaido, co do dziś jest pamiętane i doceniane w Japonii, a czego wyrazem jest także pomnik w mieście Shiraoi (Hokkaido). W Polsce i wśród Polonii też nie wypada nie wiedzieć kim był Bronisław Piłsudski!

    Redakcja portalu Polska360.org zaprasza do odwiedzania portalu www.bronislawpilsudski.pl, a w czasie pobytu w Polsce – Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pod Warszawą.

    redakcja portalu Polska360.org

    źródło : materiały prasowe Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Nieznana historia warszawskiej Pragi

    Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

    Zobacz także

    Skip to content