WIĘCEJ

  Polskie e-magazyny dla dzieci i nastolatków na świecie

  Warto przeczytać

  Dla dzieci i nastolatków – bezpłatne e-magazyny o nich i o Polsce

  Mamy dobrą wiadomość dla rodziców małych i dużych uczniów. Dzieci polskie i młodzież polska mieszkające poza granicami Polski mają swoje bezpłatne e-magazyny, dzięki którym mogą być bliżej Polski. „Kumpel dla Polonii” i „Cogito dla Polonii”, bo o tych tytułach mowa, znane są już w polskich szkołach na świecie, a teraz mają szansę również trafić do domów młodszych i starszych czytelników. Te e-magazyny to ciekawy sposób na naukę języka polskiego, ale też na przybliżenie dzieciom i nastolatkom polskiej kultury, współczesnej Polski. Dzięki ich lekturze dziecko chętniej będzie uczyć się języka polskiego, doceni swój dar dwujęzyczności. Warto więc zajrzeć do pierwszych numerów obu e-magazynów, które ukazały się w tym roku.

  Co znajdą Państwo w „Cogito dla Polonii”?

  To e-magazyn dla polonijnej młodzieży w wieku 12–19 lat. Pokazuje ich świat, pasje, inspiracje, marzenia. Są tutaj wywiady z nastolatkami (np. dziewczynami z Wielkiej Brytanii, które odnoszą sukcesy w sporcie), nauczycielami z całego świata (m.in. z Polskiej Szkoły w Egipcie, Polskiej Szkoły w Budapeszcie), a także rozmowy z artystami, cenionymi pisarzami dla nastolatków (np. z Ewą Nowak, pisarką dla młodzieży nagrodzoną literacką nagrodą IBBY). „Cogito dla Polonii” to również reportaże z życia młodej Polonii, a także ciekawe teksty związane z Polską i Polonią z całego świata, pokazujące, że poza granicami Kraju młodzi Polacy kultywują tradycje i pamięć o ojczyźnie, dbają o dziedzictwo narodowe.

  Tematyka e-wydań dotyczy też inicjatyw szkół polskich oraz stowarzyszeń polonijnych, są też bogate materiały poświęcone nauce języka ojczystego, literatury, historii oraz kulturze Polski. Ten e-magazyn zaprasza nastolatków na warsztaty literackie, pokazuje np. jak pisać opowiadania twórcze w języku polskim. Publikuje poradniki, np. jak zapamiętywać nazwy historyczne i trudne nazwiska, jak używać frazeologizmów w codziennym życiu. Są tu informacje o konkursach dla młodzieży, treści edukacyjne przydatne do tworzenia prezentacji, projektów w polskiej szkole.

  Na swoich łamach „Cogito dla Polonii” zaprasza też do podróży po jednej z najważniejszych epok w polskiej literaturze – po romantyzmie. Omawia ważne lektury na lekcje języka polskiego. Tutaj młodzi Polacy mogą również zadebiutować – opublikować swoje teksty, wypracowania szkolne.

  Redakcja „Cogito dla Polonii” zaprasza do współpracy nastolatków, nauczycieli i działaczy organizacji polonijnych. Piszcie maile na adres: cogito@cogito.com.pl

  FB: @CogitoDlaPolonii, Instagram:@cogitodlapolonii

  Pobierz bezpłatnie:

  http://www.pbc.uw.edu.pl/20088/1/CogitodlaPolonii_1_2022.pdf

  http://www.pbc.uw.edu.pl/20836/1/CogitodlaPolonii_2_2022.pdf

  http://www.pbc.uw.edu.pl/21404/1/CogitodlaPolonii_3_2022.pdf

  Jaki jest „Kumpel dla Polonii”?

  Ten bezpłatny e-magazyn dla dzieci polonijnych w wieku 6−10 lat jest nie tylko „kumplem” dzieci, ale i pomaga im pokochać język polski, odkryć polską przyrodę, poznać polską kulturę i historię. To miejsce inspiracji, źródło ciekawych materiałów edukacyjnych, które mogą być wykorzystywane przez rodziców oraz przez nauczycieli i bibliotekarzy.

  Redakcja zaprasza do czytania nowego numeru, w którym przypomina dzieciom najważniejsze wiadomości o Polsce. Mali czytelnicy poznają wielkiego Polaka, który napisał słowa polskiego hymnu – specjalna karta do zbierania. Rozwiążą krzyżówkę o polskich miastach i zagadki dotyczące naszego kraju. Poćwiczą pisanie i mówienie po polsku. Jest też w tym numerze o czterech porach roku, kwiecie paproci i walce dobra ze złem. Bo w każdym wydaniu poznajemy polskie legendy i ćwiczymy umiejętność czytania ze zrozumieniem. Nie brakuje kolorowanek i żartów, z którymi dzieci powtarzają słownictwo i fajnie się bawią. Dzięki lekturze „Kumpla dla Polonii” dzieci poznają polskie zwroty, poćwiczą ortografię (na wesoło!). Jest też o tym, jakie polskie książki warto przeczytać, i w jakich konkursach można wziąć udział.

  Na łamach „Kumpla dla Polonii” przedstawiane są również dobre, polskie szkoły, w których naprawdę dużo się dzieje. W prezentowanym poniżej numerze redaktorzy odwiedzili Polską Szkołę w Thetford, a swoje pasje przedstawił im Szymon. Jeśli macie ochotę opowiedzieć o sobie, napiszcie na adres redakcji: redakcja@kumpel.com.pl.

  FB: @KumpelDlaPolonii, Instagram: @kumpeldlapolonii

  Pobierz bezpłatnie:

  http://www.pbc.uw.edu.pl/20089/1/KumpeldlaPolonii1_2022.pdf

  http://www.pbc.uw.edu.pl/20837/1/Kumpel_dla_Polonii2_2022.pdf

  http://www.pbc.uw.edu.pl/21405/1/Kumpel_3_2022.pdf

  Redakcja Polska360.org zachęca naszych czytelników do pobierania i udostępniania tych ciekawych dla dzieci i młodzieży polskich na świecie. Ich krajowe wydania od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem w Polsce.

  Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

  Wydawca: Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga

  Koordynator projektu: prof. dr hab. Dariusz Kuźmina

  Źródło: materiały wydawcy

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Nieznana historia warszawskiej Pragi

  Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

  Zobacz także

  Skip to content